Gigabyte G41M combo anakarta M.2 SSD nasıl takılır?

korkusuzmaraz

Femtopat
Daha fazla  
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

4j77edt.png

Ekran Görüntüsü (108).png

Ekran Görüntüsü (109).png

2xpf7ea.png

Arkadaşlar şimdi bende Gigabyte G41M combo anakart var. Bunun PCI exxpres X16 slotuna yani ekran kartı slotuna M.2 SSD çevirici adaptör aparat takmayı düşünüyorum. Fakat intternnette sağdan soldan okuduklarıma göre bu tip aparatlar ile SSD'ler harici disk olarak gözüküyor. Sistemi bunlardan boot edemiyoruz ve dolayısıyla M.2 SSD'nin içerisine Windows'u yükleyemiyoruz. Forum donanım linkinde ve ilk YouTube videosunda İsmail tpc diye biri anakartlar için, tıpkı nasıl Xeon işlemciler stabil çalışsın diye BIOS'a mod dosyası yükleyip BIOS modluyorsak; kendisi de aynı işlemi yapıp M.2 SSD'leri çevirici adaptörler ile boot edip içine Windows yüklenilmesini sağlıyor. İkinci ve üçüncü resimler de bu İsmail Tpc'nin yani llk YouTube videosuna ait. Bu videoda Pegatron IPM41-D3 anakart kullanıldı.

Yalnız ikinci ve üçüncü YouTube videosunda ise Gigabyte GA-G41MT-S2pt anakarta PCI Express M.2 SSD çevirici adaptör ile sistemi BIOS'tan boot edip içerisine Windows'u yüklemiş ve İsmail tpc adlı YouTube kanalının aksine herhangi bir BIOS modlama işi de yapmış gözükmüyor. Sadece mini tool Partition wizard ile bilgisayarındaki mevcut harddisklerden birinde yeni bir 40 GB'lık bölüm oluşturup program ile üzerinde biraz oynama yaptıktan sonra bu 40 GB'lık yeni birimin içerisine UltraISO ile Windows'un kurulum dosyalarını yükleyip bilgisayarı bu diskten başlatıp Windows kurulum ekranında M.2 SSD'yi seçip içine Windows'u yüklüyor.

Şimdi benim kafam karıştı M.2 SSD'ye PCI Express çevirici adaptör ile Windows herhangi bir modlama işlemi yapmadan Windows yüklenir mi yüklenmez mi? Onun haricinde kullanıldığım ekran kartı slotundan ötürü PCI Express X1 to PCI Express X16 çevrici adaptör ile bilgisayarıma ekran kartı takmayı düşünüyorum. Bu tip çevirici adaptörler ile ekran kartının sadece %5 güç performans kaybı oluyormuş.

1 İsmail TPC donanımhaber Konusu

2 PCI Express x16 to M2 SSD Çevirici Adapter

3 PCI Express x1 to PCI Express X16 Çevirici Adapter aliexpres

4 PCI Express x1 to PCI Express X16 Çevirici Adapter amazon.com

5 PCI Express x1 to PCI Express X16 Çevirici Adapter amazon.com.tr

Normal yollarla M.2 sssd ye Windows kurmayı denedim kuruldu ama açılış ekranında M.2 SSD BIOS ekranında gözükmediği için anakart M.2 SSD'deki Windows'u boot etmiyordu. Bilgisayar diğer SATA SSD'deki Windows'tan açılıyordu. Onun haricinde bu anakartlarda GPT kurulmaz deniyor da GPT NTFS Windows kurdum açıldı ama biligisayar çok yavaş açılıyordu. Bu tip anakartlarda yine en iyisi MBR. Onun haricinde aşağıdaki paragrafta anlattığım meseleyi flash bellekte falan boşuna denemeyin. Ben denedim olmuyor. İlla hard diskte bu işin yapılması gerekiyor.

Evet arkadaşlar bunu denedim yani videodaki olayı denedim gerçekten NVMe M.2 SSD'den anakart boot etti. Olay şöyle oluyor. Önce Windows kurulu bir bilgisayarda ister mini tool particion wizard veya başka bir program ile veya Windows'un kendisi ile dosya formatı MBR FAT32 olacak şekilde yeni bir disk alanı açıyoruz ve bunun boyutu eğer Windows 10 ve Windows 11 yükleyeceksek en az 10 GB olması gerekiyor. Neyse bu yeni disk alanına ister Ultra ISO ile ister Virtual clone Drive ile ISO dosyasının içindeki dosyaları kopyalıyoruz ve ardından aşağıdaki linkteki programı çalıştırıp ISO dosyalarını kopyaladığımız diski hedef olarak gösteriyoruz. Ardından program çalıştığında videodaki ayarları yapıyoruz ve bilgisayarı yeniden başlatıyoruz. Sonrasında embe bir ekran gelecek orada entera basıyoruz ve direkt format ekranı geliyor. Orada Windows'u M.2 SSD içerisine kuruyoruz. Sonrasında format bittiğinde M.2 SSD'deki sistem kendiliğinden açılıyor. Ama şöyle bir olay var ki eski Windows'u yani M.2 SSD'yi formata hazırladığınız Windows işletim sistemini hiçbir şekilde kullanamadığığnız gibi oradaki dosyaları da silerseniz ne M.2 SSD'deki Windows ne de eski Windows çalışır. Biligisayar açılırken yukarıdaki resimdeki hatayı alırsınız. Aynı şekilde ISO dosyasının içerisindeki dosyaları kopyaladığınız diski de silemezsiniz. Yine aynı resimdeki hatayı alırsınız. Bu da eski sistem Windows 10 ise 40 GB artı winndows 10'un ISO dosyası 10 GB dersek toplam 50 GB'lık hard diskten alanı kullanamayacağınız anlamına gelir. Bunlardan başka kurduğunuz Windows ise yani bu şekilde kaçak yollardan M.2 SSD'yi boot ettiğinizde kurulan Windows çok randımanlı çalışmıyor. Mesela bendeki RAM'leri her zaman 8 GB olarak gören Windows 10 64 Bit videodaki işlemi yaptığımda 7,95 GB olarak görüyordu. Ekran çözünürlüğü ekrandaki yazıların kalitesi de normale göre daha kötüydü. Yani bu tip bir işlemi tavsiye etmiyorum.

Yine en iyisi böyle eski bir anakartta NVMe M.2 SSD takıp içine Windows kurup kullanacaksanız. BIOS modlamadan başka çareniz yok. Bunu da sadece İsmail tpc hastanesi adlı sitede yapıyorlar. Yani bu site haricinde anakartınız için M.2 SSD BIOS mod dosyası bulmanız mümkün değil. Sitede mod dosyaları ücretsiz olarak insanların erişimine açılmış. Eğer sitede anakartınız için mod dosyası yoksa sitede yorumlar kısmına istekte bulunmanız gerekiyor. Site sahibi de sizin için küçük bir ücret karşılığında anakartınız için mod dosyasını siteye yükleyebilir.

bwnign6.jpg

Çok pardon bahsettiğim hata resmini koymayı unutmuşum. Evet ilk Windows veya ISO dosyalarıı silerseniz karşılaşacağınız hata bu.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı