Gigabyte 120GB SSD arızalı mı?

harputluveysel

Decapat
Daha fazla  
Acer Extensa 5635Z modeli SATA III portlu DDR3 anakartlı dizüstü bilgisayar kullanmaktayım. Bilgisayarımda 4 GB RAM bulunmakta Windows 10 Pro 64 Bit lisanslıdır. Bilgisayarım çok yavaşlamıştı SSD geçmek istedim. HDD ile SSD arasında açılış anlamında az fark oluştu ancak HDD iken 55-60 saniyede açılan bilgisayarım SSD geçince açılış süresi 50-35 saniye gibi küçük bir fark yarattı sadece.

Chrome girince çok geç açıyor bilgisayar HDD gibi kendini hazırlıyor, geç tepki veriyor basit internet işlerinde ve ofice gibi basit işlerde. SSD kurulu mısrasında BIOS ayarlarını yaptım AHCI modunda temiz kurulum gerçekleştirdim. SATA III portunda sağlıklı şekilde bulunmaktadır. Diğer tüm SSD ayarlarınıda yapmama rağmen verim alamıyorum.

Bilgisayarım Intel Pentium Dual Core T4400 işlemciye sahip. SSD performans testi yaptım sizce bu sonucu bu bilgisayarla almam normal mi yoksa SSD sorunlu mu?

SSD Markası: GIGABYTE 120GB SSD

SSD Modeli: GP-GSTFS31120GN

Not: SSD Driverleri, son sürüm güncellemeleri kuruludur.

Dosya Ekleri

• performas.jpg
    performas.jpg
    72,8 KB · Görüntüleme: 41
Hocam açılışta SSD'nin önemi kadar işlemcinin de önemi var. O işlemciye Windows 10 fazla geliyor bence. Hatta 4 GB RAM içinde Windows 10 fazla. Benim şahsi görüşüm Windows 8.1'e geçmeniz.

Hocam açılışta SSD'nin önemi kadar işlemcinin de önemi var. O işlemciye Windows 10 fazla geliyor bence. Hatta 4 GB RAM içinde Windows 10 fazla. Benim şahsi görüşüm Windows 8.1'e geçmeniz.
az önce performans fotoğrafınıda paylaştım yazımda güncelleme yaptım. peki sizce bu performans testinde bu bilgisayarda bu oranları almak normal mi?

Bu testi yaparken başka bir uygulama açık mıydı?
hiç bir uygulama açık değildi aygıt yöneticisinde arka planda çalışacak gereksiz uygulamları durdurdum. anti virüs progamını kaldırdım. işlemci çift çekirdekli 2.20GHZ 2.20ghz şeklinde. yine test ettiğim sonuçlara göre uygulama açınca işlemci %13-20 kullanıma çıkıyor hiç zorlanmıyor ısı 60 derece dolaylarında ram ise ortalama %39-56 dolaylarında SSD ise %3-18 dolaylarında kullanım yapmakta. bilgisayarı zorlayınca işlemci %54 en fazla çıkıyor, ram %66-78, SSD ise %100 kullanıma çıkıyor ve chrome bile açılmıyor donuyor.
Bence SATA 3 yerine 2'ye taktınız aynısını bende yaşamıştım.
bilgisayar eski bir anakarta sahip tek sata girişi var hdd cıkardığım portuna geri taktım cd kısmını ise bozmadım yani eski hdd cd kısmına bağlamadım.

Hiçbir uygulama açık değildi aygıt yöneticisinde arka planda çalışacak gereksiz uygulamları durdurdum. Anti virüs progamını kaldırdım. İşlemci çift çekirdekli 2.20GHz 2.20GHz şeklinde. Yine test ettiğim sonuçlara göre uygulama açınca işlemci %13-20 kullanıma çıkıyor hiç zorlanmıyor ısı 60 derece dolaylarında RAM ise ortalama %39-56 dolaylarında SSD ise %3-18 dolaylarında kullanım yapmakta. Bilgisayarı zorlayınca işlemci %54 en fazla çıkıyor, RAM %66-78, SSD ise %100 kullanıma çıkıyor ve Chrome bile açılmıyor donuyor.

Bilgisayar eski bir anakarta sahip tek SATA girişi var HDD cıkardığım portuna geri taktım CD kısmını ise bozmadım yani eski HDD CD kısmına bağlamadım.

Dediklerinize göre SSD tam performans çalışmıyor. Bana sorun anakartın bu kadar hıza kadar desteklediğinden ya da kullandığınız aparatın bu kadar hızlara çıkabildiğinden dolayı böyle performans alıyorsunuz gibi geldi.

Acer Extensa 5635Z modeli SATA III portlu DDR3 anakartlı dizüstü bilgisayar kullanmaktayım. Bilgisayarımda 4 GB RAM bulunmakta Windows 10 Pro 64 Bit lisanslıdır. Bilgisayarım çok yavaşlamıştı SSD geçmek istedim. HDD ile SSD arasında açılış anlamında az fark oluştu ancak HDD iken 55-60 saniyede açılan bilgisayarım SSD geçince açılış süresi 50-35 saniye gibi küçük bir fark yarattı sadece.

Chrome girince çok geç açıyor bilgisayar HDD gibi kendini hazırlıyor, geç tepki veriyor basit internet işlerinde ve ofice gibi basit işlerde. SSD kurulu mısrasında BIOS ayarlarını yaptım AHCI modunda temiz kurulum gerçekleştirdim. SATA III portunda sağlıklı şekilde bulunmaktadır. Diğer tüm SSD ayarlarınıda yapmama rağmen verim alamıyorum.

Bilgisayarım Intel Pentium Dual Core T4400 işlemciye sahip. SSD performans testi yaptım sizce bu sonucu bu bilgisayarla almam normal mi yoksa SSD sorunlu mu?

SSD Markası: GIGABYTE 120GB SSD

SSD Modeli: GP-GSTFS31120GN

Not: SSD Driverleri, son sürüm güncellemeleri kuruludur.
sata portu kullandığım programda hatalı bilgi verdiğini farkettim ssd takılı olduğu için program sata III olarak tanımladığını yeni farkettim. doğru sataya baktığıma o yüzden gayet emindim ancak 10 yıllık kitapçığı karıştırdıktan sonra SSD takılı olduğu portun SATA II olduğunu Gen2 olup 3.0 Ghz hızı desteklediğini yeni öğrenmiş oldum. ancak bu aldığım hız 3ghz bir porta göre halen yavaş değilmi yazma okuma hdd çok yakın. sonuçta düz sata değil düz sata 1 gibi kasıyor. yanlışmı düşünüyorum. bana ne önerirsiniz?

SATA portu kullandığım programda hatalı bilgi verdiğini fark ettim SSD takılı olduğu için program SATA III olarak tanımladığını yeni fark ettim. Doğru SATA'ya baktığıma o yüzden gayet emindim ancak 10 yıllık kitapçığı karıştırdıktan sonra SSD takılı olduğu portun SATA II olduğunu gen2 olup 3.0 GHz hızı desteklediğini yeni öğrenmiş oldum. Ancak bu aldığım hız 3GHz bir porta göre halen yavaş değil mi yazma okuma HDD çok yakın. Sonuçta düz SATA değil düz SATA 1 gibi kasıyor. Yanlışmı düşünüyorum. Bana ne önerirsiniz?

SATA II portu hızı o.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı