Gigabyte B650M K sistemde formattan sonra BIOS açılmıyor

Halil İbo05

Hectopat
RAM
XPG 5200 MHz
İşlemci
AMD Ryzen 5 7500F
Merhaba, iyi geceler, iyi bayramlar şimdiden herkese. Yeni topladığım bilgisayarımda format sonrası RAM'lerin EXPO, işlemcinin overclock ayarını yapmak için tekrar BIOS'a girmek istediğimde giremediğimi fark ettim. Bilgisayarı yeniden başlatıyorum, ne anakart üreticisinin yazdığı ekran, ne BIOS'a girmek için del tuşuna basın yazan ekran, ne de BIOS ekranı, hiçbiri görünmüyor. Fast boot ayarıdır denilmiş. Shift tuşuna basarak yeniden başlatıp gerekli adımları izledim olmadı, BIOS pilini çıkarıp taktım uygun şekilde, olmadı. CMOS clear yaptım, olmadı. Sorun nedir acaba? Delirmeden önce çözmeme yardımcı olur musunuz? :) Şimdiden teşekkürler herkese.
(BIOS güncel son sürüm)

İşlemci: AMD Ryzen 5 7500F.

Anakart: Gigabyte B650M K (rev 1.1)

RAM: Adata XPG 16 GB (2x8) 5200 MHz.

Ekran kartı: Gigabyte GTX 1660 OC 6g.

SSD: Goodram 1 TB PX600 GEN4x4 M.2 NVMe.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslında hiç alternatif giriş yöntemleriyle uğraştırmayalım seni. Sistemden işletim sistemi yüklü olan SSD/HDD'yi sökersen ve sistemi çalıştırırsan direkt BIOS'a girer.

Böylece ayarlarını yapar ve kaydedersin, sonra söktüğün SSD/HDD'yi takıp keyfine bakarsın.

Aslında hiç alternatif giriş yöntemleriyle uğraştırmayalım seni. Sistemden işletim sistemi yüklü olan SSD/HDD'yi sökersen ve sistemi çalıştırırsan direkt BIOS'a girer.

Böylece ayarlarını yapar ve kaydedersin, sonra söktüğün SSD/HDD'yi takıp keyfine bakarsın.

Bu çok mantıklı :) hiç aklıma gelmemişti. Teşekkür ederim hemen deneyip sonuçla beraber dönüyorum tekrar.

@Şişman Adam olmadı malesef. Sistem açıldı fanlar dönüyor ama ekrana görüntü hiç gelmiyor bu seferde. Monitör uyku modundan çıkmadı bile start verince
Böyle bir şeyin olmaması lazım. Eğer diğer bileşenlerde bir sorun yoksa, özellikle RAM'lerde, o zaman görüntünün gelmesi gerekiyor.

Komik gelebilir ama şu an dalgınlıkla HDMI takmayı unutmuş olabilirsin.

Eğer HDMI takılı ise BIOS pilini tekrar söküp takıp, RAM'leri de söküp pinlerini silgi ile yavaşça silip yeniden takıp deneyebilir misin?

Böyle bir şeyin olmaması lazım. Eğer diğer bileşenlerde bir sorun yoksa, özellikle RAM'lerde, o zaman görüntünün gelmesi gerekiyor.

Eğer HDMI takılı ise BIOS pilini tekrar söküp takıp, RAM'leri de söküp pinlerini silgi ile yavaşça silip yeniden takıp deneyebil.

Eğer HDMI takılı ise BIOS pilini tekrar söküp takıp, RAM'leri de söküp pinlerini silgi ile yavaşça silip yeniden takıp deneyebilir misin?

Ekran kartı ve PSU hariç diğer tüm parçaları sıfır alındı. Yani RAM'ler falan hep sıfır. Silgi işinin pek bir şey değiştireceğini sanmıyorum ama yine de yaparım. HDMI da taktım takmaz olur muyum :) diğer parçalarda da sorun yok, sorunlu parça olsa toplama işi bittikten sonra format attım bi ton güncelleme yaptım program driver vs yükledim son olarakta dediğim gibi expo ve overclock için tekrar yeniden başlatıp girmek istediğimde bu sorunla karşılaştım. direkt windows açılıyor. az daha sinirlenirsem son açılışı olacak :)

Ekran kartı ve PSU hariç diğer tüm parçaları sıfır alındı. Yani RAM'ler falan hep sıfır. Silgi işinin pek bir şey değiştireceğini sanmıyorum ama yine de yaparım. HDMI da taktım takmaz olur muyum :) diğer parçalarda da sorun yok, sorunlu parça olsa toplama işi bittikten sonra format attım bi ton güncelleme yaptım program driver vs yükledim son olarakta dediğim gibi expo ve overclock için tekrar yeniden başlatıp girmek istediğimde bu sorunla karşılaştım. direkt windows açılıyor. az daha sinirlenirsem son açılışı olacak :)
Bu yüzden söylüyorum böyle bir şey olamaz aslında diye 😄

İlginç. Hala SSD sökülü halde ama RAM'ler farklı slotlarda dener misin? Hala olmazsa RAM'leri tekli halde bütün slotlarda sırayla dener misin?

Bu arada yine komik gelebilir ama HDMI kablosunu ekran kartı yerine anakarttaki girişe takmış da olabilirsin dalgınlıkla.

Yeni konular

Geri
Yukarı