Gigabyte B450M S2H BIOS UEFI çalışmıyor

interogaccionn

Centipat
Daha fazla  
RAM
Goodram 16 GB 2×8 Gb 3600 MHZ Cl 18
SSD veya HDD modeli
256 Gb
Ekran kartı
Rx 6400 Powercolor
Anakart
Gigabyte B450M S2H
İşlemci
Ryzen 3 1200 4.1 GHZ
Öncelikle herkese merhaba, ve bu konuda yardımıcı olabilecek herkese teşekkürler dün düşündükten sonra Windows 11'e geçiş yapmaya karar verdim ögrendimki önce SSD mi GPT yapmam gerekiyormuş yaptım ve sonra BIOS'a gittim anakartım Gigabyte B450M S2H en yeni BIOS sürümü UEFI moduna geçiş yaptım ama nedense olmadı. Secure Boot açtım ama yine Windows'a giremedim Windows'u yeniden GPT halini yüklemeye çalıştım. Rufus kullandım ve nedense bu sefer legacy modunda oldugumu söyledi bende bir şey anlamadım BIOS'ta her şey UEFI modunda duruyordu ve geri MBR'a geçmek zorunda kaldım ve Windows 11'e geçiş yapamadım bu konuda yardımcı olabilecek birlireri varsa şimdiden tekrar sag olun.

USB boot etmediğinden girememişsin menüye. Kısa çözüm del tuşuyla aç BIOS ayarlarından diske gel boot önceliğini boot Manager veya doğrudan takılı USB markasını seç F10 çek direk USB menüden devam edersin. Ama F12 tuşu da direk boot menü açması lazım.

İşlemciye kaç Volt verdin kardeş, o ne öyle. Flash belleğe UEFI olarak yaz BIOS güncelle F63D son sürüm. BIOS sıfırla ve tekrar dene.

Hepsini denedim son sürümde BIOS işlemcime +36 Vcore'da çalışıyor dereceleri yük altında 50 normalde 45 49 gibi zaten flash bellege UEFI yazdım amma bana legacy de oldugumu söylüyor halbuki BIOS'da UEFI kullanıyorum ve BIOS'u reset ettim.

USB boot etmediğinden girememişsin menüye. Kısa çözüm del tuşuyla aç BIOS ayarlarından diske gel boot önceliğini boot Manager veya doğrudan takılı USB markasını seç F10 çek direk USB menüden devam edersin. Ama F12 tuşu da direk boot menü açması lazım.

Sıkıntı USB bootu degil USB boots girdim Rufus'un yazısı çıktı dediki şu anda legacy modu kullanıyorsun ve indirmek istedigin şey UEFI lütfen UEFI'a geçiş yap diyor amma BIOS'ta zaten UEFI seçimi yapmıştım nedense legacy de oldugumu söyluyor.

Altın silikon filan denk geldi herhalde. CPU-Z üzerinden bench yap voltage kısmından bak bir toplam ne kadar veriyor voltajı, acayip şaşırtıcı. Bir de +36 diyorsun.

Evet bende çok şaşırdım 1 aydır böyle kullanıyorum ve Cinebench testleri yaptım ve çok iyi gidiyor RX 6400 ile darboğaz da azalıyor.

1. Win 11 iso indir.
2. Rufus ile bu şekilde flash belleğe yaz.
A.png

3. BIOS sıfırla.
4. CSM kapat, Secure Boot aç.
5. fTPM aç.
6. Kaydet ve çık.
7. Açılırken F12 yap.
8. Flash belleği seç.
9. Kuruluma başla.
10. Mutlu son.

Son düzenleme:
Karşıma çıkan yazı bu yarın tekrardan sizin dediginiz gibi deneyeceğim.

1. Windows 11 ISO indir.
Eki Görüntüle 1532339
3. BIOS sıfırla.
5. fTPM aç.
6. kaydet ve çık.
7. açılırken F12 yap.
8. flash belleği seç.
9. kuruluma başla.
10. mutlu son.

1. Windows 11 ISO indir.
Eki Görüntüle 1532339
3. BIOS sıfırla.
5. fTPM aç.
6. kaydet ve çık.
7. açılırken F12 yap.
8. flash belleği seç.
9. kuruluma başla.
10. mutlu son.

Merhaba bugün tekrar denedim Rufus ile GPT Windows 11 yükledim ve flash bellege sonra taktım BIOS'ta Secure Boot açtım ve flash bellege girmeye çalıştım ilk önce Windows logosu çıktı ve 10 saniye orada durdu sonra ekranım mavi oldu tamamen hiçbir şey yazmıyor entera basınca ekran siyah olup tekrar mavi oluyor ESC basınca BIOS'a giriyor bir şey yapmazsam PC kendini kapatıyor hiçbir şey anlamadım.

Dosya Ekleri

• 9aa3b09ae1153abab1d8186b2b554a20.jpeg
    9aa3b09ae1153abab1d8186b2b554a20.jpeg
    195 KB · Görüntüleme: 32
Son düzenleme:
Merhaba bugün tekrar denedim Rufus ile GPT Windows 11 yükledim ve flash bellege sonra taktım BIOS'ta Secure Boot açtım ve flash bellege girmeye çalıştım ilk önce Windows logosu çıktı ve 10 saniye orada durdu sonra ekranım mavi oldu tamamen hiçbir şey yazmıyor entera basınca ekran siyah olup tekrar mavi oluyor ESC basınca BIOS'a giriyor bir şey yapmazsam PC kendini kapatıyor hiçbir şey anlamadım.
Elektriği komple kesin ve BIOS pilini sökün. Clear C-Mos yapın. Yukarıda dediklerimi tekrar yapın. Kuruluma başlamaması için hiçbir sebep yok. Flash belleğin sağlamlığından ve isoyu flash belleğe düzgün yazdığınızdan emin olun.

Yeni konular

Geri
Yukarı