Gigabyte RTX 3070 RTX açınca kullanım oranı düşüyor

Bilinmeyen1

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Gigabyte RTX 3070 Gaming kullanıyorum. Ve oyunlarda RTX açınca GPU kullanımı düşüyor ve FPS'de azalıyor. RTX kapatırsam %98 civarı kullanıyor. Ekran kartımda sorun olabilir mi? Yoksa darboğaz veya başka donımda sorun olabilir mi? Monitör olarak 2 k monitör kullanıyorum. İşlemci Ryzen 7 3800X
RAM 16 GB 3000MHz
Anakart TUF X570
Sorun ne ile kaynaklı olabilir? Yardımcı olursanız sevinirim.

Darbogaz olduğunu düşünmüyorum driverini silip güncellemeyi dener misin?
DDU ile sildim yükledim. Olmadı bios olsun chipset olsun güncelledim olmadı ryzen 7 3800x yetmiyor olabilir mi? Oyunda tüm çekirdeklerini kullanmıyor. R20 testi yaptım gayet iyi sonuç aldım. Ekran kartında ise furmark testi yaptım %99 kullanıyor. Anlamadım. İşlemçi mi yetmiyor.

3800X 2K'da 3070'i besleyememe gibi bir durumu söz konusu olamaz. Sadece RTX açınca GPU kullanımı düşüyor olması enteresan. Drop almıyorsanız veya akıcılık kaybetmiyorsanız GPU kullanım oranını kafaya takmayın. Yazılımsal olabilir.

3800X 2K'da 3070'i besleyememe gibi bir durumu söz konusu olamaz. Sadece RTX açınca GPU kullanımı düşüyor olması enteresan. Drop almıyorsanız veya akıcılık kaybetmiyorsanız GPU kullanım oranını kafaya takmayın. Yazılımsal olabilir.
Rtx açınca kullanım düşüyor ve görüntü akışı yavaşlıyor fps kaybı yaşıyorum. Mesela aynı oyunda youtu da izledim. Adamın biri aynı yerde 75 fps alıyor %99 gpusu kullanıyor. Benim ise aynı yerde 55 fps kadar düşüyor. Gpu kullanımı %70 e geriliyor. Adamın işlemçisi intel idi. Benimkisi amd o yüzden işlemçimi yetmiyor diye düşündüm.

Her oyun için böyle mi?
Cyberpunk 2077 araç kullanırken aşırı düşüş oluyor %60 a kadar.
Mafia 1 grafikleri yeni olanı oynadım,fareyi hızlı çevirince yarı yarıya fps düşmesi oluyor ve son olarak Control diye bir oyun oynadım oyunun bazı yerlerinde ekran kartı kullanımı %80 e kadar düşüyor ve fps de düşüyor. Ben ise control ve mafia yı oynayanları youtube den izledim ve bende fps düşen yerlerde yani benim ekran kartının %80 kullanıma düşen yerlerde milletin ekran kartı %100 kullanıyor ve fps farkı yüksek normal değil yani.

@Bilinmeyen1 iyi günler dilerim yaşadığınız sorunu düşünüp birkaç fikrimi söylemek isterim size, Ray Tracing ve tensor çekirdeklerinde sorun olabilir mi diye tahmin ediyorum.

Başka bir problem ise algoritma çalışmıyor olabilir, bounding volume hierarchy traversal işleme birimi yani tensor çekirdeklerini kullanacak driver API çalışmıyor olabilir. Donanım sorunu veya Microsoft API sorunu olabilir diye tahmin ediyorum.

@Bilinmeyen1 iyi günler dilerim yaşadığınız sorunu düşünüp birkaç fikrimi söylemek isterim size, Ray Tracing ve tensor çekirdeklerinde sorun olabilir mi diye tahmin ediyorum.

Başka bir problem ise algoritma çalışmıyor olabilir, bounding volume hierarchy traversal işleme birimi yani tensor çekirdeklerini kullanacak driver API çalışmıyor olabilir. Donanım sorunu veya Microsoft API sorunu olabilir diye tahmin ediyorum.
Peki ray tracing ve tensör çekirdeklerinde sorun varsa nasıl anlarım yani bir test yolu var mı? Yazılımsal ise zaten hafta içi format atıcam.

Ray tracing kapalı ikende düşme oluyormuş denedin şimdi. İşlemçi kullanımına baktım bazı çekirdekler %93 %80 filan bu yüzden olur mu? Darboğaz mı bu

Son düzenleme:
@Bilinmeyen1 donanımdan kaynaklı sorunu anlamak için ekran kartını başka bir bilgisayarda kullanmak ve test etmek gerekir.

API veya algoritma sorunu ise bu problemler için Microsoft ile iletişime geçilmesi gerekebilir veya baştan temiz kurulum ama siz temiz kurulum yaptığınızı söylemiştiniz.

Driver sorunu ise yeni güncelleme gelene kadar beklemeniz veya NVIDIA mail atarak sorununuzu anlatabilirsiniz.

2K veya 4K çözünürlükte darboğaz olmaz ve bilgisayar bileşenleriniz kaliteli yüksek seviye ürünler kullanıyorsunuz.

Ben 1080P çözünürlük ile en fazla %10 darboğaz görüyorum bazen hiç olmuyor, kullandığım bileşenler R5 3600 RTX 3070 buradaki düşüncem biraz araştırmanız ve test edip sorunu tam bulabilmenizdir.

Yeni konular

Geri
Yukarı