Gigabyte B450 Aorus M anakartın kaldırabileceği en güçlü işlemci nedir?

Yani Ryzen 7 5800x alsam idareten birkaç ay bu anakartla yoluma devam edebilir miyim acaba merakım o aslında.
İyi şekilde soğutulduktan sonra dert değil. Bunu da yapamayacaksanız CPB, PBO gibi ayarları kapalı olarak kullanırsınız.

Evet idarelik olarak devam edebilirsin.Verimli olarak çalışmaz ama geçiş süreci olarak düşünebilirsin ama geçiş süresini uzatmanı kesinlikle tavsiye etmem(max 1-2 ay).(elindeki işlemci ile anakartını birlikte 2.el olarak direk okutup kendini bütçe olarak zorlayıp direk güzel bir anakart ile o işlemciyi alabilirsin.
Aslında kafamda sınırları zorlayıp ryzen 9 5900x almak var. Ama bu sefer anakart için gerekli bütçe 4 ayda falan anca toplayabilirim. Nasıl bir yol izlesem kararsız kaldım.
İyi şekilde soğutulduktan sonra dert değil. Bunu da yapamayacaksanız CPB, PBO gibi ayarları kapalı olarak kullanırsınız.
Soğutma anakart için geçerli sanırım değil mi?

Eğer 5800X alırsan ve kasadaki havalandırma iyiyse idare eder.

En kötü CPB kapatirsin mosfetleri zorlamamak için.
Cooler Master MB520 kullanıyorum. Önde 3 adet fan içeriye hava alıyor. Yukarıdaki 2 adet fan egzos görevi görüyor. Bir de arkada egzos fanım var. Ama ön panel mesh değil yine de mesh olan modelle arasında çok çok ahım şahım bir fark yoktur diye düşünüyorum. İşlemci sıcaklığına 3-4 derece kadar fark ediyorlar ama mosfetlerin ve VRM'lerin sıcaklıkları ne durumda olur acaba kestiremedim açıkçası. İşlemcimde de sıvı soğutma olduğu için o bölge de aktif bir hava soğutmam bulunmuyor.
Hem işlemci hem sistem. Birbirlerini etkileyen yegane faktör, ısıdır.
İşlemci soğutucu olarak Cooler Master ML240V2 modelini kullanıyorum.

Anakart ve soğutucu, 5800X'i kendi haline bırakmadan kullanmak için yeterli. Dengeli şekilde, idarelik zamana uygun.
Kendi haline bırakmadan kastınız nedir acaba CPB kapatmak mı yoksa undervolt yapmak mı? Bu zamana kadar hiç undervolt ya da overclock yapmadım yapmaya da çekiniyorum talihsizim bu konularda. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı