Gerilim Çoklayıcı Devresi Çalışmyor

Dark-Man

Kilopat
Yer
Adana
Daha fazla  
Meslek
Elektronikçi
Yaptığım gerilim çoklayıcı devresine 15 V AC veriyor çıkıştan 26 V DC alıyorum. Yaptığım devrenin gerilimi 10 a katlaması lazımken 2 ye bile katlayamıyor. Diyotları ölçtüm hepsi sağlam. Yaptığım devre bu.
katlayici.gif

Bu devreyi yaptım. 10 Kondansatör 10 tane de diyot kullandım ama çalışmıyor. :)

Burda köprüleme ve kondastör eklemesinden kaynaklı voltaj artışı ve ac dc conventer dışında bişey yapılmamış bildiğim en basit step up devresinde bobin ve transistör bulunması gerekir

Devrenin proteus çizimi var mı? Baskı devre çıkarttın mı? Çıkarttı isen ares çizimini atar mısın? Birde devreyi yukarıda ki çizime göre yaptıysan çalışmaz gerilim kontrolü için belirli yerleri topraklaman gerekir. Son olarak bu devre ile herhangi bir cihaz çalışmaz sadece okullarda değer görmek için kullanılır.

Devreyi ark için yaptım. Yani küçük bir trafo birkaç transistör kullanarak pil gerilimini 300 V AC'ye çıkardım ama bu devre çalışmadı bu devre çalışsaydı 300 V AC 3000 V DC olacaktı ve ark oluşturacaktı.
Gerilim çoklayıcıya kadar herşey tamam.
dazer-devresi (1).gif

Devre bu.

Son düzenleyen: Moderatör:
220 V AC'ye bağladım. 1mm den 2 saniyede bir patlama oluyor. Devre istediğim gibi değil. Ben 2 CM den süreklilik istiyordum.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı