Gigabyte 1660 Super Fanlardan Gelen Ses

mty18

Centipat
Arkadaşlar merhaba,
Ekran kartımın fan hızı %0 ile %35 arasındayken (MSI Afterburner üzerinden bakıyorum) kartın fanlarından sürekli olarak videoda rahatça duyabileceğiniz gibi sanki arabaya aragaz veriyormuşçasına bir ses yükselip azalıyor. Hız %35'lerin üzerindeyken bu ses yükselip azalması kayboluyor ve stabil bir normal fan sesi geliyor. Bu normal midir? Bilenler yardımcı olursa çok sevinirim. Yorumlarınızı bekliyorum.
Kart daha 2 haftalık Gigabyte 1660 Super.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ha bu arada videoda sadece %35'e kadar var fan hızı ama hızlarını %75 üzerine çıkarınca da tiz bir ses geliyor. Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bendede Gigabyte GTX 1650 Super çift fanlı modeli var, aynı sorunu yaşıyorum. Benimki aslında biraz farklı, fan hızı birden yükselince ekran kartı kükrüyor 1 2 saniye sonrasında normal çalışıyor hiç bir sıkıntı yok ama devir 80'in üstündeyken yine kısık sesli bir tıkırtı oluyor.

Aynı sorun bende de var, tıpa tıp aynı. Uygun bir zamanda garanti servisine göndereceğim. Sen de öyle yap ne olur ne olmaz, tedbirli olmakta fayda var. Çok pahalı bir kart ve böyle bir şekilde gelmesi insanı üzüyor.

Sorun garantiyle çözülecek bir problem değil. Çıkan ses, aslında fanlardaki bir balanssızlıktan kaynaklanıyor. Yani tamir edilecek bir durumu yok. Aynı sorun bende de var. Bendeki sorun şu şekilde; MSI Afterburner üzerinden, ekran kartı fanlarını bir anda %100 açarsam bu ses geliyor. Fanlar balansı yakaladıktan sonra (1 saniye içinde ) ses kesiliyor. Yani gayet normal bir durum

Sorun garantiyle çözülecek bir problem değil. Çıkan ses, aslında fanlardaki bir balanssızlıktan kaynaklanıyor. Yani tamir edilecek bir durumu yok. Aynı sorun bende de var. Bendeki sorun şu şekilde; MSI Afterburner üzerinden, ekran kartı fanlarını bir anda %100 açarsam bu ses geliyor. Fanlar balansı yakaladıktan sonra (1 saniye içinde ) ses kesiliyor. Yani gayet normal bir durum
Aynı sorunu yaşıyoruz. Bu durumun ekran kartına bir zararı yok mu yani? Eğer ekran kartına bir zararı yoksa benim için sıkıntı yok. Zaten anlık bir durum ama fan hızı 80'i geçince de az da olsa tıkırtı yapıyor fakat yine de rahatsız etmiyor.

Aynı sorunu yaşıyoruz. Bu durumun ekran kartına bir zararı yok mu yani? Eğer ekran kartına bir zararı yoksa benim için sıkıntı yok. Zaten anlık bir durum ama fan hızı 80'i geçince de az da olsa tıkırtı yapıyor fakat yine de rahatsız etmiyor.

Ekran kartına hiç bir şekilde zararı olmaz. Sorunun sebebi mekanik çünkü. İçiniz rahat olsun.

Sorun garantiyle çözülecek bir problem değil. Çıkan ses, aslında fanlardaki bir balanssızlıktan kaynaklanıyor. Yani tamir edilecek bir durumu yok. Aynı sorun bende de var. Bendeki sorun şu şekilde; MSI Afterburner üzerinden, ekran kartı fanlarını bir anda %100 açarsam bu ses geliyor. Fanlar balansı yakaladıktan sonra (1 saniye içinde ) ses kesiliyor. Yani gayet normal bir durum.

Bunun çözümü var mıdır?

Bunun çözümü var mıdır?

Gigabyte'ın AORUS Engine isimli yazılımı var aslında. Ekran kartının kontrol edilebilmemiz için yapmışlar sözde. O kadar beter bir yazılım ki anlatamam. Sıcaklık ve fan hızı eğrisinde asla hassas ayar yapamıyorsunuz. MSI Afterburner yazılımı ile tertemiz ayar yapabildim ben. Görseli aşağıya bırakıyorum. Bu şekilde o ara gaz sesini çözdüm.

Dosya Ekleri

• resim_2020-10-08_122242.png
    resim_2020-10-08_122242.png
    13,8 KB · Görüntüleme: 56
Gigabyte'ın Aorus Engine isimli yazılımı var aslında. Ekran kartının kontrol edilebilmemiz için yapmışlar sözde. O kadar beter bir yazılım ki anlatamam. Sıcaklık ve fan hızı eğrisinde asla hassas ayar yapamıyorsunuz. MSI Afterburner yazılımı ile tertemiz ayar yapabildim ben. Görseli aşağıya bırakıyorum. Bu şekilde o ara gaz sesini çözdüm.

Bu ayarı yaptıktan sonra sesi hiç duydunuz mu?

Geri
Yukarı