Gümrük vergisi nasıl azaltılabilir?

Akif Kaya

Hectopat
Sadece yurt dışından satın alabileceğim vergisiz yaklaşık 3000$ olan bir mocap suit var. Gümrükten geçmesi durumunda absürt şekilde neredeyse ürünün fiyatı kadar vergi ödemek zorunda kalıyorum. Ürün bir valize sığacak kadar küçük bir şey. Yakın balkan ülkelerinden birine sipariş etsem, oradan gidip alsam, Türkiye'ye girsem yine gümrük vergisi ödemek zorunda olur muyum?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sadece yurt dışından satın alabileceğim vergisiz yaklaşık 3000$ olan bir mocap suit var. Gümrükten geçmesi durumunda absürt şekilde neredeyse ürünün fiyatı kadar vergi ödemek zorunda kalıyorum. Ürün bir valize sığacak kadar küçük bir şey. Yakın balkan ülkelerinden birine sipariş etsem, oradan gidip alsam, Türkiye'ye girsem yine gümrük vergisi ödemek zorunda olur muyum?
Kişisel kullanıma uygun ve ticari olmayan bir (satış veya üretim ürünü) ürün ise vergi ödemeden yanınızda getirebilirsiniz.

Teşekkür ederim. Başka bir ülkeye sipariş etsem yine de bir miktar vergi kesecek değil mi? Kusura bakmayın hiç bilgim yok bu konuda.
%20 GV ve beyanname masrafları olacaktır. Beyannameyi siz veremeyeceğiniz için.
Beyannameyi bir gümrük müşaviri verecektir bunun karşılığında da bir bedel alacaktır.
Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında gümrük vergisi yok diye biliyorum ama bunun fiyat olarak bir limiti olabilir iyi araştırın.
Doğru ancak biz AB üyesi değiliz.

Geri
Yukarı