Çözüldü Gigabyte 1660 Super'den gelen garip sesler

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

İbrahim26

Kilopat
Herkese iyi günler diliyorum. Öncellikle sistem özellikleri; Gigabyte B450 auros m anakart, Gigabyte 1660 Super OC, G.Skill 3200MHz 8x2 RAM, Ryzen R5 2600 işlemci, Coller Master MB511 model kasa ve içerisinden çıkan 600W'lık PSU. Sistemi yaklaşık olarak 1 hafta önce topladım ve sorunsuz bir günüm geçmedi maalesef. İlk önce oyunlar herhangi bir hata vermeden kapanıyordu. Ekran kartı driveri ile ilgili bir problem olduğunu anladım ekran kartının son sürümünü yüklediğimde bilgisayar bir hata vermeden oyunları kapatıyordu ve defalarca kez mavi ekran hatası aldım bir önceki sürüme tekrar döndüm ve 1 gün boyunca sorunsuz bir şekilde kullanmaya başladım tüm gün boyunca hiç oyundan düşme problemi olmadı tüm problemleri çözdüm diyerek bilgisayarı kapattım ve uyudum.

Sabah uyanıp bilgisayarı açmaya çalıştığımda problemlerin maalesef daha yeni başladığını öğrendim. Bilgisayar açılırken 'reboot and select disk proper boot device' hatası verdi. Dün akşam sorunsuz bir şekilde kullanıp kapattığım halde SSD'de Windows görünmüyordu. Format belleğini takıp bellek üzerinden Boot ettiğimde aşağıda fotoğrafını paylaştığım hatayı aldım. Bu hata araştırdığım kadarı ile Windows'u UEFI kurmama rağmen ana kartın ayarlarının eski BIOS olarak seçili kaldığı için verdiğini düşünüyorum ama bu durum dün sorunsuz olarak kapattığım bir bilgisayarı sabah açtığım zaman tamamen sıfırlanmış olmasını sağlar mı emin değilim.

Sonuç olarak Boot menüsünü üzerinden tekrardan Windows'u kurmaya başladım SSD'nin tamamen sıfırlanmış olduğunu gördüm ve duruma anlam veremeden Windonws'u kurdum. Windows kurulduktan sonra sürücüleri güncelledim NVIDIA'nın ekran kartları için yeni bir sürücü çıkarttığını gördüm ekran kartını da son sürüme güncelledim ve test amaçlı Fur mark testini başlattım sonra ekran kartında bir sorun olduğunu fark ettim. Ekran kartının hem sağ fanından hem de büyük olasılıkla PCB'sinden değişik sesler geldiğini duydum bunların videolarını aşağıya bırakacağım. Sorunların ne zaman ortaya çıktıları video başlıklarında bulunuyor. Ekran kartını alalı 1 hafta oldu olmadı sizce garantiye yollamalı mıyım? Bir de daha önceden tecrübe eden var ise İtopya'dan alınan bir ürünün garanti süreci hakkında bilgi verebilen olursa sevinirim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Dosya Ekleri

• 119828451_10216976529877546_2730590766887699746_o.jpg
    119828451_10216976529877546_2730590766887699746_o.jpg
    46,9 KB · Görüntüleme: 48
Çözüm
Hocam süreç kaç gün sürdü acaba işlemcide dahili grafik birimi yok ve bu bilgisayarı iş içinde kullanıyorum ortalama kaç gün beklerim. Bir de ekran kartını ben İtopya'ya yollayacağım onlarda garantiye mi yollayacak, yoksa benim mi doğrudan mı garantiye yollamam gerekiyor.

Hocam İtopya'ya verin direkt hallederler direkt. Süre değişmiştir büyük ihtimal. Mart ayında göndermiştik, 1 hafta civarı bekledi. Kargo süresi dahil 1 haftayı geçmişti. En garanti ve kesin çözüm garanti olacaktır.

Geri
Yukarı