Gigabyte H61M-S2PV Boot sorunu

itsAtaken

Kilopat
Merhaba. Direkt konuya giriyorum;

Gigabyte H61M-S2PV anakartımı yıllardır kullanırım. Bundan 1-2 hafta önce i3'ü bıraktım i5 3330 aldım ve taktım. R9 270 ile gayet güzel sorunsuz kullanıyorum. Gün geldi bu sistem normal çalışırken bir anda görüntü gitti. Daha önce de başıma gelen bir problem olduğu için reset attım devam ettim, sonra yine yaptı. Ardından tekrar reset attım bu sefer sistem sonsuz Boot'a düştü ve BIOS ekranı dahil açılmadı.
Öyleydi böyleydi derken i3'ü taktım tekrar, olmadı. RAM'lerin yerlerini değiştirdim slotları değiştirdim, nafile. Bir ara sistem açıldı, o kadar resetten sonra Windows bozulmuş olacak, düzgün açılamadı ve format attım. Her şeyi silmek zorunda kaldım, tüm data gitti. Ekran kartının yazılımını kurmaya çalışırken bu sefer tekrar aynı sorunla karşılaştım (burası püf nokta). Ardından tak etti ben bu sistemi satacağım dedim PSU dahil (Corsair GS 700) sattım. O anakartta onboard VGA çıkışı da olduğu için ekran kartsız da birçok kez denemiştim ve sorun değişmemişti.

Sıfır Rampage 600 Watt PSU ve eski sistemin yerine ASUS P8p67 anakartını satın aldım. İdarelik bir Pentium G2130 taktım ve yine R9 270 ile sisteme gücü verdim. Açıldı, sıkıntı yok Windows kurduk falan derken tekrar ekran kartı yazılımını indirirken, bakın kurarken değil, sistemin görüntüsü yine gitti.

Şimdi sistemi tamamiyle değiştirdim, sadece HDD ve ekran kartı eski sistemden kaldı. Yeni sistemle ben bu sorunla 1 kere karşılaştım, ancak ekran kartı driverını kurmaya korkar oldum. Sorun ekran kartından diyeceksiniz fakat bunları burada yine ekran kartından görüntü alarak yazıyorum. Bu sefer ise anakartta onboard çıkışı yok ve sorun ekran kartındaysa ben iyice bittim demektir.

Değerli zamanınızı ayırıp okuduğunuz için teşekkürler. Her türlü soruya ve yardıma açığım.

Not: Konu başlığını bu şekilde değiştiren arkadaş; sizce ben Gigabyte H61M-S2PV Boot sorunundan mı bahsetmişim ? Konuyla tamamen alakasız bir konu başlığı olmuş. Sistemi komple değiştirdim diyorum...

Son düzenleme:
HDD de yeni dostum. I5 aldığımda HDD de almıştım. Sanmıyorum ondan olacağını.
Format atana kadar ekran kartı dayanabildiyse, bende ekran kartından olabileceğini düşünmüyorum. Diyorsunuz ki İNERKEN oldu. İnerken ne olabilir ki? Ya ekran kartı CHİPSETİ gidiktir (ki format atana kadar dayanmış) yada inen yer de (HDD) sıkıntı var. Bence siz HDD'yi emanet bir depolama birimi ile değiştirin. İndirin,kurun ve furmark ile test edin. Başka şekil ilerlemeniz sağlıklı olmayacak gibi. Mevcut şartlarda, en mantıklı hareket budur.

Format atana kadar ekran kartı dayanabildiyse, bende ekran kartından olabileceğini düşünmüyorum. Diyorsunuz ki İNERKEN oldu. İnerken ne olabilir ki? Ya ekran kartı CHİPSETİ gidiktir (ki format atana kadar dayanmış) yada inen yer de (HDD) sıkıntı var. Bence siz HDD'yi emanet bir depolama birimi ile değiştirin. İndirin,kurun ve furmark ile test edin. Başka şekil ilerlemeniz sağlıklı olmayacak gibi. Mevcut şartlarda, en mantıklı hareket budur.

Teşekkürler. Konuyu açtığımdan beri tekrar bir sorun ile karşılaşmadığımı da belirteyim. İşte böyle zamansız zamansız başıma bir şeyler geliyor, sistemi komple değiştirdim, belki anlık bir sorun idi bir daha olmayacak ama yine de konuyu açma gereği duydum.
Ekran kartı sürücüsünü yükleyince tekrar yazacağım buraya.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı