Gigabyte A620M H ile Gigabyte B650M S2H farkı nedir?

En büyük fark chipset ve PCI veriyolu farkı.

Ama A 620'nin en büyük avantajı RAM hızı olarak 8000+ yapabiliyor olması. Öte yandan B650M 7400 üstü görmesi çok zor.

Chipset ile RAM hızının hiçbir alakası yok. Anakart topolojisinden dolayı daha iyi hız sunuyor A620, 2 tane RAM slotu oldugu icin sinyal kaybı çok daha az.

Ya şimdi ben merak ettiğimden sana sormak istiyorum :D sen daha önce Patriot RAM ile ilgili konuda da yazdın. Benim bildiğim RAM hızını anakart limitler.

Mesela diyelim CPU 1000MHz anakart 2000MHz RAM 3000MHz desteklesin. Bu RAM'i takınca 1000 çalışır, ama anakartın EXPO veya XMP gibi profilleri ile CPU'nun limitini aşıp anakartın limitine yani 2000MHz de çalıştırabildiğimizi biliyorum. Hadi şimdi diyelim ki DDR5 AM5 işlemcilerin RAM MHz'si 7400 civarı yani anakart ve raminkinden yüksek limitleyen işlemci değil.
Şimdi CPU'lar anakartın limitinden yüksek 7K civarı yani burada en düşük hıza sahip parça anakart oluyor.

Sende anakart limitlemez demiştin. Zaten EXPO ve XMP OC profilleri bunu biliyorum ancak daha da aşmak için, örneğin 6400 MHz anakartta 7000MHz RAM çalıştırmak gibi bunu sen kendin OC yaparak aşabiliriz anlamında mı dedin?

Öyleyse bu RAM OC nasıl yapılır, çünkü timing vs çok karışık işlemci gibi base clock değiştir devam et diyemeyiz diye düşünüyorum. Birde RAM'ler voltaja aşırı duyarlı sanırsam işlemci gibi esnek davranamıyoruz ve işlemcilerdeki korumalar RAM'lerde var mıdır? Hız arttıralım derken elimize almayalım anakartı veya RAM'leri :D

Bütün bildiğin şeyleri unut, her sene platformlar değişiyor ve limitleri kullanıcılar belirliyor. Sitelerde yazan limitlerin hiçbir önemi yok.

Geri
Yukarı