Gigabyte AX370M-Gaming 3 vs Gigabyte B450M Gaming

Zelaroth

Hectopat
Arkadaşlar yukarıda belirttiğim anakart modellerinden hangisi sizce daha alınası veya daha kullanışlı, Gigabyte'ın iki farklı anakart modeli olduklarından aralarında ufak tefek farklılıklar tabiki var. Fakat siz hangisini tavsiye ederdiniz veya MSI'ın aynı düzeyde daha iyi özellikler sunan bir anakart modeli de var ise onu da değerlendirebilirim. Anakart linklerini aşağıya bırakıyorum. Şimdiden teşekkürler.

Dip Not: Bütçem 500 TL ile 600 TL arasında anakart için.

Gigabyte yerine Msi önerebilirim şuan. Birincisi şahsen B450 setini X370'e tercih ederim. Hem daha güncel hem de yeni özellikler sunuyor. Ama gigabyte yerine şuan tam da bu bütçe ile itopyada karne indirimleri ile MSI B450 A-PRO alabilirsin şuan 576 TL. Bu fiyat en ucuz yerden yaklaşık 70 TL daha ucuz şuan. Ve tam boyutlu ATX bir kart alıyorsun. Gigabyte yerine MSI ATX anakart önermemin en büyük sebebi ise fan portları. 4x System fanı , 1xCpu fanı , 1x Pompa/System fanı var bu kartta. 3 Pinli dahi olsa kasandaki tüm fanları kontrol edebilirsin. Gigabyte bu fiyat segmentindeki kartlarında sıvı soğutma için pompa çıkışında ve system fan çıkış sayısında çok cimri davranıyor. Hem bu fiyata ATX kart alabiliyorken kaçırma. Üstelik eğer bu kart çirkin gelirse MSI B450M Mortar'da şuan indirimde 598 TL. Onda ise 3xSystem fanı ve 1xCpu fan çıkışı var. Üstelik 2xM2 desteği. Görünüş seni yanıltmasın üstündeki tüm bileşenler A-Pro ile aynı. Aralarında boyut dışında bi fark yok. Bence tam boyutlu ATX seçmelisin.

@tristessehivernale Peki marka olarak Gigabyte mı dersiniz MSI mı? Çünkü MSI'ın reklamı daha çok yapılıyor genel anlamda fakat performans ve fiyat anlamında hangisi sizce?
@Rutheniu Anladım, çok sağ olun yorumlar için ve ekleyeceğim soru ise şudur ki; genelde MSI'ın reklamının çok yapıldığını fakat Gigabyte'ında MSI'dan aşağı kalır bir yanının olmadığını söyleyen de bir o kadar insan var o nedenden dolayı aslında Gigabyte'a yönelmiştim. Peki bu Mortar da sıvı soğutma çıkış desteği yok değil mi? Benimde amacım aslen ATX bir kart almak çünkü sıvı soğutma da alıp bağlamak istiyorum ve dolayısıyla sıvı soğutma Pompa fan çıkışı olması işime gelecektir. Mortar daha pahalı ama tek avantajı sanırsam 2x M2 desteği sunması ki zaten ben alırsam ilerleyen zamanda M2 SSD'ye geçmeyi düşünüyorum ve 1 adet yeterli olacaktır kanımca.

@tristessehivernale Peki marka olarak Gigabyte mı dersiniz MSI mı? Çünkü MSI'ın reklamı daha çok yapılıyor genel anlamda fakat performans ve fiyat anlamında hangisi sizce?
@Rutheniu Anladım, çok sağ olun yorumlar için ve ekleyeceğim soru ise şudur ki; genelde MSI'ın reklamının çok yapıldığını fakat Gigabyte'ında MSI'dan aşağı kalır bir yanının olmadığını söyleyen de bir o kadar insan var o nedenden dolayı aslında Gigabyte'a yönelmiştim. Peki bu Mortar da sıvı soğutma çıkış desteği yok değil mi? Benimde amacım aslen ATX bir kart almak çünkü sıvı soğutma da alıp bağlamak istiyorum ve dolayısıyla sıvı soğutma Pompa fan çıkışı olması işime gelecektir. Mortar daha pahalı ama tek avantajı sanırsam 2x M2 desteği sunması ki zaten ben alırsam ilerleyen zamanda M2 SSD'ye geçmeyi düşünüyorum ve 1 adet yeterli olacaktır kanımca.
Elbette Msi da gigabyte da kaliteli firmalar aynı segmentte aynı fiyatlarda benzer kaliteyi sunuyorlar , sana msi daha iyi demedim sadece bu fiyat aralığında msi kartlar şuan indirimde ve sana attığım atx anakart gigabyte muadillerine göre çok daha fazla fan portu ve sıvı soğutma desteği içeriyor. Açıkçası ben o yüzden o anakartı aldım kasamda 4 adet 3 pinli fan olucak herbirini kontrol etmek istediğim için ve ileride sıvı soğutma da düşündüğüm için ,üstelik alabileceğin en ucuz atx anakart şuan. Tüm anakartlara sıvı soğutma bağlayabilirsin. Herhangi bir fan çıkışına pompa kablosunu takman yeterli. Biostan fan gücünü %70’lere çektikten sonra bi sorun olucağını sanmam. Böyle yaparsan anakart pompayı fan olarak görüyor manuel ayarlıyorsun sen de gücü. Ama orjinal pompa çıkışın olunca anakart pompayı pompa olarak görüyor ve gücünü ona göre ayarlıyor. Tek artısı bu. Mortarda ek bir pompa çıkışı bulunmuyor. Anakart araştırırken anakartların kendi sitelerinden özellikler bölümüne gidersen tüm çıkışları ve adetleri yazar tek tek oradan da görebilirsin

@Rutheniu Teşekkürler, ATX almak açıkçası benimde işime gelir hemde sizinde dediğiniz gibi yeterli fan çıkışı ve artı olarak pompa çıkışı olduğunu hesaba katarsak alınası bir anakart gibi duruyor. 3 Pin Header olması fanların her birini BIOS üzerinden kontrol etmemize yarıyor öyle değil mi hocam?

@Rutheniu Teşekkürler, ATX almak açıkçası benimde işime gelir hemde sizinde dediğiniz gibi yeterli fan çıkışı ve artı olarak pompa çıkışı olduğunu hesaba katarsak alınası bir anakart gibi duruyor. 3 Pin Header olması fanların her birini BIOS üzerinden kontrol etmemize yarıyor öyle değil mi hocam?
Anakartlar üzerindeki tüm fan portları 4 pin hocam(yeni anakartlar için tabi). Kasa fanları 4 pinli olursa çoklayıcı ile tek anakart çıkışından 4 fana kadar hız kontrolü yapabiliyorsunuz. O zaman 2 sistem fan çıkışlı bi kart bile yetebiliyor. Ama eğer kasa fanlarınız 3 pinli ise fan hızı voltaj kontrolü ile yapıldığından dolayı çoklayıcı ile çokladığınızda fan hızı kontrolü yapamıyorsunuz. Her bir fanı ayrı bir girişe bağlamanız lazım ya da ek fan kontrolcüsü almanız lazım. Fanın 3 veya 4 pinli oluşuna göre anakart biosundan 3 pin için Dc 4 pin için PWM kontrollü olarak ayarlıyorsunuz. Benim kasa fanlarım 3 pinli olacağı için özellikle bol portlu bir anakart aradım

Gigabyte'nin 1366Pin serilerinden sonra Anakartlarına olan tutkum artmıştı, Gigabyte öneririm ben.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı