Gigabyte, Yaklaşan Intel İşlemcilere Şimdiden Destek Sunmaya Başladı

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Gigabyte-Z690-AORUS-Master.jpg

Yeni nesil Intel platformuna ilişkin detaylar belirginleşmeye başlıyor. CPU devi, çok yüksek ihtimalle mevcut 13. Nesil Raptor Lake platformunda geliştirmeler yaparak “Raptor Lake Refresh” serisini piyasaya sürecek. Gigabyte ise henüz duyurulmamış işlemciler için şimdiden destek sağlamaya başladı. Yeni platformun “14. Nesil Core” serisi olup olmayacağını henüz bilmiyoruz, ancak yenileme anlamına gelen ‘Refresh’ etiketi bir süredir […]

Devamı: Gigabyte, Yaklaşan Intel İşlemcilere Şimdiden Destek Sunmaya Başladı
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Umarım soket değiştirmezler, çorap değiştirir gibi soket değiştiriyor adamlar.
LGA 1851 gelebilir hadi diyelim değiştirmedi soketi. BIOS güncellemesi yayımlamaz veya işlemci mimarisinde geliştirme olur ve işlemci de mevcut sokette kullanılamaz. Örneğin 6. nesil İntel işlemcinin 9. nesil İntel anakartta kullanılamaması gibi.

LGA 1851 gelebilir hadi diyelim değiştirmedi soketi. BIOS güncellemesi yayımlamaz veya işlemci mimarisinde geliştirme olur ve işlemci de mevcut sokette kullanılamaz. Örneğin 6. nesil İntel işlemcinin 9. nesil İntel anakartta kullanılamaması gibi.
Peki AMD nasıl yapıyor bunu merak ediyorum anlatır mısınız?

2016 yılında çıkan bir anakartı 2020 yılında çıkan bir işlemci ile kullanmak istiyorsanız sizi tutan yok. Her zaman işlemci ile beraber çıkan aynı mimari anakart kullanılmalıdır. Bunun sebepleri de yeni çıkan anakartın barındırmış olduğu yeni teknolojilerdir. İsterseniz 2016 yılında çıkan en ucuz anakartı alıp üzerine 5800X3D ya da 5900X de takabilirsiniz. Bunun hiç bir esprisi yoktur. Ben de bir Z690 ya da ucuz bir H670 anakart kullanabilirdim ama mantıklı değil.

Intel uzun süre tekel durumda kaldığı için istediği gibi at koşturuyordu. AMD'nin bi şekilde olaya dahil olması lazımdı. Performanslı işlemcilerin yanında fiyat ve uzun süreli soket desteğiyle bunu başardılar. Intel 4 ve 9. nesil arasında neredeyse fark yoktu, %10 performans artışı anca oluyordu, rakibi olmadığı için. Şu an Ryzen tehdidi ile işlemciler her sene çağ atlıyor. 10. nesil ile 13. nesil arasında 2 kat fark var. AMD iteklemese hala 9. nesil performansının bi tık üstü 4 çekirdekli işlemcilerle intel bizi her sene kazıklayıp duracaktı.

Geri
Yukarı