Gigabyte A520M DS3H anakartta XMP çalışmıyor

PoncikJedi

Femtopat
Daha fazla  
Gigabyte A520M DS3H anakartımda XMP çalışmıyor. Sorunun ne olduğunu bir türlü çözemedim XMP ayarı açık, BIOS güncel ancak hiçbir şekilde RAM'ler 3600 MHz'de çalışmıyor, 2133 MHz'de çalışıyor.
RAM modelim G.Skill Ripjaws V F4-3600C18D-16gvk 16 GB DDR4 3600 MHz CL18.

Aynı ve ekstra olarak 2 RAM'den birisini okumama sorununu eski B450M-H anakartımda yaşamıştım. BIOS güncelleme, RAM temizleme vs. pek çok şey denemiştim ama olmamıştı, 8+8 taktığım RAM kullanılabilir 7 GB oluyordu ve 2133 MHz'de çalışıyordu. En son anakart değiştirdim şuanda B450M Gaming Plus Max var ve RAM'lerimde bir sorun olmadığını anladım çünkü bu anakartta aynı ramlerle sorunsuz devam ediyorum.

Değeri elle girip dener misin?

Bir de 2 RAM takılı olunca bazen anakartlar XMP desteklemeyebiliyor tek RAM ile dener misin?

Bunun çözümü için BIOS'ta FCLK ayarı var oradan frekansı 1800 seçip dener misin? Ben oradan ayarlayınca düzelmişti.

Bunun çözümü için BIOS'ta FCLK ayarı var oradan frekansı 1800 seçip dener misin? Ben oradan ayarlayınca düzelmişti.
Denedim, maalesef düzelmedi.

Şimdi fark ettim 1800'e çekip kaydediyorum ancak biosu tekrar açtığımda auto'ya aldığını gördüm. 2 kez denedim ikisinde de autoya geri çekmiş FCLK ayarını.

Son düzenleme:
Denedim, maalesef düzelmedi.

Şimdi fark ettim 1800'e çekip kaydediyorum ancak BIOS'u tekrar açtığımda Auto'ya aldığını gördüm. 2 kez denedim ikisinde de Auto'ya geri çekmiş FCLK ayarını.

XMP kapalıyken 1800 MHz yapıyorsun değil mi hocam?

Geri
Yukarı