GET İlandan Ürün Alma/Satma Rehberi - Sahibinden.com

Makaleler
34
Yer
İstanbul/Üsküdar
Daha fazla  
Meslek
Active Directory - Security Uzmanı
Profil Kapağı
1522600635
Arkadaşlar bildiğiniz üzre sürekli birileri "Önce parayı yolla, sonra kargoyu hallederim" vaatleri ile dolandırılıyor ufak veya orta çaplı. Bu yüzden GET ilan rehberi açmaya karar verdim, yakında güvenli ticaret nasıl yapılır bunun da konuları gelecek.

• GET İlan Nedir?
Sahibinden.com firmasının aracı olduğu yarı güvenli bir ticaret yöntemidir. Elbette bu yöntemde de madur olmanıza neden olabilecek açıklar mevcut, hepsinden bahsedeceğiz.

• GET Nasıl İşler? Nasıl Güvencelere Sahibim?
Satıcı ilan açar, alıcı ise kredi kartı ile ödemesini yapar. Para ise Sahibinden.com havuzuna aktarılır.
Bu noktadan sonra Satıcı ürünü kargoya verir, takip numarasını sistem üzerinden iletir.
Kargonun 3 gün süresi bulunur, Pazar günü dahil olmaması gerekiyor.
Alıcı ise ürün eline geçtikten sonra kontrolü sağlayıp onay verir. Para aynı gün içerisinde havuzdan Satıcıya aktarılır.
Eğer Alıcı onay vermez ise tekrar Satıcıya kargolamak zorundadır. Kargo ücretini, ilan bilgilerinde belirtilen kişi öder. Satıcı ürüne tekrar kavuştuktan sonra onay verir, Alıcının parası kendisine iade edilir.

• GET Sistemindeki Açıklar Nelerdir? Satıcı ve Alıcı Hangi Durumları Yaşayabilir?

1. Alıcı Tarafındaki Tehlikeler?
Alıcı tarafında bir tehlike yoktur. Kargoyu almadan onay vermediğiniz sürece - Ürünün sağlam olduğundan, eksiksiz olduğundan emin olmadan "Onay verme" diğiniz sürece problem yaşamazsınız. Gerçekleşme ihtimali pek olmasa da boş gönderi yollanmasına karşılık ürünü şubeden ve şubenin kameraları aktif olarak sizi görecek açıdan; personelin yanında açarsanız boş çıkması ihtimaline karşın hakkınızı kolayca savunabilrsiniz.
  1. Satıcı Tarafındaki Tehlikeler?
Satıcı tarafı cidden sıkıntılı. Satıcı ürünü eksiksiz yolladığı halde Alıcı üründen parça çalarsa, orjinali ile değiştirip başka bir şey yerleştirirse. Eksik ürün yolladığınızı iddia ederse, sağlam ürünü bozup da "Bu bozukmuş" derse sizi madur edebilir. Hiçbir şekilde hak talep edemezsiniz. Hiçbir şekilde kargo içeriğini ispatlayamazsınız. Hiçbir şekilde ürünün sorunsuz olduğunu iddia dahi edemezsiniz.

Karşıdaki Alıcı sizi madur etmek istediği sürece kesinlikle madur edebilir Satıcıyı. Asla %100 güvenli değildir.
Alıcı için ise "Onay verirken" dikkatli olduğu sürece %100 güvenli bir sistemdir.

• GET'in avantajları nelerdir? Neden %10 komisyon ödüyoruz?
Arkadaşlar GET sayesinde kredi kartınızı kullanarak teknolojik aletlerde 6 TAKSİT imkanından faydalanabilirsiniz. Alıcı için güvenliği sağladığı için oturduğunuz yerden güvenli bir şekilde ticaretinizi de yapabilirsiniz. Satıcı iseniz mutlaka Alıcıyı iyi inceleyin, iyi analiz edin, malınızı ondan sonra gönderin. İmkanı olan kutuya koyulduğu andan, kargoya teslim edildiği ana kadar kesintisiz video çeksin hatta. Ne olur ne olmaz demeyin.

• Alıcı'nın yapması gerekenler ;

1. Satıcı ile pazarlığınızı yapıp ürün hakkında detaylı bilgi alın.
  2. Ödeyeceğiniz paranın %10'luk kısmı Sahibinden.com'a gidecektir.
  3. Satın almadan önce kargo süresi ve kargo ücretini ödeyecek kişiye dikkat edin.
  4. Ürünü Satın Al'a tıkladıktan sonra Kredi Kartı bilgilerinizi giriniz ve satın alınız.
  5. Satın aldığınız anda Satıcıya mesaj gidecektir.
  6. Aynı gün kargo seçeneği seçili ise aynı gün kargoya vermek zorundadır Satıcı.
  7. Kargoya verirken kaç TL tuttuduğunu mutlaka konuşun, sorun, öğrenin. Sürpriz yaşamayın.
  8. Kargo 3 gün içerisinde elinize ulaştıktan sonra Satıcıya haber verin.
  9. Ürünü test edin, ilanda bahsedildiği gibiyse sorunsuz ise, faturası orjinal ise onaylayın.
  10. Faturasız ürün aldığınızda çalıntı olması nedeniyle geri elinizden alınabilir bilginiz olsun.
  11. Piyasada fazla sayıda bulunmayan şeyleri faturasız almayın asla.
  12. Onayladıktan sonra bağınız tamamen kopuyor Satıcı ile.
  13. Satıcı ise paranın kendisine geçmesini bekler.
  14. Kısacası en önemli nokta "Kargoyu almadan" kargoyu aldım deme. "Ürünü test etmeden" asla onay verme. Kargo süresi, ücreti ve ödeyen kişiye dikkat et.
Ayrıca satıcı ile yüz yüze görüşüp GET ile de satın alabilirsiniz. Kargo işlemlerini hızlı hızlı onaylayabilirsiniz 5 dakika içerisinde. Satıcı gerçek bir kargo numarası girmek zorunda değildir, 5 dakikada yalandan satmış gibi yapabilirsiniz yani :) Maksat 6 TAKSİT imkanından yararlanmak ise yüzyüze de GET kullanılabilir. Buradaki tek açık nokta ise ürünün kalitesi - sağlamlığı - sorunsuzluğudur. Yüzyüze buluşmalarda genelde ürün yeteri kadar iyi kontrol edilemez çoğu zaman.

• Satıcının yapması gerekenler

1. İlanı açarken %10 kesinti yapılır, anlık olarak görebilirsiniz. Sizin cebinize girecek net bakiyeyi ona göre belirleyin. Müşteri isterse fiyat üzerinde değişiklik yapabilirsiniz, onaylama işlemi gerektirmez.
  2. Alıcı müşteriyi iyi tanıyın, sosyal medya hesaplarından mutlaka ama mutlaka iletişime geçin.
  3. 5K değerinde saati 16 yaşında çocuk almak istiyorsa burada bir anormallik vardır?
  4. 5K parayı ödemeden elbette kargoyu yollatamaz size ancak ürünü çizip geri de yollayabilir.
  5. Boş yere sizi olayabilir, olmaz demeyin olabilir. Siz her ihtimale karşı alıcınızı iyi tanıyın.
  6. Kargoyu ödeyen kişiyi iyi belirleyin. Ağır bir eşyayı karşı tarafa ödetiyorsanız mutlaka kargo fiyat bilgisi verin. Umduğundan fazla kargo parası gelirse almaktan vazgeçebilir, siz zararlı çıkarsınız.
  7. Alıcı satın aldıktan sonra paranız Sahibinden.com havuzuna aktarılır.
  8. Kargoyu kim ödüyorsa mutlaka fiyat hakkında bilgi sahibi edilsin, onay verirse kargolansın.
  9. Ürünü kargoya verdikten sonra "Sisteme Kargo Bilgisi Girilsin". Alıcıya da mesaj atılsın, erken görmesi için.
  10. Kargo ulaşana kadar boş muhabbetlerde bulunmayın, alıcının kafasını karıştırmayın :)
  11. Kargo karşı tarafa ulaşınca, "Kargoyu teslim aldığına dair" onay verecektir. 3 gün içerisinde onay vermezse otomatik onay verilecektir sistem tarafından.
  12. Aynı şekilde ürünün sorunsuz olduğuna dair onay vermesi için de 3 güne sahiptir.
  13. Alıcı sizi 3 gün daha bekletebilir test etmek için, onay vermezse 3 gün içerisinde otomatikmen para hesabınıza aktarılır. Olumlu yönde onay verirse sorun olmaz, para hesabınıza geçer en fazla 1-2 gün içerisinde. Onay verildikten sonra 1 veya 2. günde geçer genelde.
  14. Eğer Alıcı kabul etmez, olumsuz onay verirse kargoyu size geri yollar. Ücreti ise ilanda belirtilen kişi öder. Alıcı öder dediği halde satıcıya yıkmışsa bile, ufak miktarlar ise kargoyu kabul edin.
  15. 3 liralık mal için 15 liralık malı geri göndermeyin, bir çizik atıp sizi zarara sokabilir.
  16. Yani alıcı kesinlikle ürün hakkında doğru bilgi vermek zorunda. Ürün hakkında doğru ve eksiksiz bilgi verilmeli, ürünün tüm problemleri açıkça söylenmeli. Alıcının yaşına ve tipini iyi analiz etmelisiniz.
  17. Satıcı tarafında başka bir numara yok, yalnızca doğru bilgi verip düzgün insan bulması gerekiyor.
Anlayacağınız üzre alıcı tarafında bir sorun yok, güvenle alışveriş yapabilirsiniz. Satıcı için ise doğru insanlarla muhatap olmak kalıyor yalnızca. Ben en kötü senaryoyu yazdım, kimse eğlence amaçlı kartından ödeme yapıp sizin ürününüzü çizip geri yollamaz. Ancak yolladığınız kasadaki işlemciyi değiştirip yollarlar bal gibi de. Kargo ücreti de size kalır, işlemcinin masrafı da. Bu yüzden bu tarz konularda mutlaka dikkatli olun.

Konumuz bu kadar, konuya hakim olup hayali onaylar vermediğiniz sürece problem yaşamazsınız bu sistemde. Verdiğiniz onaylar odak noktası kısacası. Onay verirken kafanız dinç olsun :) Sağlıcakla kalın.
Ve karşı tarafla asla bağ kurmayın, aynı yatakta yattığın kişiyle ticaret yaparken bile ciddi olun.

Son düzenleme:
Hocam bu konuya göre GET ile dolandırıcılık çok kolay bir şey. GET ile ilanlardan alışveriş yapıp içinden malzeme çalıp geri iade ederler.

Basit bir örnek ile açıklamak gerekirse, orijinal kutulu bir oyun alınır. Daha sonra içerisindeki orijinal CD yerine 50 kuruşa alınan boş CD yerleştirilip iade edilir.

Örnek 2: İçerisinde 7700K işlemci bulunan bir sistem alınır. Gelen sistemden işlemci çıkarılıp yerine 6100 takılır ve iade edilir.

Daha karmaşık örnek 3: Kendim için örnek vermek gerekirse GET ile satılan 6600K alırım. Sistemimde dener eğer kendi işlemcimden daha iyi O.C olur ise onu alır kendiminkini iade ederim.

Kesinlikle çok doğru anlamışsın, herkese bunu anlatmaya çalışıyorum zaten. Kargo şirketleri tarafında hiçbir kontrol hiçbir resmi belge ile desteklenmediği için satıcı tarafında tüm ürünlerin ticareti noktasında çok büyük açık doğuruyor.
Bu yüzden GET için "Yarı güvenli ticaret yöntemi" cümlesini uygun gördüm konu başında.

Kutu içeriği hakkında kesin bilgi arz eden tek veri "Kargo ağırlığı" bilgisi. İçerisine aynı ağırlıkta hurma koyup geri yollasan kim ne diyecek neyi ispat edecek belli değil :D

Aynı şekilde satıcı hurma yollayıp "Bunun içerisinde anakart vardı" da diyebilir, Satıcı da iftira atabilir. Hurma örnek vermek amaçlı bir meyve tabi. Aynı kategoride başka model bir ürün koyar yani.
Yinede satıcı tarafında iftira atmanın bir anlamı yok çünkü alıcının reddetme imkanı var.

Ancak alıcı sahtekar olunca satıcı bunu reddedemiyor. Satıcı tarafında açığı olan bir yöntem yani.
Eninde sonunda alıcının parası havuzdan iade edilir kendisine, üzerine konduğu mal da yanına kar kalır.

Satıcı da hiçbir haltı ispatlayamaz. Sahibinden.com da kesin olmayan bir nedenden ötürü alıcının parasına el koyamaz. Alıcının Ad - Soyad bilgisi dışında hiçbir bilgisi de açığa çıkmaz.
Adresi de açığa çıkmıyor, gidip kargo şubesinden teslim alabilir kimliği ile. Rastgele bir adres kullanabilir yani. İlla evini deşifre etmesine gerek de yok.

Her açıdan ele aldım, çokça kez fikir yürüttüm. Satıcı gerçekten tehlikede bu yöntemde. Ondan sonra ara da bul alıcıyı. O yüzden sosyal medya hesaplarından iletişime geçin dedim, güvenilirliği konusunda çok büyük bir kopya verir sizlere.

Alıcıyı koruyacağız diye satıcıyı gömen bir yöntem. Genelde satıcı dolandırıcı olur ama son zamanlarda bu açıklar yüzünden alıcı dolandırıcılar çok türedi. Bu sebeple forumlarda bir şey satıyorsanız az çok tanınan, güvenilir kişilere öncelik vermeniz önerimdir.

Tüketici heyeti karşılaştırıyor bildiğim kadarı ile. Bir kişi anlatmıştı radyoda, adam bilinmedik bir siteden ucuz bulduğu şeyi alıyor. Kaliteli ürün yerine dandik ürün çıkıyor, satıcı telefonlara çıkmıyor. Alıcı Tüketici heyetine başvuruyor, dilekçe yazmasını isteniyor alıcının, tekrar satıcıya iletiliyor ve dilekçe kağıdı hiç teslim alınmadan geri geliyor. Tüketici hakem heyeti, toplantı yaptırıyor, satıcı ile alıcı arasında. Yani bir nevi sorgulama, heyet karar veriyor kim haklı ise.

Bu yüzden insanlar satarken de, alırken de kargo önünde video kayıt alırsa kanıt olur. Daha kolay olur.

Alıcıyı koruyacağız diye satıcıyı gömen bir yöntem.
Konunun en kısa özeti bu aslında :) Ben de GET ilan ile satış yaptım, hepsinde yüz yüze buluşarak teslim ettim, alıcı "ürünün sorunsuz olduğu onayını vermeden" yanlarından hiçbir şekilde ayrılmadım.

GET ile %100 güvenilir satışın tek yöntemi yüz yüze gelmek. 6 Taksit imkanı olmasa GET denen şeyin hiçbir halta yaradığı yok kısacası.

Tüketici heyeti karşılaştırıyor bildiğim kadarı ile. Bir kişi anlatmıştı radyoda, adam bilinmedik bir siteden ucuz bulduğu şeyi alıyor. Kaliteli ürün yerine dandik ürün çıkıyor, satıcı telefonlara çıkmıyor. Alıcı Tüketici heyetine başvuruyor, dilekçe yazmasını isteniyor alıcının, tekrar satıcıya iletiliyor ve dilekçe kağıdı hiç teslim alınmadan geri geliyor. Tüketici hakem heyeti, toplantı yaptırıyor, satıcı ile alıcı arasında. Yani bir nevi sorgulama, heyet karar veriyor kim haklı ise.

Bu yüzden insanlar satarken de, alırken de kargo önünde video kayıt alırsa kanıt olur. Daha kolay olur.
Bu örnekte satıcı dolandırıcılık yapıyor, alıcı bunu reddedebilir. Öyle veya böyle parasını alır, mevzu uzamaz.
Biz "Alıcının dolandırıcı kişilikli olmasından" bahsediyoruz. Böyle bir durumda kim ne yapabilir? Tüketici Hakem heyeti de bir şey yapamaz ona. İnsanların mimiklerine - davranışlarına bakarak karar veremezler.

Alıcı nasıl güvenecek o zaman.
Konunun en kısa özeti bu aslında :) Ben de GET ilan ile satış yaptım, hepsinde yüz yüze buluşarak teslim ettim, alıcı "ürünün sorunsuz olduğu onayını vermeden" yanlarından hiçbir şekilde ayrılmadım.

GET ile %100 güvenilir satışın tek yöntemi yüz yüze gelmek. 6 Taksit imkanı olmasa GET denen şeyin hiçbir halta yaradığı yok kısacası.

Bu örnekte satıcı dolandırıcılık yapıyor, alıcı bunu reddedebilir. Öyle veya böyle parasını alır, mevzu uzamaz.
Biz "Alıcının dolandırıcı kişilikli olmasından" bahsediyoruz. Böyle bir durumda kim ne yapabilir?

Anlamadınız galiba bilinmedik sitede GeT diye bir şey yok. Yani satıcı da ben aynı malı gönderdim diye iddaa edebilir. Kim ispat edecek.

Alıcının kargoyu kontrol edip onay verme yetkisi var (GET için geçerli). Sizin bahsettiğiniz tip durumlarda ise genelde deneme amaçlı ilgili firmadan bir ürün satın alınır. Heyet ise bunu delil kabul eder.
Aynı firma adına aynı tür şikayetler birden fazla kez gelmeye başlamışsa o firmada da bir yamukluk olduğu az çok tahmin edilir zaten.

Alıcı bu durumda ne yapabilir peki? En başta güvenilir siteleri tercih etmelidir. Burada gelip konu açıp bizlere danışabilir, veya başkasına. Söylediğiniz şekilde dolandırılırsa, firma aynı dolandırıcılığı yapmaya devam ederse foyalarını ortaya çıkarabilirsin, çok kolay o iş.

Ben de GET ilan ile satış yaptım, hepsinde yüz yüze buluşarak teslim ettim, alıcı "ürünün sorunsuz olduğu onayını vermeden" yanlarından hiçbir şekilde ayrılmadım.
En iyisini yapıyorsun. Sonra sağlam gönderdiğini alanın ''abi bu çalışmıyor ya'' gibi sözlerine maruz kalmıyorsundur :)

Bir tek il dışı alışverişlerde sıkıntı oluyor.

Satıcı göndereceği ürünü kargo firmasında, kargo kodu ile ve ürünün seri kodu ile video kayıt yaparsa dolandırılma şansı kalmaz gibime geliyor. Çünkü siteye kargo takip nosu düşüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı