İnceleme Gigabyte G24F-2 deneyimim

Ürünü dün (09.11.2022) İtopya sitesinden sipariş geçtim, bugün sabah elime ulaştı.

1.png

Ürün kapalı kutu sıfır olarak geldi, başkasının geri yolladığı bir ürün değildi. Bayağı popüler olmuştu o nedenle "iade ürün gönderirler mi" diye düşünmedim değil. İtopya'dan ilk alışverişim değil, ayrı zamanlarda aldığım ürünlerin hepsi de (kasa, PSU, RAM, SSD, USB, vs.) Sıfır ve hatasız olarak gelmişti.

Monitörü ilk açtığımda kutusundan: USB-B kablo, güç kablosu (Avrupa standart), HDMI kablosu, ıvır zıvır belgeler, ayak standı ve monitörün kendisi çıktı.

Elimde başka HDMI kablo (12 TL Amazon'dan aldığım :) ) olduğu için boşuna açmadım. Bulunduğum odada internete giremediğim için (modeme kablo yetmedi) laptopa bağlayarak testleri yaptım. Önce monitör Hz değerini hemen Max. Çekmeye çalıştım ama 120Hz vardı en fazla. Ya kablodan dolayı diye düşünüyorum ya da Laptop'dan dolayı diye düşünüyorum. Pek dert etmedim, şu an için Ölü pixel, bulutlanma ve ışık sızması daha önemli diye kasayı taşımakla uğraşmadım.

+Monitörde ölü pixel çıkmadı şükür. :) Gerçi pixel hatası ile ilgili olumsuz bir yorum da görmedim internette.
+Bulutlanma çok göze batmıyor, öyle belirgin bir alanda kabak gibi ufak ufak lekeler yok en azından.
+Işık sızması konusunda, evet var ama şiddeti konusunda kararsız kaldım. Hem size de danışmak hem de daha iyi bilgi almak için bu konuyu açmak istedim.

Kısa not: Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bulunduğum şehrin küçük olması ve/veya büyük şehirde bulunduğum zamanda da maddi durumumun iyi olmaması sebebiyle (hangimizin iyi ki) deneyimlediğim monitörler teknoloji mağzalarında (genelde ghosting ve renk doğruluğu için) bulunuyordu. O nedenle deneyim ile inceleme arasındaki farkı bilmenizi istedim. Boşta kaldığım zamanlarda internet üzerinden yerli/yabancı kaynaklardan özellikle monitörler ve diğer teknolojik ürünleri incelemeyi, başkalarının incelemelerini ve deneyimlerini okumayı, öğrenmeyi seviyorum.
Monitörün ışık sızmasına bakarken olabildiğince karanlık bir ortam yaratmaya gayret ettim, şehir ışıkları perdenin arkasına geçmedi en azından. Görseller ile anlatmak daha kolay olacaktır.
Görsel 1: Burada renk ayarını Custom 1'e alıp; Black EQ. 0 / Parlaklık %30 / Kontrast %100 / Geri kalan (OverDrive, keskinlik gibi ayarları 0'a çektim.) Şeklinde fotoğrafladım.

IMG_20221110_190558.jpg

Görsel 2: Burada renk ayarını Custom 1'e alıp; Black EQ. 0 / Parlaklık %60 / Kontrast %100 / Geri kalan (OverDrive, keskinlik gibi ayarları 0'a çektim.) Şeklinde fotoğrafladım.

IMG_20221110_190646.jpg

Görsel 3: Burada renk ayarını Custom 1'e alıp; Black EQ. 0 / Parlaklık %100 / Kontrast %100 / Geri kalan (OverDrive, keskinlik gibi ayarları 0'a çektim.) Şeklinde fotoğrafladım.

IMG_20221110_191217.jpg

Görsel 4: Burada renk ayarını Standart alıp ayarlar ile oynama yapmadım. Ayarlar şu şekildeyd: Black EQ. 10 / Parlaklık %45 / Kontrast %50 / OverDrive Balanced / Color vibrance 10 / Keskinlik 5

IMG_20221110_192224.jpg

Genel olarak bana yeterli geldi. Bu fiyata bu kadar olur diyerek ve ihtiyacım da olduğu için tatmin edici olduğunu düşünüyorum.

Sizden ricam, test etmede yaptığım bir hata varsa söylemeniz. OSD menüsü için ayarları doğru mu yaptım emin olamadım. Kontrastı fulleyip, renk ayarlarını varsayılan olarak bırakıp, parlaklığı kademeli olarak ayarladım.

Kısa kısa dizi, film, YouTube videosu şeklinde video akışlarına baktım, gayet iyi geldi. Işıklarda patlama yapmadı, karanlık sahnelerin bol olduğu akışlarda gayet yeterli geldi.
Oyun testi yapmadım. Dediğim gibi kasaya bağlantı sağlamam gerekiyor. Çünkü vadedilen Hz değerini alamdım. Kutudan çıkartıp hemen bir şahsi incelemesini yapmak istedim. O nedenle ghosting için daha sonra buraya ekleme yaparım.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Fotoğraflar Xiaomi Redmi Note 9 Pro 64 GB ile çekilmiştir.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı