Gigabyte GeForce GTX 1650 D6 OC 4 GB tıkırtı sesi

Mehmedovskii

Kilopat
Daha fazla  
Sistemi alalı 3 ay oluyor. PC hocası GG2 adlı hazır sistemi aldım. Ekran kartından son 1 haftadır takırtı sesleri geliyor. Fakat sistem boştayken yani yük altında değilken. Kasanın içini açıp kontrol ettiğimde herhangi bir kıldır, tüydür, yabancı madde bulamadım. Fanlara çarpan kabloda yok. Çok uzunda sürmüyor ayrıca. 10-30 saniye sürüp geçiyor. Daha sonra birkaç saat sonra yine oluyor. Ayrıca bu ekran kartının şöyle bir durumu daha var. Genelde LoL tarzı oyunlar oynadığımda ekran kartı 50 derece civarında gidip geliyor. 50'nin üzerine çıkınca uçak motoru gibi fanlar aniden %75'lere kadar çıkıyor, soğuttuktan sonra tekrardan duruyor. Aorus uygulamasından ayarlamaya çalıştım fakat o kadar saçma bir kontrol ayarı var ki bir türlü ayarlayamadım. (Kart 50 dereceyi görene kadar fanlar çalışmıyor.) O yüzden umursamıyorum aniden hızlanıp soğuttuktan sonra durmasını. Diğer ağır oyunlarda normal fan hızı yavaş yavaş artıyor. Örneğin RDR2'de saatlerce oynuyorum herhangi bir fan sesi veya bu tıkırtı sesi gelmiyor.
Gelen ses şu şekilde(ses seviyesini sonun kadar artırın):
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son yarım saattir hiç ses duymadım.
Genelde bu sorun fanlarda olan boşluk ya da fanların iç yapısıyla ilgili oluyor. Dediğim gibi kesin çözüm istiyorsanız fanları tek tek çıkarak sesin hangisinden geldiğini bulabilirsiniz. Ayrıca sistem kapalıyken fanlara üzerinde olan boşluğun gitmesi için yumuşak bir biçimde bastırabilirsiniz.

O zaman pek sorun etmenize gerek yok.
Fanların lol gibi oyunlarda sürekli olarak %75'e kadar çıkıp soğuttukan sonra tekrardan durması buna neden olur mu? Yabancı biri fan hızını 50 dereceye kadar için %20'ye çektiğinde düzeldiğini belirtmiş de.
Genelde bu sorun fanlarda olan boşluk ya da fanların iç yapısıyla ilgili oluyor. Dediğim gibi kesin çözüm istiyorsanız fanları tek tek çıkarak sesin hangisinden geldiğini bulabilirsiniz. Ayrıca sistem kapalıyken fanlara üzerinde olan boşluğun gitmesi için yumuşak bir biçimde bastırabilirsiniz.
Valla hocam elim ağırdır zamanında anakarta kablo takarken 2-3 pin kırmışılığım var :D . Kapalıyken yavaşça elimle bir yoklayayım. Fanları çıkartıp takmak benim için sıkıntı.

Fanları Msi Afterburner üzerinden fan kısmına gelerek ayarlayabilirsiniz. Bu fotoğrafı internetten aldım ama siz istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

1593706913710.png

Geri
Yukarı