Gigabyte B450M Anakart yükseltme vidası yalama sorunu

Makaleler
6
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Dark F40 marka kasaya ve Gigabyte B450M Gaming marka anakarta sahibim. Olayı anlatacağım isterseniz geçebilirsiniz.

Olay : Bir süre önce Dark F40 marka kasa aldım. O sıralar sistem toplama kararı almıştım ve sistemi parça parça toplayacaktım. Kasa, anakart, işlemci ve RAM olarak gidecektim. Kasayı aldım. Geldi, Sorunsuz gözüküyordu. Bir süre sonra anakart için paramı biriktirdim ve satın aldım. Normalde hiç bir parçaya bütün parçaları toplayana kadar dokunmayacaktım ama hevesimi yenemedim ve anakartı kasaya monte etmeye çalıştım. Bir de baktım o da ne! Anakart yükseltici vidası ile anakart vidası birbirine sanki yapışmış. 1, 2, 3 derken 6 vidanın 4-5 tanesi o şekilde oldu. Vidayı takmaya çalıştım ama sürekli boşa dönüyordu. ( Yükseltici vida ile birlikte. ) Sonra anakartı çıkardım. Tabi yükseltici vida ile çıktı kendisi. Nasıl ayırırım derken bir büyüğümden yardım aldım ve pense ile ayırdık birbirlerini.

Sonra bütün sistem toplanana kadar dokunmayacağım dedim ve gerçekten öyle yaptım. ( Hatta bununla ilgili bir konu açtım ama bakan birisi olmadı. Konu : Anakart yükseltici anakarta takıldı - Technopat Sosyal Zaten neredeyse çoğu konuma cevap gelmiyor. ) Bütün parçaları aldım, sistemi toplamaya başladım. Yine aynı sorun ile karşılaştım. Bu sefer vidalar takılı şekilde bıraktım ve sistemi kurdum. Rezalet bir kablolama yaptım. Sistemi çalıştırdım ve şu an kullanıyorum. Bugün kasanın kapağını açtım ve anakarta dokundum. Ve sistem kendini yeniden başlattı bunu sürekli devam ettirdi. Hemen kapattım ve anakartı biraz daha oynattım. Tornavida alıp yeniden vidaları sıkmaya başladım. Olması. Sistemi açtım kapağı kapattım ama kasaya küçük bir dokunuş yaptım ve görüntü bozuldu. Sonra klavye sizlere ömür. Klavye ile uğraşayım derken PC kendini yeniden başlattı. Ben bir süre sonra sistemi iyice düzenleyeceğim. Anakart olayınıda çözmek istiyorum.

Kısaca : Anakart vidası ile yükseltici birbirine sanki yapıştı ve yalama yapıyor. Elimde eski bilgisayardan kalan yükseltici vidalar var. Ne yapabilirim?

Yedek klavye kullanıyorum ve çok sıkıntılı. Boşluk tuşu bozuk olduğu için boşluğu kopyalayıp Ctrl+V yapıyorum. Sil butonuna yumruk atmam gerekebiliyor yazması için. Yazım hatam olursa affola. İyi günler hepinize. Umarım konuma cevap yazan ve bana yardım eden birileri çıkar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yapman gerekenleri sayıyorum.( Yapma )
1. Şansına söv
2. Şansına söv
3. İradeli olmayı öğren
4. Konu hakkında Technopat Forumu üylerinden çok bilgisayar tamircisi bilgi sahibidir bir tanesinden bilgi almayı dene onlar daha iyi biliyorlardır diye düşünüyorum
5. Şansına söv
6. En azından bilgisayarın olduğu için mutlu ol yoksa çarpılırsın (dermişim) Örnek: (Ben)
7. Yeni anakart al
8. Vidaları çok sıkmadan montelemeyi dene
9. Ben yalama yapan vidayı ısıttıktan sonra çıkartmıştım belki bir alanda işine yarar
Başına gelenlerden dolayı üzüldüm dostum insan yeni bilgisayarda direk böyle şeyler yaşamak adamın moralini bozar :(

Öncelikle geçmiş olsun. Ben akşama kadar PC sök-tak yaparım. Sürekli başıma geldiğinden, sıfır kasa bile gelse önce yükseltme somunlarını kontrol ederim. Bu artık teknik serviste standarta bağladığımız bir durumdur. Yoksa illa bu ve benzeri durumlar olacaktır.
Tavsiyem herşeyi tekrar sökünüz. Yükseltme somunlarını takıp aşırı güç harcamadan (yalama olur) iyice sıkmak. Kullandığınız cıvataların dişlerini kontrol edelim. Dişleri zarar görmüşleri değiştirelim.
Cıvataları somunlarla birleştirirken iki parmağımızın gücünden fazlasını uygulamayalım. Tornovidayı elimize alıp sıkmayalım. Sadece iki parmağımızın torkunu kullanalım.
Bu işlem sayesinde ne anakartın veri yollarına nede kasanın somunlarına zarar veririz. Hala sorun çekerseniz etiketleyiniz yardımcı olmaya çalışayım. Şimdiden bol sabırlar.

Forumda bas bas bağırıyoruz. Dark gibi markaları ALMAYIN diye. Ama siz dinlemiyorsunuz ucuz diye alıyorsunuz ve olanlar oluyor. Benim ilk bilgisayarımın kasasıda DARK idi. Aynı şekilde vidalar yalama olmuştu. Umarım ders olmuştur.
Çözüm olarak kaliteli bir kasa alın.

Forumda bas bas bağırıyoruz. Dark gibi markaları ALMAYIN diye. Ama siz dinlemiyorsunuz ucuz diye alıyorsunuz ve olanlar oluyor. Benim ilk bilgisayarımın kasasıda DARK idi. Aynı şekilde vidalar yalama olmuştu. Umarım ders olmuştur.
Güzel çözüm sunmuşsun tebrikler. Adam 1 tane vida yalama oldu diye yeni kasamı alacak?
Sorunun cevabına gelecek olursak. Öncelikle vidayı sıkmadan önce mutlaka 1 tur ters yöne çevir ki dişler tam tutsun. Siz sanırım diş atlatmışınız ve yalama olmuş. Anakartı dışarı çıkarın ve yükselticiyi pense ile tutun. Vida eğer tornavida ile sökülmüyorsa onuda pense yardımı ile çıkarmaya çalışın. Çıkacağına eminim. Eğer bulabiliyorsanız yeni bir yükseltici bulun. Bulmasanız da tek yükseltici eksik olsun. Sıkıntı olmaz.
Bu arada belki de farklı bir vida sıkmaya çalışmış olabilirsiniz. Kasaların içinden birbirine çok benzeyen 2 çeşit vida çıkıyor. Birinin dişleri seyrek olurken diğer grubun dişleri daha sık oluyor. Anakartı monte ederken sık dişli vidalar ile monte edin.

Öncelikle geçmiş olsun. Ben akşama kadar PC sök-tak yaparım. Sürekli başıma geldiğinden, sıfır kasa bile gelse önce yükseltme somunlarını kontrol ederim. Bu artık teknik serviste standarta bağladığımız bir durumdur. Yoksa illa bu ve benzeri durumlar olacaktır.
Tavsiyem herşeyi tekrar sökünüz. Yükseltme somunlarını takıp aşırı güç harcamadan (yalama olur) iyice sıkmak. Kullandığınız cıvataların dişlerini kontrol edelim. Dişleri zarar görmüşleri değiştirelim.
Cıvataları somunlarla birleştirirken iki parmağımızın gücünden fazlasını uygulamayalım. Tornovidayı elimize alıp sıkmayalım. Sadece iki parmağımızın torkunu kullanalım.
Bu işlem sayesinde ne anakartın veri yollarına nede kasanın somunlarına zarar veririz. Hala sorun çekerseniz etiketleyiniz yardımcı olmaya çalışayım. Şimdiden bol sabırlar.

Şimdi yükseltme somunlarını takarken sanki sorun yok gibi gözüküyor ama sorun kasa vidasını takarken ortaya çıkıyor.

Evet biraz pişman sayılırım. Kasayı aldım ve iade sürem dolalı çoook oldu. Araştırdım kasayı ve kıt bilgi vardı o yüzden bir şey yapamadım.

Bugün yapmayı planlıyorum ama yapamazsam yarın yapabilirim. Başka tavsiyeleriniz var mı?

Şimdi yükseltme somunlarını takarken sanki sorun yok gibi gözüküyor ama sorun kasa vidasını takarken ortaya çıkıyor.

Evet biraz pişman sayılırım. Kasayı aldım ve iade sürem dolalı çoook oldu. Araştırdım kasayı ve kıt bilgi vardı o yüzden bir şey yapamadım.

Bugün yapmayı planlıyorum ama yapamazsam yarın yapabilirim. Başka tavsiyeleriniz var mı?
Bence yanlış vidayı takıyorsunuz. Yukarıda dediğim gibi dişleri sık olan (birbirine daha yakın dişleri olan) vidalar ile montaj yapın. Siz seyrek dişli vidalar ile montaja devam ederseniz daha çok yükseltici yalama olacak.

Bence yanlış vidayı takıyorsunuz. Yukarıda dediğim gibi dişleri sık olan (birbirine daha yakın dişleri olan) vidalar ile montaj yapın. Siz seyrek dişli vidalar ile montaja devam ederseniz daha çok yükseltici yalama olacak.

Ben eski anakartımın vidasına benzer ( Hatta aynı bile denilebilir. Rengi siyahtı sadece. ) vida ile takmaya çalıştım.
Tam olarak şu vidanın siyahı ile taktım. :
404487

Ben eski anakartımın vidasına benzer ( Hatta aynı bile denilebilir. Rengi siyahtı sadece. ) vida ile takmaya çalıştım.
Tam olarak şu vidanın siyahı ile taktım. :Eki Görüntüle 404487
O vidaların dişleri daha sık olanlar var. Yeni kasalar da o vidalar uyuyor. Bende senin düştüğün hataya daha önce düştüm. Ama ben şanslıydım sadece 1 tanesini yalama yaptım. Örnek vida bunlar.

Dosya Ekleri

• 3x6Screw.jpg
    3x6Screw.jpg
    23,9 KB · Görüntüleme: 67
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı