Gigabyte Laptop Yükte EDP Throttle Sorunu

@Singua
Öyle, çok iyi gidiyor hayat..!
Ben salıyorum artık bu mevzuyu. Uzun zamandır oyuna girdiğim de yok zaten. Günlük kullanımda günü kurtarıyor. SSD'yi büyütüp Linux dağıtımı da kurmam lazım. Bundan sonra karşılaşmam diye düşünüyorum bu sorunla. Kafaya takmayacağım artık.

@Singua
Öyle, çok iyi gidiyor hayat!
Ben salıyorum artık bu mevzuyu. Uzun zamandır oyuna girdiğim de yok zaten. Günlük kullanımda günü kurtarıyor. SSD'yi büyütüp Linux dağıtımı da kurmam lazım. Bundan sonra karşılaşmam diye düşünüyorum bu sorunla. Kafaya takmayacağım artık.

Vallahi 2 haftam çöp oldu hocam.

5-Benim cihazım dediğim gibi 15G KC. Piyasada bir de 15P KC var. 15P serisinin ekran kartı gücü 15G serisinden daha yüksek. Geri kalan her şey aynı. 15P BIOS dosyasını 15G üzerine AMIFLASH(afuwin) ile yazarsanız sorun yine ortadan kalkıyor. Bu çözüm ise kesinlikle sorunun berbat yazılmış bir veya daha fazla koddan meydana geldiğinin kanıtı niteliğinde.

@osos11 neden peki bu şekilde kullanmaya devam etmediniz? Aynı cihaz bende var fakat yeni Honeywell uyguladığım için kısa bir zamandır tam test edebiliyorum ve bu sorunu fark etmedim henüz. CPU ara sıra 22'lere düşse de bunu Dynamic Boost'a yormuştum. Kısa bir test yaptım Valorant'ta fakat sorun çıkmadı. Öte yandan ben aldığım FPS'in düşük olduğunu düşünüyorum (45-50W CPU - 50-60W GPU 150-240 arası FPS limit açık). Apex ve CS:GO'yu deneyemedim çünkü yerim yok :(

Bu cihazlar bu şekilde bile pilden tükettikleri için bu sadece yazılımsal bir sorun değil fakat donanım yetersizliği olduğundan bu yola başvurulmuş olabileceğini düşünüyorum. Sonuç olarak EDP throttle olmasa pil daha da düşmeye devam edecek gibi. Bir kullanıcı da USB'lerini çıkarttığını ve EDP olana kadar teker teker taktığını söylemiş. Bir de 2.SSD sorunu var tabii

Fakat yine de birkaç yol olabilir bence. Örneğin EC (embedded controller) tarafından limitleniyorsa CPU bunu rweverything gibi programlarla bulabilir ve çözüm deneyebiliriz. Örneğin bir değer hem edp limitlendiğinde hem de Quiet modda veya pil durumunda aynı oluyorsa aradığımız o olabilir Onun dışında BIOS'unuz açık olduğunu belirtmişsiniz, belki bu konudaki çözümü deneyebilirsiniz; technopat konu linki

Bunun dışında donanımsal olarak daha güçlü bir adaptör veya cihazı açınca dikkatimi çeken birkaç eksik güç komponentini tekrar ekleme gibi konuları da düşündüm fakat büyük ihtimal BIOS limitli olduğu için şans vermiyorum

Son olarak pil olamadan gördüğünüz maksimum yük pilli olana yakın mıydı?

@osos11 neden peki bu şekilde kullanmaya devam etmediniz? Aynı cihaz bende var fakat yeni Honeywell uyguladığım için kısa bir zamandır tam test edebiliyorum ve bu sorunu fark etmedim henüz. CPU ara sıra 22'lere düşse de bunu Dynamic Boost'a yormuştum. Kısa bir test yaptım Valorant'ta fakat sorun çıkmadı. Öte yandan ben aldığım FPS'in düşük olduğunu düşünüyorum (45-50W CPU - 50-60W GPU 150-240 arası FPS limit açık). Apex ve CS:GO'yu deneyemedim çünkü yerim yok :(

Bu cihazlar bu şekilde bile pilden tükettikleri için bu sadece yazılımsal bir sorun değil fakat donanım yetersizliği olduğundan bu yola başvurulmuş olabileceğini düşünüyorum. Sonuç olarak EDP throttle olmasa pil daha da düşmeye devam edecek gibi. Bir kullanıcı da USB'lerini çıkarttığını ve EDP olana kadar teker teker taktığını söylemiş. Bir de 2.SSD sorunu var tabii

Fakat yine de birkaç yol olabilir bence. Örneğin EC (embedded controller) tarafından limitleniyorsa CPU bunu rweverything gibi programlarla bulabilir ve çözüm deneyebiliriz. Örneğin bir değer hem EDP limitlendiğinde hem de Quiet modda veya pil durumunda aynı oluyorsa aradığımız o olabilir Onun dışında BIOS'unuz açık olduğunu belirtmişsiniz, belki bu konudaki çözümü deneyebilirsiniz; technopat konu linki

Bunun dışında donanımsal olarak daha güçlü bir adaptör veya cihazı açınca dikkatimi çeken birkaç eksik güç komponentini tekrar ekleme gibi konuları da düşündüm fakat büyük ihtimal BIOS limitli olduğu için şans vermiyorum

Son olarak pil olamadan gördüğünüz maksimum yük pilli olana yakın mıydı?

Orijinal(15G) kilidi açılmış BIOS'a geri döndüm çünkü artık pek oyuna vaktim olmuyor. Ayrıca en başından beri Linux/Windows Dual boot kullanıyorum. 15P BIOS ile nedenini anlamadığım şekilde Linux'da Custom fan ayarları çalışmıyor. Ayrıca zaman zaman loglarda kaydını bile bulamadığım donmalar oluyordu.
Pil tüketim mevzusu ilginç gerçekten. Biz bu pil mevzusunu farklı cihazların başlıkları altında da birkaç kez tartışmıtık bu forumda. Donanımsal bir sıkıntı olduğu aşikar lakin bu sıkıntı yazılım ile tolere edilebilir. Ama, ama ne yazak ki pek kıymetli Gigabyte tenezzül dahi etmiyor!

Bu programı bilmiyorum. Araştıracağım. Gönderdiğiniz linki de inceleyeceğim.
Ayrıca gönderdiğiniz link DPTF'den de bahsetmiş. Zaten varsayılan kapalı olduğunu belirtmek isterim. BIOS kilidini açınca varsayılan kapalı olduğunu gördüm.

Daha güçlü bir adaptörden ziyade 19.5v yerine 20v adaptör denenebilir. Tedbiren güç yine 230W civarında olmalı.

Pil olmadan cihaz alıp başını gidiyor. Ana BIOS 15G olmasına rağmen CPU sürekli 65-70W 90 derece, GPU 15p VBIOS Dynamic Boost kapalı sürekli 95-100W 86 derecede saatlerce kalabiliyor. Çılgınca!

Son düzenleyen: Moderatör:
Orijinal(15G) kilidi açılmış BIOS'a geri döndüm çünkü artık pek oyuna vaktim olmuyor. Ayrıca en başından beri Linux/Windows Dual boot kullanıyorum. 15P BIOS ile nedenini anlamadığım şekilde Linux'da Custom fan ayarları çalışmıyor. Ayrıca zaman zaman loglarda kaydını bile bulamadığım donmalar oluyordu.
Pil tüketim mevzusu ilginç gerçekten. Biz bu pil mevzusunu farklı cihazların başlıkları altında da birkaç kez tartışmıtık bu forumda. Donanımsal bir sıkıntı olduğu aşikar lakin bu sıkıntı yazılım ile tolere edilebilir. Ama, ama ne yazak ki pek kıymetli Gigabyte tenezzül dahi etmiyor!

Bu programı bilmiyorum. Araştıracağım. Gönderdiğiniz linki de inceleyeceğim.
Ayrıca gönderdiğiniz link DPTF'den de bahsetmiş. Zaten varsayılan kapalı olduğunu belirtmek isterim. BIOS kilidini açınca varsayılan kapalı olduğunu gördüm.

Daha güçlü bir adaptörden ziyade 19.5v yerine 20v adaptör denenebilir. Tedbiren güç yine 230W civarında olmalı.

Pil olmadan cihaz alıp başını gidiyor. Ana BIOS 15G olmasına rağmen CPU sürekli 65-70W 90 derece, GPU 15p VBIOS Dynamic Boost kapalı sürekli 95-100W 86 derecede saatlerce kalabiliyor. Çılgınca!

Size yazdıktan sonra ben de gözümle gördüm o lanet EDP limitini! RWeverything ile birkaç değer yakaladım fakat benim cihazda programı kullanırken bir süre sonra tuhaf bir şekilde uyku moduna alıyor, o yüzden karşılaştırmalarım kısıtlı olabilir.

EC_deger_edp.png

Resimde kırmızı ile işaretlediğim değer direkt göze çarpıyor; prizde ve pilde 02, şarj esnasında 10, EDP throttle da 22 değerini gözlemledim. Siyahla işaretli kısımlar ise normalde değişken fakat throttle olunca bu şekilde sabitleşen değerler gözlemleyebildiğim kadarıyla. Fan kntrol eden programlar yazmak için de RWeverything kullanılıyor fakat güç ile ilgili değişiklikler yapmak tabii biraz daha riskli.
(Fan Control örneği: GitHub - rcassani/p37-ec-aorus15g: Gigabyte Aorus15G embedded controller for fan control on Linux.)

Bence konu üzerine daha yüksek ses çıkartmayı denemek lazım. Örnek olarak Legion 5 cihazda coil whine sorunu hakkında video atmıştım sadece sesi gösteren ve 12K izlenmişti. Böyle bir şey yapıp hem Online Support'tan hem de Gigabyte forumundan videoyla beraber gürültü çıkartmayı deneyebiliriz. Legion'ı zaten iade ettiğim için takip etmedim ve muhtemelen değişiklik olmamıştır fakat bu konuda şansımızı denemeliyiz bence.

Herkese selam bir arkadaş buldum internette adam modifiyeli BIOS kullanıyormuş ve çok memnunmuş. Belki bir faydası dokunur diye düşünüyorum. Linki aşağıya bırakıyorum. Yorumlarda yazıyor!

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Herkese selam bir arkadaş buldum internette adam modifiyeli BIOS kullanıyormuş ve çok memnunmuş. Belki bir faydası dokunur diye düşünüyorum. Linki aşağıya bırakıyorum. Yorumlarda yazıyor!

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Merhaba, bu işlerden sıkıldığım için artık umursamıyorum. Çok da oyun oynamıyorum artık gereği yok, yine de teşekkür ederim ilgilenen insanlar illaki olacaktır.

yine biraz daha araştırdım. Bios kilidini burada anlatılanlara göre açanlar varmış. Benim çok fazla bilgim yok sadece anlamaya çalışıyorum. Yazılanlara göre video daki işlemleri yapanlar mutluluğa kavuşmuşlar.

Yine biraz daha araştırdım. BIOS kilidini burada anlatılanlara göre açanlar varmış. Benim çok fazla bilgim yok sadece anlamaya çalışıyorum. Yazılanlara göre videodaki işlemleri yapanlar mutluluğa kavuşmuşlar.

Evet, bende denk geldim birkaç konuya. Fakat cihazın kilitlenebileceğide yazıyordu. Garantiye gönderdim format atıp gönderdiler. Onların umurunda değil, benim neden olsun.

haklısın ustam ne diyeyim ama başka yolumuz yok. ama en son gönderdiğimi iyi göz gezdirirsen eleman baya açıklayıcı bir şekilde açıkladığını görüyorum ve bizim laptop olanlar memnun olmuşlar kitlenme olayına birşey diyemiyorum. o yüzden işin ehli arkadaşların yorumlarını bekliyorum. Hepimize sabırlar diliyorum.

Herkese selam, EDP throttle sorunundan kurtuldum. Fakat PL2 sorunuyla rahat bir şekilde oyun keyfi çıkarıyorum. Ne dersiniz? Bu konu hakkında çözüm bulan arkadaşlarımız var mı?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı