Geri Vites Yerine 4. Vitese Almak

Schwerer Gustav

Kilopat
Selam arkadaşlar bugün dalgınlıkla araç dururken vitesi R konumuna alacağıma 4. vitese aldım ve cırt diye bir ses geldi debriyajdan biraz çekince. Sesi duyduktan sonra direkt debriyajı kökledim ve boşa aldım. Daha sonra 1. vitese alınca gayet normal sıkıntısız geçti. Araç babamın aracı ve kendisi çok titiz sizce araca bir zarar vermiş miyimdir? Eğer verdiysem fark ettirmeden nasıl onarabiliriz sanayide ustayla? Araç 2 gün sonra uzun yola gidecek ve yol esnasında sıkıntı yaşar mıyız?

Aracı dördüncü vitese aldığınızdan değil de vites tam geçmediği için öyle bir ses gelmiş olabilir. Benim kullandığım araçlarda öyle oluyordu. Bir kez olup da kalıcı hasar vereceğini sanmıyorum çünkü biz de defalarca yaşadık. Ancak kalite de önemli burada. Emin olmak için servise gidin derim.

Sorun olmaz. Vites değiştirmek aslında vites kutusundaki dişlilerin değişmesidir. Fakat bu dişliler her vites için aynı boyutta değildir. Dişliler 1. vitesten başlayarak küçülür. Bundan anlayabileceğin gibi daha büyük bir dişliyi daha küçük bir dişliye hemen geçiremezsin, geçiremediğin için de dişliler birbirine sürter. Senin duyduğun ses tam olarak bu. Endişe edecek bir şey yok.

sw.jpg

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı