Gigabyte B450M S2H BIOS sıfırlama

clark kent

Hectopat
Merhaba arkadaşlar dün undervolt yapayım derken PC hiç görüntü vermedi ve BIOS sıfırlamak durumunda kaldım olurda sizinde başınıza gelir diye böyle bir konu açmak istedim. Öncelikle BIOS sıfırlamak için yapmanız gereken PC kapalıyken BIOS pilini çıkarıp 1dk bekleyip takmak olacaktır ve BIOS sıfırlama işlemi tamamdır ama şöyle bir durumla karşılaştım PC açıldıktan sonra BIOS'a girip herhangi bir ayar yapmadan çıktığımda PC yine görüntü vermedi bende şöyle bir çözüm buldum BIOS sıfırlama işlemini tekrarlıyorsunuz ama BIOS pilini bu sefer takmıyorsunuz ve PC'yi açıyorsunuz PC açıldıktan sonra BIOS ekranına girip herhangi bir ayar yapmadan çıkıp PC yeniden başladıktan sonra kapatıp BIOS pilini takıyorsunuz ve BIOS'da tekrardan istediğiniz ayarları yapıp kaydedebilirsiniz böyle olmasının sebebi Gigabyte anakarttan mı yoksa AMD sistemden dolayı mı böyle oldu anlamadım umarım yardımcı olmuşumdur herkese iyi günler dilerim 🤓

Bahsi geçen Anakart'da BIOS pili çıkarmak zahmetli. Her seferinde ekran kartını sökmem gerekiyordu. Özellikle RAM Overclock'u denediğim zamanlar kanser oluyordum çünkü bir kere yanlış bir değer girdim mi BIOS tamamen gidiyordu. Ama o zamanlar clear_cmos'dan haberim olsa bu kadar çilekeş olmazdım tabii :D bu arada gerekli aparata sahip değilken bile bahsettiğimiz BIOS sıfırlama yöntemini uygulamak için tornavida tarzı bir şey ile CMOS'un üzerine 5-10 saniye arası bilgisayar kapalıyken temas ettirmek yeterli. Ardından BIOS sıfırlanmış oluyor.

Merhaba mesajımı inşallah görürsünüz işlemcim Ryzen 5 1600X six Core fabrika hızı 3.6 fakat OC ile 3.9 yaptım bunu nasıl geri alabilirim OC ben yapmadım.

Artı -1 Eksi
İşlemcin zaten kendi Turbo fabrika frekansı 4.00 GHz neden düşürmek istiyorsun ki.

Öyle fakat geçenlerde konu açtım ve işlemci OC olduğu için oyunlar ondan çökebilir dediler ne yapacağım bilmiyorum çok fazla konu açtım fakat hiçbiri çözüm olmadı servise gönderirsem garantisi bitti bu aralarda biraz maddi açıdan sıkıntıdayız servise göndermek istemiyorum.

Öyle fakat geçenlerde konu açtım ve işlemci OC olduğu için oyunlar ondan çökebilir dediler ne yapacağım bilmiyorum çok fazla konu açtım fakat hiçbiri çözüm olmadı servise gönderirsem garantisi bitti bu aralarda biraz maddi açıdan sıkıntıdayız servise göndermek istemiyorum.

Bir sorun yaratıcanı düşünmüyorum Ryzen 5 3600 işlemcim ile OC 4.20 GHz de sabit kullanıyorum şu ana kadar bir sorun yaşamadım Turbo frekansını aşmadığın sürece bir problem yaratmaz.

Ne gibi bir sorun yaşamaktasın?

Şöyle anlatayım;
Dün bilgisayarımı açtım 3-4 dk. Sonra kullanmaya başladım ve 5.10. dk. Aralığında film izlemek için Netflix'e girdim ve izlemek istediğim filmi açmak için tıkladığımda görüntüm gitti, görüntüm gidip sinyal yok uyarısı geldiğinde de klavyem ve farem aynı zamanda kulaklığım devre dışı kaldı, fakat kasam çalışmaktaydı. Bu sorunu zaten belirli zaman aralıklarında aldığımdan beridir, yapıyordu fakat uzun süredir yapmayınca düzeldi zannetmiştim, ama düzelmemiş. Aldıktan 1-2 ay sonra topladığım yere servise gönderdim oradan geldikten sonra uzun süre yapmadı zaten, en son dün yaptı dünden önce de bazen haftada bir bazen ayda bir yapmaya başladı. İşin garip tarafı şu ki bilgisayarım bu sorunu oyun oynarken kullandığım zamanlarda yani aslında daha çok yorulduğu ve daha çok yük bindiği zamanlarda yapmaz iken yukarıda da belirttiğim gibi tarayıcı üzerinden bir film veya dizi açarken bazen masaüstünde iken bir uygulama veya tarayıcıyı açmaya çalışırken yapıyor. Uzun süredir araştırmalar yapıyorum fakat bir sonuca varamadım. Driver'lar bozulmuş olabilir diye hepsini yeniden ve en güncellerini kurdum BIOS'umu en güncel haline aldım değişen bir şey olmadı 2 gün sonra aynı hata ile karşılaştım. Görüntü kablom (Display Port) bugün acaba ondan mı yapıyor diye bugün HDMI kablo taktım bununla da yapacak mı diye deniyorum.

Sistem Bilgisi;
Gigabyte B450M S2H 3200MHz Anakart
AMD Ryzen 5 1600 3.2GHz işlemci
Sapphire Radeon RX580 Pulse OC 8 GB GDDR5 256 Bit Ekran Kartı
HyperX Fury (2x8)GB Siyah 3200MHz
SEAGATE 500GB HDD

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı