Çözüldü Gigabyte anakart RAM takınca BIOS ekranı gelmeden reset atıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Emlol

Hectopat
Monitör açılmadan direkt kendiliğinden reset atıyor, art arda bu devam ediyor. Diğer konuları denedim işe yaramadı. Tek çözümüm herhangi bir RAM'i 1. slota takmam. O şekilde anca çalışıyor. Diğer çift RAM'den herhangi birini ek olarak taktığımda aynı sorun devam ediyor ve her seferinde Bios sıfırlanıyor. İki gün önce bu sorun yoktu, Windows format atacakken bootta hata verdi ve böyle oldu. BIOS pili çıkar tak, cdm sıfırlama yaptım. Silgi ile RAM'leri temizledim yine aynı.

Gigabyte H77-D3H
Kingston 4x2 soğutuculu, 4x1 soğutucusuz RAM.
i7-3770 işlemci.
EVGA 600W2 PSU.

Uyumsuzluk problemi gibi duruyor. Aynı olan RAM'lerde de 2-4 ile hata oluyor mu?

Monitör açılmadan direkt kendiliğinden reset atıyor, art arda bu devam ediyor. Diğer konuları denedim işe yaramadı. Tek çözümüm herhangi bir RAM'i 1. slota takmam. O şekilde anca çalışıyor. Diğer çift RAM'den herhangi birini ek olarak taktığımda aynı sorun devam ediyor ve her seferinde BIOS sıfırlanıyor. İki gün önce bu sorun yoktu, Windows format atacakken bootta hata verdi ve böyle oldu. BIOS pili çıkar tak, cdm sıfırlama yaptım. Silgi ile RAM'leri temizledim yine aynı.

Gigabyte H77-D3H
i7-3770 işlemci.
EVGA 600W2 PSU.

Saçma gelebilir ama HDD'den kaynaklı bir sorun olabilir. Arkadaşımın PC'de de benzer bir sorun vardı. Herhangi bir RAM 1. slota takılı iken Windows mavi ekran tarzı hatalar veriyor mu?

Monitör açılmadan direkt kendiliğinden reset atıyor, art arda bu devam ediyor. Diğer konuları denedim işe yaramadı. Tek çözümüm herhangi bir RAM'i 1. slota takmam. O şekilde anca çalışıyor. Diğer çift RAM'den herhangi birini ek olarak taktığımda aynı sorun devam ediyor ve her seferinde BIOS sıfırlanıyor. İki gün önce bu sorun yoktu, Windows format atacakken bootta hata verdi ve böyle oldu. BIOS pili çıkar tak, cdm sıfırlama yaptım. Silgi ile RAM'leri temizledim yine aynı.

Gigabyte H77-D3H
i7-3770 işlemci.
EVGA 600W2 PSU.

Veya anakartınızın 2. RAM slotunda kısa devre yaptırabilecek bir şey olabilir.

Uyumsuzluk problemi gibi duruyor. Aynı olan RAM'lerde de 2-4 ile hata oluyor mu?
Evet, her slotta var hata 1 dışında. Temiz Windows kurduktan sonra tekrar deneyeceğim.
Saçma gelebilir ama HDD'den kaynaklı bir sorun olabilir. Arkadaşımın PC'de de benzer bir sorun vardı. Herhangi bir RAM 1. slota takılı iken Windows mavi ekran tarzı hatalar veriyor mu?

Veya anakartınızın 2. RAM slotunda kısa devre yaptırabilecek bir şey olabilir.

Kısadevre yapabileceğini şu an sanmıyorum, kasa içerisinde. RAM 1.de takılı iken sorun yok, diğer slotlara RAM takınca reset atıyor.

Evet, her slotta var hata 1 dışında. Temiz Windows kurduktan sonra tekrar deneyeceğim.

Kısadevre yapabileceğini şu an sanmıyorum, kasa içerisinde. RAM 1.de takılı iken sorun yok, diğer slotlara RAM takınca reset atıyor.
Anladım, kusura bakmayın bu konularda pek bilgim yok. Elimden geldiğince yardım etmeye çalışıyorum.

2 tane RAM'den fazlasını takınca bozuluyor, tek sıkıntı bu kaldı.
Total Memory'i 4096MB gösteriyor ek.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunun için anakarta da bakmak gerekebilir. İşlemci soketine de bakın. Yamuk olan pin bile sebep olabilir.

Geri
Yukarı