Çözüm Gigabyte anakart Secure Boot sonrası görüntü gelmiyor

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Aliersal1

Decapat
Merhabalar, Geçenlerde bilgisayarımı Windows 11 Pro yaptım. Dün Valorant indirdim. Valorant oynamam için Secure Boot'u açmam gerekti. Açınca görüntü birden gitti ve bir daha gelmedi. BIOS pilini çıkarttım CLR CMOS'tan BIOS'u sıfırladım düzelmedi. Bugün arkadaşımın Zotac 1050 Ti ekran kartımı taktım açtım bilgisayarı BIOS sıfırlanmış fakat Secure Boot hala açıktı. BIOS'u BIOS menüsünden sıfırladım gene Secure Boot açıktı yani böyle bir sorunda BIOS sifirlamak Secure Boot'u kapatmıyor. El ile manuel olarak kapatıp kendi kartımı taktığımda görüntü geldi. Bu sorunun kesin çözümü başka bir kart takıp BIOS'a girip el ile kapatmak. Diğer yöntemler maalesef işe yaramıyor. Servise yollamadan iki dakikada çözüme ulaşınız.

Anakart Gigabyte B450M S2H.

Ekrankarti.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk önce çözümü, sonra ise nasıl Windows 11 ayarlarını yapmanız gerektiğini yazacağım.
Çözüm; Ekran kartını söküp on-board yani anakart üzerinden görüntü alacaksınız. Eğer ki işlemciniz kf serisi ise bu işlemi yapamazsınız. Bir yerden işlemci bulup böyle halletmeniz gerekir. Görüntü aldıktan sonra bios sıfırlayıp cihazı yeniden başlatın. Sonra ekran kartını takıp normal bir şekilde kullanabilirsiniz.
Peki Windows 11 tpm+secure boot nasıl yaparım?
İlk önce Bios'dan CSM ayarını disable yapacağız sonrasında f10 yapıp kaydedip pc'yi yeniden başlatacağız. Bu işlemden sonra tekrar bios'a girip secure boot ve tpm mi aktif edersek herhangi bir problem ile karşılaşmıyorsunuz.
Umarım aynı sorunu yaşayan arkadaşlara yardımım dokunur...
Hocam, benim işlemcim Ryzen 7 5700G bu işlemciyle görüntü alabilir miyim böyle bir durumda? Vega 8 UEFI destekliyor mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı