Gigabyte B450 Aorus Elite OC nasıl yapılır?

hsynnml

Hectopat
Yer
Ordu
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Teknikeri
Merhaba, sistemimi aşağıda belirttim. İşlemcim 1.35 v RAM'im ise MHz değeri 3200E çektiğimde 1.45 v güç çekiyor. Öncelikle bu değerler sağlıklı performans alabilmek için yeterli midir? İşlemcinin voltaj değerini 1.30 yapsam bir zararı olur mu? Zararı olmazsa başlıkta belirttiğim anakartta bu ayarı nasıl yapabilirim? Bunlardan hariç, RAM'in MHz değerini 3200E çektiğimde aidata64 ile stres testi yaptığımda donanım hatası veriyor ama asıl değeri olan 2100'lere geri çektiğimde bu hatayı vermiyor. Soğutma olarak, arkada bir adet egzoz fan, önde 2, üstte de 2 tane daha fanım var. Yani soğutma olarak da bir problem olmadığını düşünüyorum. Konu hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız mutlu olurum.

anakart: Gigabyte Aorus Elite RGB B450M 3200 MHz DDR4.
ekran kartı: MSI RX 5700XT 8 GB Gaming X256 Bit GDDR6.
işlemci: AMD Ryzen 7 2700X 4.35 GHz 20 MB cache soket AM4.
HDD: WD Caviar Green 2 TB SATA.
M.2 SSD: Adata XPG 512 GB SX82oo Pro M.2 SATA.
RAM: Corsair Vengeance RGB 8x2 16 GB 3200MHz DDR4.
M.2 SSD: WD 240 GB Green M.2 SATA -

Dümdüz 3133 girmişsiniz. Sadece 31 yazın ve Enter deyin. Bakalım 31.33 veya 31.00 olacak mı diye kontrol edin.
Oldu hocam sağolasın. 31 yaptım 3100 oldu bende 32 yazıp enter yaptım 3200 oldu. Bir müddet de bu şekilde kullanalım bakalım sorun verecek mi. Birde XMP'yi kapatmamızın sebebi nedir yani niye kapattık ?

Bazen XMP açık olduğunda sistem hata veriyor. Bellekten mi anakarttan mı kaynaklandığını bilmiyorum. XMP kapatıp aynı değerleri elle girince sorun olmuyor. O yüzden elle değerleri girmenizi istedim. Eğer 3200 kullanırken hata alırsanız frekansı dediğim gibi biraz düşürün. 3133, 3100, 3066 MHz yapın. Bu şekilde sorunsuz çalışıyorsa belleklerinizi böyle kullanın. Aradaki performans farkını hissetmezsiniz.

@elenziel 16x dediğiniz nedir? Söylediğim gibi 32 veya 31 yazıp Enter diyeceksiniz. Bu 3200 veya 3100 MHz demektir.
2 tane 16gb corsair vengeance 3000hz ram var onu kast ettiştim. Söylediğiniz gibi hepsini harfi harfine uyguladım. Keza ekrana sonra görüntü gelmiyor,ama tek ram yaptığım zaman sorunsuz şekilde görüntü geliyor ve 3200 görüyor

• Bellekleriniz aynı kutudan çıkan ikili kit bellek mi?
  • BIOS güncel mi?
  • Bellekler 2. ve 4. slotlarda takılı olsun.
  • Ayrıca iki belleği teker teker denediğinizde ikisinden de görüntü alabiliyor musunuz?
  • Bir de elinizdeki bellekler 3000 MHz imiş. 3000 MHz yaptığınızda yine hata alıyor musunuz?

• Bellekleriniz aynı kutudan çıkan ikili kit bellek mi?
  • BIOS güncel mi?
  • Bellekler 2. ve 4. slotlarda takılı olsun.
  • Ayrıca iki belleği teker teker denediğinizde ikisinden de görüntü alabiliyor musunuz?
  • Bir de elinizdeki bellekler 3000 MHz imiş. 3000 MHz yaptığınızda yine hata alıyor musunuz?
1.bellekleri aynı ama birini bilgisayarı toplatıktan 15 gün sonra alabildim ekonomik durumdan dolayı.
2.Evet bios yeni güncelledim. F52 versiyonu.
3. resimde izah ettiğiniz gibi yaptım.
4. evet teker teker denedim hiç birinde sorun yok. 3000 döndüğümde hiç bir sıkıntı olmuyor.

Tamam en azından çalışması gereken değerde sorun yok. Daha üstüne çıkmak istiyorsanız o zaman önce voltaj değerini 1.35 Volt yapın ve ondan sonra frekans artırın.

Bu hız aşırtma işleminin garantisi yoktur. Yani elinizdeki bellekler belki 3200 MHz veya daha üst değerlerde çalışmayabilir.

Tamam en azından çalışması gereken değerde sorun yok. Daha üstüne çıkmak istiyorsanız o zaman önce voltaj değerini 1.35 Volt yapın ve ondan sonra frekans artırın.

Bu hız aşırtma işleminin garantisi yoktur. Yani elinizdeki bellekler belki 3200 MHz veya daha üst değerlerde çalışmayabilir.
Ben ramleri araştırdım 3600 kadar destekliyor. Şimdi söylediğiniz değerleri, değerlendireyim

Bu arada bios girdim otomatik olarak volt 1.35 gözüküyor ?

Yeni konular

Geri
Yukarı