Gigabyte B450M-S2H anakart nasıldır?

Ramlar hakkında çok detaylı bilgi sahibi değilim ama 3200 almanız daha iyi olur. 3200 mhz de ben stabil kullanamadım açıkçası siyah ekran verip duruyordu durduk yerde. 32 gb da şu anda çok gerekli değil. O yüzden 16 gb dual channel ram alıp daha iyi bir anakart almaya çalışın kalan parayla.

Yapacağım iş için 32 gb gerekli bana. Sistemi eski bir ekran kartıyla kullanacağım. 400 tl daha verip anakarta gereksiz yere masraf etmektense 16 gb ram eklemek daha mantıklı geliyor bana. Sonuçta bu anakartta olmayan hiçbir özellik yok. En kötü ihtimalle mosfet soğutucu bloğun üzerine 10 tl lik ufak bir fan takarım aktif soğutmayla canavar gibi olur.

Bizzat test ettim. Ryzen 5 3600'e 15 dakika 110-120 Watt güç verdikten sonra VRM'ler 53 dereceydi. VRM olarak 65w işlemciler için gayet yeterli bir anakart ama fazlasında sıkıntı çıkarabilir. Kendi ihtiyaçlarınıza göre ek bağlantılar bulunduran anakartlar da alabilirsiniz. İkinci m.2 slotu, thunderbolt vs. içeren anakartlar tercih edilebilir.

Bizzat test ettim. Ryzen 5 3600'e 15 dakika 110-120 Watt güç verdikten sonra VRM'ler 53 dereceydi. VRM olarak 65w işlemciler için gayet yeterli bir anakart ama fazlasında sıkıntı çıkarabilir. Kendi ihtiyaçlarınıza göre ek bağlantılar bulunduran anakartlar da alabilirsiniz. İkinci m.2 slotu, thunderbolt vs. içeren anakartlar tercih edilebilir.

120w güç nasıl verebiliyorsunuz hocam ve bunu nasıl neyle ölçüyorsunuz. En merak ettiğim konuydu yıllardır. Uzun yazmak istemiyorsanız kaynak makale vs verebilirsiniz okurum yani.

120w güç nasıl verebiliyorsunuz hocam ve bunu nasıl neyle ölçüyorsunuz. En merak ettiğim konuydu yıllardır. Uzun yazmak istemiyorsanız kaynak makale vs verebilirsiniz okurum yani.
Voltaj yükselterek işlemcinin çektiği güç arttırılabilir. OC yapınca işlemcinin çektiği güç artar mesela. Ama 3600’ün 110-120W çekmesi garip geldi bana. 3800X işlemcim 4.4GHz 1.26V OC iken 110W’a yakın çekiyor. İşlemcinin çektiği gücü de Hwinfo tarzı programla görebilirsin, sensör varsa tabi.

Voltaj yükselterek işlemcinin çektiği güç arttırılabilir. OC yapınca işlemcinin çektiği güç artar mesela. Ama 3600’ün 110-120W çekmesi garip geldi bana. 3800X işlemcim 4.4GHz 1.26V OC iken 110W’a yakın çekiyor. İşlemcinin çektiği gücü de Hwinfo tarzı programla görebilirsin, sensör varsa tabi.

Hwmonitor gibi uygulamalar oc de yapsam voltaj da arttırsam bnim işlemcide hep 125w gösteriyor. Ama zaten phenom II x4 955 işlemcinin normal değeri 125w.

Peki hocam VRM ya da mosfet sıcaklıklarını nasıl ölçebilirim?

Hwmonitor gibi uygulamalar oc de yapsam voltaj da arttırsam bnim işlemcide hep 125w gösteriyor. Ama zaten phenom II x4 955 işlemcinin normal değeri 125w.

Peki hocam VRM ya da mosfet sıcaklıklarını nasıl ölçebilirim?
sensör olmadığı için öyle gösteriyordur. VRM sıcaklıkları Hwinfo’da gözüküyor. VRM MOS olarak gözüküyor diye hatırlıyorum.

Hocam bios özelliklerinde restore on power loss seçeneği var mı? Yani elektrikler kesilip geldiğinde otomatik olarak pc'yi başlatma özelliği?
Sanırım dediğiniz özellik bu :
IMG_20200313_160826.jpg

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı