Çözüldü Gigabyte B650M DS3H ve R5 7600X sistem açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

wasp35

Hectopat
RAM
Kıngston FURY 2x6 16GB 6000Mhz 36CL
İşlemci
Amd Ryzen 5 7600X
Merhaba 👋 yeni bir sistem topladım. Gigabyte B650M DS3H anakart - AMD Ryzen 5 7600X - Kingston Fury 2x8 16 GB RAM kullandım sistemimde ve ekran kartı olarak da eski sistemimden çıkma Gigabyte 1050 Ti bir ekran kartı mevcut. Fakat sistemi çalıştırdığımda siyah ekranda kalıyor ve BIOS ekranınada geçiş yapamıyorum anakart bilgilerinin yer aldığı ekrana ROM ekranı deniyor sanırım ROM ekranı da yüklenmiyor tamamen simsiyah şekilde kalıyor. Biraz araştırdım BIOS Update ile alakalı olabileceği yönünde konular mevcut fakat işlemci ve anakart uyumlu görünüyor, herhangi bir BIOS Update yapmama gerek olmadığı söyleniyor. Konu ile bilgisi olabilecek arkadaşlar yardımcı olabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhaba 👋 yeni bir sistem topladım. Gigabyte B650M DS3H anakart - AMD Ryzen 5 7600X - Kingston Fury 2x8 16 GB RAM kullandım sistemimde ve ekran kartı olarak da eski sistemimden çıkma Gigabyte 1050 Ti bir ekran kartı mevcut. Fakat sistemi çalıştırdığımda siyah ekranda kalıyor ve BIOS ekranınada geçiş yapamıyorum anakart bilgilerinin yer aldığı ekrana ROM ekranı deniyor sanırım ROM ekranı da yüklenmiyor tamamen simsiyah şekilde kalıyor. Biraz araştırdım BIOS Update ile alakalı olabileceği yönünde konular mevcut fakat işlemci ve anakart uyumlu görünüyor, herhangi bir BIOS Update yapmama gerek olmadığı söyleniyor. Konu ile bilgisi olabilecek arkadaşlar yardımcı olabilir mi? Şimdiden teşekkürler.

Hocam aynı sorun B450M Gaming de yaşıyorum. Çözümü bir belleği yerini bulana kadar slotları değiş ya da birkaç saat bekle PSU kapat. Veyahut BIOS sıfırlama için pili çıkar.
Eski tip mouse girişinin yanındaki USB girişlerinin, mouse girişine uzak olanına takıp, Q flash a basar mısın, PSU gücünü kes, USB'yi tak, PSU'yu aç Q flash a bas.

B650MDS3h. F5.
BIOS Update dosyasında bu dosyanın ismini Gigabyte. Bin olarak düzeltiyorum değil mi?

O zaman her iki belleği de teker teker dene aynı sorun bende de vardı çünkü.

Tamamdır hocam deneyeceğim. Teşekkürler bilgilendirme için bir değişiklik olursa bildireceğim.

Hocam sorun çözüldü. RAM'lerden bir tanesini 4.slota tek olarak taktım çalıştı. Daha önce de denemiştim ama diğer RAM'i denememiştim başta neden çalışmadığı hakkında hiçbir fikrim yok ama çalıştı.

Hocam aynı sorun B450M Gaming de yaşıyorum.
Çözümü bir belleği yerini bulana kadar slotları değiş.
Ya da birkaç saat bekle PSU kapat, ya da BIOS sıfırlama için pili çıkar.

Kardeşim sorunun nedeni RAM slotu ile alakalıymış tekrar denedim dediğin gibi bu sefer çalıştı. Başta taktığım RAM'ya slota düzgün oturmadı ya da farklı bir hata yaptım bilmiyorum. Ama şu anda çalışır durumda sistem yardım için teşekkürler.

Evet küçük harflerle değiştirin, USB bellek de FAT32 olarak biçimlendirin.

Hocam yardım ve ilgi için teşekkürler tekrardan.

Yeni konular

Geri
Yukarı