Gigabyte GA-970A-D3 Sistem Görüntü Gelmeme Sorunu

ugurgulay

Decapat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
PHP Yazılım Uzmanı
Merhaba,

2012 yılında topladığım bilgisayarımı uzun süredir sorunsuz kullanmaktaydım,
3-4 Gün kadar önce bilgisayar kilitlendi ve reset atmak zorunda kaldık, ardından bir daha açılmadı.

Anakart: GA-970A-D3
İşlemci: FX 8350

Gördüğüm tespit ettiğim sorunlar şunlar;
Ekrana görüntü gelmiyor.
Bip sesi yok yalnızca RAM'leri çıkarırsam yada CPU olmazsa bip sesini alabiliyorum, yalnızca fanlar dönüyor power LED yanıyor.

Çözüm bulmaya çalışıp denediklerim:
1- Tüm sistem yeniden tozdan kir.den arındırıldı, macun yenilendi.
2- CMOS Pili değiştirildi
3- farklı ekran kartı takıp görüntü problemimi var diye kontrol ettim sonuç aynı.
4- 4 Slot 4 RAM takılı yalnızca her seferinde 1 Ram kullanarak farklı slotları denedim.
5- CMOS Resetledim.
6- Tüm USB vb. ekstra donanımı çıkarttım.
7- Yalnızca CPU RAM ve GPU kalacak şekilde denedim.
8- Debug Card ( POST Card ) aldım ve denedim orada yalnızca PC'nin sürekli reset attığını fark ettim bir hata kodu var fakat tespit edemedim videosunu ekliyorum.

https://drive.google.com/open?id=1X4OVZtlweFJN8KyIpnLXNTDdWnWTuUxE

Multimetre ile PSU ölçümünü yaptım kayıp toleransı baz alacak şekilde kontrol ettiğimde PSU'da sorun görünmüyor.

Gigabyte aradım durumu anlattım direkt olarak BIOS Firmware bozuk yeni firmware atılması gerekiyor 150TL dediler ne bir test ne başka bir şey, belki başka arızası var belli bile değil, çok vurdum duymaz ve sorumsuz bir firma Gigabyte, EEPROM programlayıcı alsam sadece 25TL, ki ben gidip kartı elden bile Gigabyte servisine teslim edemiyorsun, illa ki gidip kartı aldığın yer ile görüşüp distribütöre ulaşmam gerekiyormuş.

M_BIOS pinlerini birleştirerek (Vss ve #hold bacakları) B_BIOS'dan önyükleme yapmayı denedim sorun hala devam ediyor bir çözüm olmadı benim için, piyasada AM3 DDR3 anakart bulamıyorum anakartı değiştiricem yoksa, alternatif fikirleri ve çözümü olan varsa sevinirim açıkçası, köz gibi FX-8350 duruyor öyle :(

Yeni konular

Geri
Yukarı