Gigabyte GA-Z77-DS3H Bilgisayar kapanma sorunu

MİNİMANİST

Hectopat
Arkadaşlar, merhabalar: Selamın Aleyküm. Aranızda ve Sosyal platformda yeni bir kullanıcıyım. Kendi başıma aşamadığım bir problemim var! Bu nedenle yardımlarınızı bekliyorum.

-Bios dahil tüm sürücülerim güncel.
-İşlemci, Ekran Kartı işlemcisi üzerine iyi kalitede termal macun sürüldü.
-Bilgisayar yük altında çalışmıyorken hiç bir sıkıntı olmamakta.
-İşlemci ve ekran kartına alındığı günden bu yana hiç hız aşırtma uygulanmadı.

İki yıldır kullanmakta olduğum ve kendimin toplamış olduğu bilgisayarım; oyun oynarken ve teknik çizim programlarını kullanırken yani yük altında: 1.aşamada açık olan program takılarak siyah ekrana, 2.aşamada karıncalı ekrana geçiyor! Bundan sonra sistem kendini tekrar başlatıyor ya da el yordamı ile bilgisayarı yeniden ben başlatıyorum.

İlgi ve alakanız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Toplama Bilgisayar Donanım Bileşenlerim;

Power Supply : High Power (600 Watt+80 Bronz)
İşlemci : Intel Core i7-2600k (Sandy Bridge-DT)
Ana Kart : Gigabyte GA-Z77-DS3H (ATX-LGA 1155)
Bellek : Kingston 4X2 8 GB (DDR3-1333)
Ekran Kartı : MSI RX 470 (4 GB-256 Bit)
İşletim Sistemi : Windows 7 (Profesyonel-64 Bit)
Kasa : Cooler Master (Silencio-650 Pure)
SSD : SanDisk 120 GB
1.HDD : Seagate 1 TB (Barracuda-7200 RPM)
2.HDD : Seagate 600 GB (Barracuda-7200 RPM)
Optik Sürücü : Samsung 2 adet (DVD RW)
Soğutucu Fan : 5 adet 12 cm

1. Aşamada Bilgisayar yük altında iken;

20191214_005646.jpg

2. Aşama Bilgisayar yük altında iken oyundan atıp karıncalı ekrana geçmesi;

Adsız.jpg

AIDA 64 TEST SONUÇLARI

stabilitytest 2.png

stabilitytest-2.png

stabilitytest.png

MSI AFTERBURNER PROGRAMI YÜK ALTINDA DEĞİL İKEN

AFTERBURNER 1.png

MSI AFTERBURNER PROGRAMI YÜK ALTINDA İKEN

AFTERBURNER 2-OYUN AÇIK.png

3D testi ekran kartı ile ilgilidir, kartın arızalı olduğunu düşünüyorum, tabii güncel sürüm veya eski sürüm denendiyse.

İlgi ve alakanız için tekrar teşekkür ederim. Sizin ve Cengiz kardeşin dediği daha akla yatıyor. Ekran kartında bir problem var! Çip ya da reballing dediğiniz durum olabilir. Şu anda bulunduğum konum itibari ile bu nitelikte bir ekran kartını yapabilecek bir usta bulabilir miyiz onu araştırıyorum. Bütçem yeni bir ekran kartı almak için pek uygun değil! İlerleyen zamanda mutlaka buradan olumlu ya da olumsuz bir dönüş yaparım. Şimdilik iyi akşamlar diliyorum.

Uzun bir aradan sonra merhaba. Problemime dair olumlu bir çözüm bulunamasa da soruna dair çözümü daha önce yazdığım üzere buradan paylaşacağımı ifade ederek yazmıştım. Problem sadece Ekran kartından kaynaklanıyormuş. Fotoğrafta kart üzerinde bulunan çiplerden bazıları yanmış! Kart çalıştığı anda işlemci yük dağılımında yeterli sayıda çipe ulaşamadığı için kart işlemleri durdurarak sisteme format attırıyormuş. Bozuk olan parçalar Çin'den sipariş edildi. Kart onarılmaya çalışıldı. Fakat kart onarılamadı. Bu sebep ile yeni kart alınması yoluna gideceğim. RX580 ya da RX590 arasında kalsam da şu an RX 590 kampanya da haliyle uygun fiyatlı. İlgi ve alakanız için teşekkür ediyorum

Eki Görüntüle 487778
20191215_002601.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı