Çözüm Gigabyte anakart Secure Boot sonrası görüntü gelmiyor

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Aliersal1

Decapat
Merhabalar, Geçenlerde bilgisayarımı Windows 11 Pro yaptım. Dün Valorant indirdim. Valorant oynamam için Secure Boot'u açmam gerekti. Açınca görüntü birden gitti ve bir daha gelmedi. BIOS pilini çıkarttım CLR CMOS'tan BIOS'u sıfırladım düzelmedi. Bugün arkadaşımın Zotac 1050 Ti ekran kartımı taktım açtım bilgisayarı BIOS sıfırlanmış fakat Secure Boot hala açıktı. BIOS'u BIOS menüsünden sıfırladım gene Secure Boot açıktı yani böyle bir sorunda BIOS sifirlamak Secure Boot'u kapatmıyor. El ile manuel olarak kapatıp kendi kartımı taktığımda görüntü geldi. Bu sorunun kesin çözümü başka bir kart takıp BIOS'a girip el ile kapatmak. Diğer yöntemler maalesef işe yaramıyor. Servise yollamadan iki dakikada çözüme ulaşınız.

Anakart Gigabyte B450M S2H.

Ekrankarti.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sorundan o kadar konu açıldı ki herkes servise yollamış. Tek tek yabancı forumları dahil okudum. Zaten serviste aynısını yapıyor. Elinize sağlık. Umarım bu sorunu yaşayanlar servise boşuna para ödemez. Sanırım tek gigabyte yapıyor bunu.

Bu sorundan o kadar konu açıldı ki herkes servise yollamış. Tek tek yabancı forumları dahil okudum. Zaten serviste aynısını yapıyor. Elinize sağlık. Umarım bu sorunu yaşayanlar servise boşuna para ödemez. Sanırım tek gigabyte yapıyor bunu.
Evet sabaha kadar tek tek okudum herkes garantiye yollamış. Ama çözüm bu. Dediğiniz gibi onlarda aynısını yapıyor.

İlk önce çözümü, sonra ise nasıl Windows 11 ayarlarını yapmanız gerektiğini yazacağım.
Çözüm; Ekran kartını söküp on-board yani anakart üzerinden görüntü alacaksınız. Eğer ki işlemciniz kf serisi ise bu işlemi yapamazsınız. Bir yerden işlemci bulup böyle halletmeniz gerekir. Görüntü aldıktan sonra bios sıfırlayıp cihazı yeniden başlatın. Sonra ekran kartını takıp normal bir şekilde kullanabilirsiniz.
Peki Windows 11 tpm+secure boot nasıl yaparım?
İlk önce Bios'dan CSM ayarını disable yapacağız sonrasında f10 yapıp kaydedip pc'yi yeniden başlatacağız. Bu işlemden sonra tekrar bios'a girip secure boot ve tpm mi aktif edersek herhangi bir problem ile karşılaşmıyorsunuz.
Umarım aynı sorunu yaşayan arkadaşlara yardımım dokunur...

İlk önce çözümü, sonra ise nasıl Windows 11 ayarlarını yapmanız gerektiğini yazacağım.
Çözüm; Ekran kartını söküp on-board yani anakart üzerinden görüntü alacaksınız. Eğer ki işlemciniz kf serisi ise bu işlemi yapamazsınız. Bir yerden işlemci bulup böyle halletmeniz gerekir. Görüntü aldıktan sonra bios sıfırlayıp cihazı yeniden başlatın. Sonra ekran kartını takıp normal bir şekilde kullanabilirsiniz.
İlk önce Bios'dan CSM ayarını disable yapacağız sonrasında f10 yapıp kaydedip pc'yi yeniden başlatacağız. Bu işlemden sonra tekrar bios'a girip secure boot ve tpm mi aktif edersek herhangi bir problem ile karşılaşmıyorsunuz.
Ben çözdükten sonra win10a döndüm. :) Umarım sorun yaşayan arkadaşlar bu sorunu yaşamaz.

Hocam Merhabalar çözümün kesin olduğuna eminmiyiz anakartim suan serviste gelince bu çözüm yolunu denemek istiyorum ama bir yandan korkuyorum aynı sorunu yasarmiyim diye bilgilendirirmisiniz Yardımınız için teşekkürler

Hocam merhaba çözümün kesin olduğuna emin miyiz anakartim şu an serviste gelince bu çözüm yolunu denemek istiyorum ama bir yandan korkuyorum aynı sorunu yasar miyim diye bilgilendirir misiniz yardımınız için teşekkürler.

Hocam onboard ile denedim ben fakat sonuç vermedi. Garantiye gönderdiğimde BIOS'un çöktüğünü söylediler. BIOS çipine yeni BIOS yazılması gerekli. O yüzden sizde herkes gibi Windows 10'a dönün ve düzgün bir çözüm gelmeden geçmeyin. Ben şahsen sonuna kadar Windows 10 kullanacağım. Yeniden pişman olmak istemiyorum.

Hocam onboard ile denedim ben fakat sonuç vermedi. Garantiye gönderdiğimde BIOS'un çöktüğünü söylediler. BIOS çipine yeni BIOS yazılması gerekli.
Evet zaten onu yapicaklar muhtemelen ama geldikten sonra herhangi bi sorun oluyormu secure boot açmakla ilgili bu sorun ortadan kalkiyormu sen anakartin geldikden sonra tekrar açmayı denedinmi?

Evet zaten onu yapacaklar muhtemelen ama geldikten sonra herhangi bir sorun oluyor mu Secure Boot açmakla ilgili bu sorun ortadan sen anakarti geldikden sonra tekrar açmayı denedim.

Hayır anakart tekrar geldiğinde BIOS default ayarlarda geliyor. Keşke garantiye gönderirken notun üzerinde onu da belirtseydiniz belki yaparlardı. Ancak tekrar denemekten korktum açıkçası çünkü eski kullandığım sürümün aynısını yüklemişlerdi. Dolayısıyla sorun tekrarlanır. Gigabyte anakartlarda genel sorun bu. Çözülene kadar kurcalamamak lazım.

Hayır anakart tekrar geldiğinde BIOS default ayarlarda geliyor. Keşke garantiye gönderirken notun üzerinde onu da belirtseydiniz belki yaparlardı. Ancak tekrar denemekten korktum açıkçası çünkü eski kullandığım sürümün aynısını yüklemişlerdi. Dolayısıyla sorun tekrarlanır. Gigabyte anakartlarda genel sorun bu. Çözülene kadar kurcalamamak lazım.
Anladım belki üsteki çözüm yolu olabilir recep abi yeni denemeler yapıcak beklemek iyi olucak sanırım Teşekkürler

Geri
Yukarı