Gigabyte sistem fanları 0 RPM gözüküyor

hkewell

Femtopat
Daha fazla  
Anakart
B550 Gaming X
Selamlar Sinerji'den bitfenix nova meshli hazır sistem aldım.

Sorunum şu kasa sistem fanları Full hız çalışıyor ve Gigabyte'ın ekranında 0 RPM olarak görüyorum. Ve hızlarını değiştiremiyorum.

CPU fanını ise değiştirebiliyorum.

Problem nedir sizce nasıl çözebilirim? Acaba yanlış montaj mı yapılmış? Yarın arayacağım onları da.

Ek olarak Silent moda da seçiyorum ama bir değişiklik olmuyor. Sanki bu fanların üzerinde anakartın bir yetkisi yok gibi

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    106,2 KB · Görüntüleme: 96
CPU fanını değiştirebilme sebebiniz anakarta takılı olmasıdır. Diğer fanların anakarta bağlı olduğuna emin olun. Eğer anakarta bağlı ise fanlar uyumsuzdur. Mecburen max speed çalışır.

Fanlar son hız çalışıyor ise bağlantısı Molex olabilir. Kontrol ettin mi fanlar anakarta bağlı mı diye?
Açıkcası rpmini görüntüleyemediğim için son hız mı bilemiyorum ama kasadan baya ses geliyor
CPU fanını değiştirebilme sebebiniz anakarta takılı olmasıdır. Diğer fanların anakarta bağlı olduğuna emin olun. Eğer anakarta bağlı ise fanlar uyumsuzdur. Mecburen max speed çalışır.

şu hazır sistemi aldım aslında. Uyumsuz ise çözme yolu var mı ? başka şekilde kontrol edilemez mi?

EK:
Bu fanı tanıyor musunuz bilmem ama BitFenix Spectre A-RGB fan takılıymış

Son düzenleme:
Gördüğüm kadarıyla bu fanların kontrolcüsü var. Kasada kontrolcü var mı kontrol ettin mi? Ayrıca dediğim gibi fanların bağlantısı nereye yapılmış kontrol et.

Ürünün sitesinde Molex bağlantı hakkında bir şey yazmıyor. Anakarta veya kontrolcüye bağlanabiliyor sadece. Eğer kontrolcüye bağlı ise son hız ayarında kalmış olabilir.

Gördüğüm kadarıyla bu fanların kontrolcüsü var. Kasada kontrolcü var mı kontrol ettin mi? Ayrıca dediğim gibi fanların bağlantısı nereye yapılmış kontrol et.

Ürünün sitesinde Molex bağlantı hakkında bir şey yazmıyor. Anakarta veya kontrolcüye bağlanabiliyor sadece. Eğer kontrolcüye bağlı ise son hız ayarında kalmış olabilir.
Tamamdır kasayı açıp kontrol edecem artık.

Kontrolcü haricen yok. Kasa üstündeki reset butonundan ise fanların renk ayarları değişiyor ama hızlarına etki etmiyor.

Fanlardan çıkan kablolar nereye bağlı? Özellikle PWM kablosu.
Arkada böyle bir connector var ön ve arka fanlar ve rgbleri buna bağlı bu da power supply ve öndeki reset butonuna bağlı yanlış görmediysem. Reset butonundan rengi değişiyor.

PWM ve yanındaki data pininden çıkan kablo ise boşlukta sallanıyor gibi. Acaba bu ikisinin ana karta takılması mı unutuldu ya da bilinçli mi bu şekilde bıraktılar

Dosya Ekleri

• IMG_4528.JPG
    IMG_4528.JPG
    168,3 KB · Görüntüleme: 87
  • IMG_4533.JPG
    IMG_4533.JPG
    129,8 KB · Görüntüleme: 89
  • 1644499683570.jpeg
    1644499683570.jpeg
    144,2 KB · Görüntüleme: 96
Eğer o 3 pinli ARGB kablosu ve PWM olarak işaretli kablo kontrolcünden çıkıyorsa onları anakarta bağla. Bu şekilde hem aydınlatmayı hem de fan hızlarını anakart yazılımından kontrol edebilirsin. Tabii fanlar bir nevi çoklayıcı ile bağlı olacakları için, sistem bütün fanları tek bir fan gibi görecektir.

Ayrıca aydınlatma kontrolünün çakışmaması için kontrolcüdeki Reset SW bağlantısını çıkarmanı öneririm.

Eğer o 3 pinli ARGB kablosu ve PWM olarak işaretli kablo kontrolcünden çıkıyorsa onları anakarta bağla. Bu şekilde hem aydınlatmayı hem de fan hızlarını anakart yazılımından kontrol edebilirsin. Tabii fanlar bir nevi çoklayıcı ile bağlı olacakları için, sistem bütün fanları tek bir fan gibi görecektir.

Ayrıca aydınlatma kontrolünün çakışmaması için kontrolcüdeki Reset SW bağlantısını çıkarmanı öneririm.
Evet onlar kontolcüden geliyor. Anakartta system fan yazan portlara takacağım galiba. Bir de rgb pinleri var.
Çok sağol eve geçince bir bakayım

Geri
Yukarı