Gigabyte B450M S2H işlemci yakıyor

Ziyatras

Centipat
Arkadaşlar öncelikle merhaba, ikinci el aldığım Ryzen 5 1600 işlemci vardı geçen hafta geldi. Montajını yaptım sıkıntısız bir şekilde bilgisayar bir anda görüntüyü kesti ve bir daha açılmadı. Her parça denendi, sorun yok, işlemci arızalı çıktı. Aldığım kişi çalışıyor, sorun yok dedi, ben de para iademi aldım.
Yeni bir Ryzen 5 1600 12nm işlemci sipariş ettim, anakarta montajını yaptım, sıkıntısız bir şekilde yeniden formatını attım. Masaüstü geldi, 5 sn sonra bir daha anakart görüntüyü kesti ve aynı şekilde yeniden işlemci yandı, diğer parçalar sağlam. Bunu iade ettim, N11 üzerinden almıştım. Yeni bir işlemci alacağım ama bir daha yanar diye korkuyorum, bu sorun neyden kaynaklanır? PSU olabilir diye düşünüyorum, sizce de bundan yapar mı? Sistem özellikleri:
  • Gigabyte B450M S2H anakart
  • RX 580 8 GB Sapphire ekran kartı
  • Neoforza 3200MHz 1.35V 8 GB RAM
  • 500 Watt Aerocool PSU

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartı iade edin? Veya garantiye götürün.

Hocam anakartı değiştirttim sıfırı ile ve PSU'yu iade etmek istediğimi söyledim ve gönderdim N11'e cumartesi günü ellerine geçti sizce kaç gün içerisinde iade ederler sorununa sistemime gücü yetmediğini yazdım.
PSU fazla voltajı verip yakmış olabilir ama sorun anakartta da olabilir.
İmkan varsa diğer işlemcileri başka anakart ve PSU ile dene.

Hocam anakart değişti yeni bir PSU almayı düşünüyorum bu sisteme en iyi ne gider 350 TL maks bütçe.

Hocam anakartı değiştirttim sıfırı ile ve PSU'yu iade etmek istediğimi söyledim ve gönderdim N11'e cumartesi günü ellerine geçti sizce kaç gün içerisinde iade ederler sorununa sistemime gücü yetmediğini yazdım.

Hocam anakart değişti yeni bir PSU almayı düşünüyorum bu sisteme en iyi ne gider 350 TL maks bütçe.

İade olayı kargo firmasına ve satıcıya bağlı. Pek bir şey söyleyemem. Tahminimce 1 hafta sürmez.

Anakarttan çok PSU benim gözüme çarptı. Anakart bir problem oluşturmuş olsa masaüstüne kadar gelmen pek olası değil, ilk sefer de olduğu gibi yine açılışta gider diye düşünüyorum. PSU mutlaka değiştirin.

İade olayı kargo firmasına ve satıcıya bağlı. Pek bir şey söyleyemem. Tahminimce 1 hafta sürmez.

Hocam valla ben hala korkuyorum sorun ya başka bir şeydense bu sorunları ilk yaşayan benimdir galiba şimdi 2.el bir işlemci buldum Ryzen 5 2600 onu alacağım garantili 650TL'ye ve Xigmatek tauro 600W 80+ Bronze Power Supply almayı düşünüyorum yine ikinci el önerir misiniz garantili ürün bu da.

Anakarttan çok PSU benim gözüme çarptı. Anakart bir problem oluşturmuş olsa masaüstüne kadar gelmen pek olası değil, ilk sefer de olduğu gibi yine açılışta gider diye düşünüyorum. PSU mutlaka değiştirin.

Ne olur ne olmaz. Masaüstünde yük binince fazla voltaj veriyor olabilir.

Hocam valla ben hala korkuyorum sorun ya başka bir şeydense bu sorunları ilk yaşayan benimdir galiba şimdi 2.el bir işlemci buldum Ryzen 5 2600 onu alacağım garantili 650TL'ye ve Xigmatek tauro 600W 80+ Bronze Power Supply almayı düşünüyorum yine ikinci el önerir misiniz garantili ürün bu da.

Aman 2. el PSU'ya bulaşma. Ama işlemci temiz ise alabilirsin.

İa.

İade talebini oluşturdum hocam bekliyorum.
Xigmatek tauro 600W 80+ Bronze Power Supply PSU önerir misiniz?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı