Gigabyte GA-AB350M Gaming 3 RAM Frekansı yükseltme

ryzenq

Hectopat
Merhaba arkadaşlar sistemi dün aldım.

Sistem:
  • AMD Ryzen 1600
  • Gigabyte GA-AB350M Gaming 3
  • Corsair 16GB(2x8) Vengeance LPX 3200MHz DDR4 CL16
  • Samsung 850 Evo 250GB
  • WD10EZEX 1TB
  • Gigabyte GTX 1060 6GB Windforce O.C.
  • CM Masterwatt Lite 600W 80 Plus
  • Corsair Spec-Alpha Black-Silver

Daha ilk günden bilgisizce RAM frekansını yükseltmek istedim. (2133 görüyor) Önce BIOS güncelledim. Sürüm nisan ayına aitti ben güncelleyince 20.06.2017 yazdı. Herhalde onu becerebilmişim ki PC 1 saat çalıştı.

Daha sonra ilk günün vermiş olduğu heyecanla BIOS'a tekrar girdim, X.M.P açıp
profile 1 3200 MHz 1.35v gibi bir değer gördüm Save Exit yapıp çıktım tabi olanlar oldu.
PC belki 30 kere reset attı fanların ışığı 3-4 sn yanıyor daha sonra ekrana görüntü gelmeden kapanıyordu. Neyse fazla uzatmayayım, daha sonra buradan yardım aldım.
Özellikle @Mug hocam ve @105993 hocam yardım ettiler. BIOS pilini söktüm. 2 dk bekleyip tekrar taktıktan sonra çok şükür BIOS ayarları sıfırlandı ve görüntü geldi.

Şimdi hocalarım aranızda Ryzen işlemci ve Gigabyte anakartı olup RAM frekansı artıran varsa ayarlarını veya nasıl yapacağımı yazabilir mi? Ya da Youtube'da sizin bildiğiniz bir rehber var mı?

Biraz uzun oldu, okuduğunuz için Teşekkürler:)

Not: Ali abi ve Recep abinin Ryzen RAM frekansı yükseltme rehberini izledim. Fakat oradaki anakart Asus Prime B350M-A olduğu için benim Gigabyte anakarttaki terimler bile farklı. Bana Ryzen işlemci ve Gigabyte Anakart videosu lazım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm olarak editleyebilirsiniz. Gigabyte GA-AB350M 20.06.2017 BIOS sürümü X.M.P
Profile 1 (1.35v) 2933 MHZ değerlerinde stabil çalışıyor.

3200 MHZ çektiğimde ise Reset atıp 2133'e dönüyor,sanırım 3200 MHZ için yeni BIOS sürümü beklemem gerekicek.

AIDA64 Görüntüleri

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (3).png
    Ekran Görüntüsü (3).png
    17,7 KB · Görüntüleme: 201
  • Ekran Görüntüsü (4).png
    Ekran Görüntüsü (4).png
    18,3 KB · Görüntüleme: 193
Merhaba arkadaşlar sistemi dün aldım.

Sistem:
  • AMD Ryzen 1600
  • Gigabyte GA-AB350M Gaming 3
  • Corsair 16GB(2x8) Vengeance LPX 3200MHz DDR4 CL16
  • Samsung 850 Evo 250GB
  • WD10EZEX 1TB
  • Gigabyte GTX 1060 6GB Windforce O.C.
  • CM Masterwatt Lite 600W 80 Plus
  • Corsair Spec-Alpha Black-Silver

Daha ilk günden bilgisizce RAM frekansını yükseltmek istedim. (2133 görüyor) Önce BIOS güncelledim. Sürüm nisan ayına aitti ben güncelleyince 20.06.2017 yazdı. Herhalde onu becerebilmişim ki PC 1 saat çalıştı.

Daha sonra ilk günün vermiş olduğu heyecanla BIOS'a tekrar girdim, X.M.P açıp
profile 1 3200 MHz 1.35v gibi bir değer gördüm Save Exit yapıp çıktım tabi olanlar oldu.
PC belki 30 kere reset attı fanların ışığı 3-4 sn yanıyor daha sonra ekrana görüntü gelmeden kapanıyordu. Neyse fazla uzatmayayım, daha sonra buradan yardım aldım.
Özellikle @Mug hocam ve @105993 hocam yardım ettiler. BIOS pilini söktüm. 2 dk bekleyip tekrar taktıktan sonra çok şükür BIOS ayarları sıfırlandı ve görüntü geldi.

Şimdi hocalarım aranızda Ryzen işlemci ve Gigabyte anakartı olup RAM frekansı artıran varsa ayarlarını veya nasıl yapacağımı yazabilir mi? Ya da Youtube'da sizin bildiğiniz bir rehber var mı?

Biraz uzun oldu, okuduğunuz için Teşekkürler:)

Not: Ali abi ve Recep abinin Ryzen RAM frekansı yükseltme rehberini izledim. Fakat oradaki anakart Asus Prime B350M-A olduğu için benim Gigabyte anakarttaki terimler bile farklı. Bana Ryzen işlemci ve Gigabyte Anakart videosu lazım.
Öncelikle elle belirlediğiniz değerlerin ürünleriniz ile uyumlu olduğunu kontrol edin. Daha sonra resmi internet sitesinden güncel bios yazılımını yükleyin. Daha sonra bios ayarlarından M.I.T Current status bölümünden değerleri kontrol edip düzenleyebilirsiniz. Yine sorun olursa da teknik servis çözüm sunacaktır.

Seçmiş olduğun RAM ile görebileceğin en yüksek frekans 2933 şimdilik. Yeni gelecek BIOS güncellemeleriyle BELKİ uyumlu hale gelip 3200mhz olarak kullanabilirsin.
Benim gibi Ryzen uyumlu G.Skill Flare X 3200mhz alsaydın kafan rahat olurdu. 3200mhz de sıfır sorun.

Seçmiş olduğun RAM ile görebileceğin en yüksek frekans 2933 şimdilik. Yeni gelecek BIOS güncellemeleriyle BELKİ uyumlu hale gelip 3200mhz olarak kullanabilirsin.
Benim gibi Ryzen uyumlu G.Skill Flare X 3200mhz alsaydın kafan rahat olurdu. 3200mhz de sıfır sorun.
Dostum FlareX 3200 ler çok pahalı onuda hesaba katalım :D

Aynı anakarta sahibim. 2933 Mhz de güvenle kullanabilirsin. Birdahaki BIOS güncellemesini bekleyeceğiz.
Hocam F6 Bios güncellemesi gelmiş. Buyrun GA-AB350M-Gaming 3 (Rev. 1.0) | Anakart - GIGABYTE

İndirdim başarıyla güncelledim, tabi güncelleyince ayarları default yapıyor. Ramleri 2133 MHZ düşürdü, tekrar eskisi gibi 2933 MHZ (Stabil çalışıyor) yaptım. Yalnız yine 3200 MHZ'de (Reset) atıyor. F7 Bios'ta düzeltirler umarım.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı