Gigabyte Z170-HD3P BCLK hızına dokununca Boot failure veriyor

MissionTroll

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
İşsiz (öğrenci)
2015 tarihli BIOS indirdim videolarda aynı anakartla aynı şekilde O.C yapan kişinin adımlarının hepsini tamı tamına uyguladım. Ama BCLK değerine 101'den fazla ne değer girersem hata alıyorum. Yani hata vermesi için sebep yok. 5 ayrı Non K O.C BIOS'u indirdim hepsinde aynı sorun, hüsran. Lütfen i5 6500 overclocklanamaz diye ezberden yazacak arkadaşlar cevaplamasın bu anakartı sırf bu iş için aldım ve bunu insanlar yıllardır sorunsuz şekilde yaparken benim böyle saçma bir sebepten yapamamam çok moralimi bozdu. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
2015 tarihli BIOS indirdim videolarda aynı anakartla aynı şekilde O.C yapan kişinin adımlarının hepsini tamı tamına uyguladım. Ama BCLK değerine 101'den fazla ne değer girersem hata alıyorum. Yani hata vermesi için sebep yok. 5 ayrı Non K O.C BIOS'u indirdim hepsinde aynı sorun, hüsran. Lütfen i5 6500 overclocklanamaz diye ezberden yazacak arkadaşlar cevaplamasın bu anakartı sırf bu iş için aldım ve bunu insanlar yıllardır sorunsuz şekilde yaparken benim böyle saçma bir sebepten yapamamam çok moralimi bozdu. Yardımcı olursanız sevinirim.
BCLK işlemi için farklı bir bios indirmenize gerek yok diye biliyorum. Turbo boost açıp kullanabilirsiniz. Yeterli olması gerekir diye düşünüyorum. Sizin için araştırma yapacağım. Olur da bir şey bulursam size iletirim.

Bütün donanımlarınızı yazın. BLCK arttırmak sistemdeki bütün temel frekansları arttırır dolayısıyla eğer doğru BIOS'u kullanıyorsanız RAM'lerden şüphelenebilirsiniz. RAM hızlarını 2133 MHz'ye alarak deneyin.

Bütün donanımlarınızı yazın. BLCK arttırmak sistemdeki bütün temel frekansları arttırır dolayısıyla eğer doğru BIOS'u kullanıyorsanız RAM'lerden şüphelenebilirsiniz. RAM hızlarını 2133 MHz'ye alarak deneyin.

RAM hızı ile alakası yok RAM'lerim 2666 MHz'ye kadar rahatlıkla çıkabiliyor ama ben BCLK hızını 2 MHz arttırsam bile hata alıyorum.
İşlemci i5 6500
Anakart Gigabyte Z170 HD3p
Güç kaynağı 600W modeli hatırlamıyorum
RAM HyperX 2133 MHz 8 GB 2 tane
Ekran kartı EVGA GTX 1060 6 GB

BLCK değiştirerek hız aşırtma yaparken önemli oluyor. Mesela sadece birini takıp 2133'ü seçin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu Reddit postunda benimle aynı sorunu yaşamışlar. Herhalde Intel bir şekilde bu olayı engelledi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu Reddit postunda benimle aynı sorunu yaşamışlar. Herhalde Intel bir şekilde bu olayı engelledi.
Ramleri oc yapmadan deneyin.

Ramleri oc yapmadan deneyin.
Onu denedim.
Sorunun çözümünü yazıyorum. Boot hatası almamak için normal overclock aşamalarını uyguladıktan sonra ilk başta 105MHz gibi düşük bir hız seçiyoruz. Sonra Boot cihazlarından ilkini USB ya da CD okuyucu yapıyoruz ve bunlardan birini başlatıyoruz. Benim durumumda bunu yapıp sonra geri normal Windows kurulumuma dönünce sorun düzeldi, şu an 4.57 GHz 1.35V ile kullanıyorum.

Geri
Yukarı