Başarılı Kurulum Gigabyte G31EM-ES2L - Mavericks

Yaklaşık 10 gün kadar süren uzun araştırma ve sabrım sonucu, yarıda bırakmayıp sonunda kurulumu başarılı bir şekilde tamamladım. Sistem özelliklerime gelecek olursak:

Sistem Özelliklerim:

• Gigabyte G31EM-ES2L rev2.4
  • 120 GB Seagate 7200Rpm HDD
  • Asus HD6670 1GB Grafik Kartı
  • Q8400 İşlemci
  • 4 GB 800 MHz DDR2 Ram

Çalışanlar

• Ses çıkışı sorunsuz şekilde çalışıyor.
  • Ekran kartımı AMD Radeon 6xxx olarak tanıdı, sorunsuz çalışıyor.
  • Bilgisayarım sorunsuz şekilde boot ediyor.
  • AppStore sorunsuz şekilde çalışıyor.
  • Sistemim sorunsuz olarak yeniden başlatılıyor ve sistemi kapatıyor.

Eksiklikler

• Ses sorunsuz şekilde çalışıyor, fakat "Sesi Kapat" dediğim zaman kapatmıyor, sesi kısaltarak kapatmam gerekiyor. (Kısayoldan direk sesi kapat dediğim zaman kapatmıyor.)
  • Ekran çözünürlüğüm 1280x1024(Sanki Windows'da biraz daha fazlaydı gibime geliyor, emin değilim.)

Yukarıda saydığım eksiklikler sadece gözüme takılan şeyler, aslında çokta önemsenicek sistemin çalışmasını etkileyecek faktörler değil.

Gerekli Malzemeler

• 1 adet MAC OSx'e sahip bilgisayar. Eğer yoksa sanal makineye kurulum yapabilirsiniz. Bunun için buraya tıklayarak Technopat ekibinin hazırladığı videoyu izleyebilirsiniz.
  • MAC OSx bilgisayara sahip olduktan sonra Unibeast'ı buradan indirebilirsiniz. (TonyMac'e üyelik istiyor, bilginize.)
  • Mavericks yazılmış, bir USB Bellek. Bunun için yine Technopat ekibinin hazırladığı makalenin 1,2,3. başlıklarına bakabilirsiniz, buradan.
  • MultiBeast 6.0 onu da buradan edinebiliriz.

Kuruluma başlıyoruz.

Yukarıda verdiğim linkte Mountain Lion için Unibeast hazırlanmış, fakat siz Mavericks için de aynı işlemi yapabilirsiniz. Sadece seçeneklerden Mountain Lion için olanları değil Mavericks için olanları seçeceksiniz. UniBeast ile flash diske yazarken, dikkat etmeniz gereken nokta Mavericks'in internetten indirilmiş olması, bende fiber olduğudan bu pek problem olmadı. Eğer problem yaşıyorsanız bir de şu konudaki işlemleri deneyebilirsiniz, ya da bana sorabilirsiniz.-> " https://www.technopat.net/forum/mac-os-x/31494-mac-os-x-mavericks-usb-kurulum-imaji.html "

Evet, farz ediyorum ki flash diske yazma işlemleriniz bitti. Flash Disk'i bilgisayarınıza taktınız,

1. "DEL" tuşuna basarak bios ayarlarına giriş yapınız.

YrEYyuZ.png

2.Advanced BIOS Features bölümüne giriş yapınız. Bu bölümde sadece First, Second, Third boot device seçeceneklerini resimdeki gibi ayarlayınız. (Bu seçenekler hangi sıraya göre boot edeceğini belirliyor, zorunluluk değil ama yapmanızı tavsiye ederim.) Daha sonra Escape tuşuna basarak, ana menüye geri dönünüz.
p8ITTGy.png

3.Integrated Peripherals bölümüne giriş yapıyoruz. Burada yapmanız gereken ayarlar şunlar:
On-Chip SATA Mode : Enhanced
USB Keyboard Support : Enabled
USB Mouse Support : Enabled (Bunları yapmadığım zaman bazen klavye çalışmıyor, alakasını anlamadım ayrı konu :) )

Daha sonra burada işimiz bitiyor, ESCAPE ile yine ana menüye dönüş yapıyoruz.

YliBvPn.png

4.Power Management Setup bölümüne giriş yapıyoruz. Burada sadece HPET Mode: 64 Bit Mode kısmını seçeceğiz. Bunu da seçtikten sonra Esacape ile ana menüye dönüş yapıyoruz.

eh1PQtR.png

5. Daha sonra ana menüden "Save" bölümüne girip "Y(es)" diyerek ayarlarımızı kaydediyoruz.

6. Flash Diskimizi kasaya bağlıyoruz, bilgisayarın boot menüsü geldiğinde F12 tuşuna basıyoruz. Karşımıza gelen seçeneklerden HDD'yi seçiyoruz. Karşımıza 2 adet disk gelecek, birisi flash diskiniz olacak. Bu kısımda Flash Diskinizden boot ediyoruz.

7. MAC Diski gelecek karşımıza, klavyeden aşağı tuşuna basarak "Boot Verbose" seçeneğine enter diyerek, işlemi başlatıyoruz. UYARI: Bu işlem yaklaşık 5 ile 15 dk arasında sürebilir. 15 Dakika bekledikten sonra sisteminiz açılır, açılmaz ise gerekli yardımı benden alabilirsiniz.

8. Bu kısımdan sonra kurulum işlemleri için Technopat ekibinin anlattığı videoya buradan ulaşabilirsiniz. 15:45 dakikaya kadar izledikten ve uyguladıktan sonra lütfen konuma geri dönün, orada ki işlemleri yapmayın. (Gerçi aynı işlemleri yapıyoruz, ama siz yine de beni dinleyin :)) Sisteminizi yeniden başlattıktan sonra her zaman 6.Madde'de ki işlemleri uygulayın.

9.Bu adımda Flash Diskimizi çıkarmıyoruz yine, oradan boot ediyoruz. Daha sonra Clover Bootlader kurulumunu yapacağız. Bunun için de sizi değerli Burak Alkan'ın mesajına yönlendiriyorum, burada ki işlemleri yaparken de sadece 4.maddeye kadar yapınız. Buradan Clover'ın kurulumuna bakabilirsiniz.

10. Clover Bootlader'i kurduktan sonra flash diski çıkartın, sisteminizi boot etmeyecek bu normal. Karşınıza gelen uyarıdan Default'u seçin, bilgisayarınız yeniden başlayacak. Tekrar "DEL" tuşuna basıp BİOS'a girin ve 1,2,3,4. maddeleri baştan uygulayın. (Flash Diskinizi çektiğinizden dolayı, ayarlarınız gidiyor neden bende bilmiyorum, ama düzelttikten sonra sorunsuz şekilde boot edebileceksiniz.)

11. Ayarlarınızı yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın, biraz bekleyin. (5 dakika kadar) Ekranınıza mavi bir görüntü gelecek, direk enter diyerek boot edebilirsiniz sisteminizi.

12. Sisteminiz sorunsuz şekilde açıldıktan sonra MultiBeast 6.0 ile driver kurulumlarınızı yapınız. Bunu yine buradan tıklayarak görebilirsiniz. Sadece görün, aynı işlemleri uygulamayın. Seçmeniz gerekenler;

• Audio -> Realtek ALCxxx -> Without DSDT -> ALC887/888b Current'i seçin.
  • Disk -> TrimEnabler (Uyarı: Diskiniz sadece SSD ise seçiniz, HDD ise gerek yok!)
  • Network -> Atheros'u seçiniz.
  • Kurulumu tamamlayıp, bilgisayarı yeniden başlatabilirsiniz.

KURULUM TAMAMLANDI!

Artık tüm işlemleri tamamladık, sistemimiz sorunsuz şekilde çalışıyor olması gerek. Bunun için, bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra ses sisteminizi, bilgisayarınızın kapanış ve açılışını, uykuya dalışını kontrol edin. Benim bilgisayarımı Mac Pro olarak tanıdı.

Kendi kurulumumdan görüntüler:
WnhO5uE.png

EsK93j2.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Tebrik ederim arkadasım, Mavericks sürümü 10.9 öyle degil mi ?
Bende denemek istiyorum, Nerden indirdiniz acaba ?
Tam link verebilir misiniz ?

O kadar konu açtınız, halen daha nereden indireceğim kısmındasınız. Yazılan makalelerden birini bile okudunuz mu acaba?

Motherboard Name Gigabyte GA-G31M-ES2L v2
CPU Type DualCore Intel Pentium E5300, 2600 MHz (13 x 200)
Instruction Set x86, x86-64, MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3
ATI Radeon HD 4550
Ram 3Gb
benim sistem ozelliklerim bu bende yaklasik 1 haftadir denemeler yapiyorum butun denemelerim kurulumun bitmesine son 3 dakika kala yukleme basarisiz oldu uyarisi aliyorum nerede ne hata yapiyorum neyi eksik yapiyorum bilmiyorum yardimlarinizi bekliyorum son yuklememdeki yuklemegunlugunu ekliyorum

Dosya Ekleri

• Yükleyici Günlüğü 21-Oct-2014.txt
    127,4 KB · Görüntüleme: 611
Merhaba, aynı anakarta sahibiz ama benim harddisk ide. Disk izlencesine kadar kadar herşeyi yapıyorum kurulumu bitiriyorum ama yeniden başlayınca bootloader da harddisk görünmüyor sadece yeniden kurulum için usb görülüyor lütfen yardım edin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı