Çözüldü Gigabyte B650M DS3H ve R5 7600X sistem açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

wasp35

Hectopat
RAM
Kıngston FURY 2x6 16GB 6000Mhz 36CL
İşlemci
Amd Ryzen 5 7600X
Merhaba 👋 yeni bir sistem topladım. Gigabyte B650M DS3H anakart - AMD Ryzen 5 7600X - Kingston Fury 2x8 16 GB RAM kullandım sistemimde ve ekran kartı olarak da eski sistemimden çıkma Gigabyte 1050 Ti bir ekran kartı mevcut. Fakat sistemi çalıştırdığımda siyah ekranda kalıyor ve BIOS ekranınada geçiş yapamıyorum anakart bilgilerinin yer aldığı ekrana ROM ekranı deniyor sanırım ROM ekranı da yüklenmiyor tamamen simsiyah şekilde kalıyor. Biraz araştırdım BIOS Update ile alakalı olabileceği yönünde konular mevcut fakat işlemci ve anakart uyumlu görünüyor, herhangi bir BIOS Update yapmama gerek olmadığı söyleniyor. Konu ile bilgisi olabilecek arkadaşlar yardımcı olabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhaba 👋 yeni bir sistem topladım. Gigabyte B650M DS3H anakart - AMD Ryzen 5 7600X - Kingston Fury 2x8 16 GB RAM kullandım sistemimde ve ekran kartı olarak da eski sistemimden çıkma Gigabyte 1050 Ti bir ekran kartı mevcut. Fakat sistemi çalıştırdığımda siyah ekranda kalıyor ve BIOS ekranınada geçiş yapamıyorum anakart bilgilerinin yer aldığı ekrana ROM ekranı deniyor sanırım ROM ekranı da yüklenmiyor tamamen simsiyah şekilde kalıyor. Biraz araştırdım BIOS Update ile alakalı olabileceği yönünde konular mevcut fakat işlemci ve anakart uyumlu görünüyor, herhangi bir BIOS Update yapmama gerek olmadığı söyleniyor. Konu ile bilgisi olabilecek arkadaşlar yardımcı olabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

Hocam aynı sorun B450M Gaming de yaşıyorum. Çözümü bir belleği yerini bulana kadar slotları değiş ya da birkaç saat bekle PSU kapat. Veyahut BIOS sıfırlama için pili çıkar.
O zaman BIOS flash ile BIOS güncelleyin, anakartınızda görüntü olmasa bile BIOS güncellenebiliyor.

Hocam onu da denedim flash üzerine BIOS Update indirerek Gigabyte Bin olarak isimlendirdim bir Video'da izlediğim şekilde Q Flash tuşuna bastığımda bir süre turuncu ışık yanıp sönüyor yaklaşık 5 sn kadar sonra, bir 5 saniye kadar yanıyor devamlı olarak sonra tamamen sönüyor ışık ve hiçbir işlem yapmıyor. Video üzerinde anakarta güç vermeden bunu yaptıklarını gördüm ben anakarta güç vermeden maalesef bunu yapamıyorum.

Hocam onu da denedim flash üzerine BIOS Update indirerek Gigabyte. Bin olarak isimlendirdim bir Video'da izlediğim şekilde Q flash tuşuna bastığımda bir süre turuncu ışık yanıp sönüyor yaklaşık 5 sn kadar sonra, bir 5 saniye kadar yanıyor devamlı olarak sonra tamamen sönüyor ışık ve hiçbir işlem yapmıyor. Video üzerinde anakarta güç vermeden bunu yaptıklarını gördüm ben anakarta güç vermeden maalesef bunu yapamıyorum

USB'yi hangi girişe takıyorsunuz? Normalde 5 dakika falan ışık yanması lazım.

USB'yi hangi girişe takıyorsunuz? Normalde 5 dakika falan ışık yanması lazım.

Hocam Q flash tuşunun olduğu yerde kırmızı renkli tek giriş var ayırmışlar o kısma takıyorum kapakta BIOS olarak isimlendirmişler. Fakat neden bu şekilde kısa sürüyor? Tamamen Update yapmıyor. Bende anlayamadım.

Hocam aynı sorun B450M Gaming de yaşıyorum. Çözümü bir belleği yerini bulana kadar slotları değiş ya da birkaç saat bekle PSU kapat. Veyahut BIOS sıfırlama için pili çıkar.

Çözüm
Bir bilgisayarcıya göstermek istedim fakat bayram dolayısıyla zaten çoğu iş yeri kapalı durumda onun haricinde görüştüğüm tüm işletmeler ellerinde AM5 işlemci olmadığı için güncelleme yapamayacaklarını ilettiler. Q flash üzerinden BIOS Update yapmadıklarını belirttiler bu yüzden kendim çözüm üretmeye çalışıyorum parçalardan arızalı olan bir parça olabilir diye de düşündüm hepsi sıfır ürün ama arıza varsa eğer ki hangi parça olduğunu bilmediğim içinde iade talebi oluşturamıyorum maalesef.

Hocam Q flash tuşunun olduğu yerde kırmızı renkli tek giriş var ayırmışlar o kısma takıyorum kapakta BIOS olarak isimlendirmişler fakat neden bu şekilde kısa sürüyor tamamen Update yapmıyor bende anlayamadım

Eski tip mouse girişinin yanındaki USB girişlerinin, mouse girişine uzak olanına takıp, Q flash a basar mısın, PSU gücünü kes, USB'yi tak, PSU yu aç Q flash a bas.

Hocam aynı sorun B450M Gaming de yaşıyorum.
Çözümü bir belleği yerini bulana kadar slotları değiş.
Ya da birkaç saat bekle PSU kapat, ya da BIOS sıfırlama için pili çıkar.

Anakart pilini çıkartıp 15 dakika kadar bekledim sonrasında taktım sorun çözülmedi. Tüm slotları da denedim aslında.

Eski tip mouse girişinin yanındaki USB girişlerinin, mouse girişine uzak olanına takıp, Q flash a basar mısın, PSU gücünü kes, USB'yi tak, PSU'yu aç Q flash a bas.

Hocam birazdan mesai başlayacak elimde tek Power Supply olduğu için bu işlemi saat 01:00 sularında deneyeceğim. Geri dönüş yaparım herhangi bir değişiklik olur ise.

Yeni konular

Geri
Yukarı