BCLK ayarı nedir?

Patrixcs

Kilopat
Makaleler
5
Yer
Marsilya
Anakartım MSI B450 GAMING Plus Max. Sorum ise BCLK nedir ve ne işe yarar? İnternete pek bulamadım cevabı.

Son düzenleyen: Moderatör:
BCLK'nın açılımı Base Clock'dur.
Base Clock, işlemcinin boşta veya düşük güç gerektiren görevlerde çalışacağı yerdir, daha az güç tüketir ve daha az ısı yayar. İşlemcinin Turbo Boost veya Turbo Clock'a ulaşmak için gücü artıracağı yerdir.

-Alıntıdır.

BCLK'nın açılımı base clock'dur.
Base clock, işlemcinin boşta veya düşük güç gerektiren görevlerde çalışacağı yerdir, daha az güç tüketir ve daha az ısı yayar. İşlemcinin Turbo Boost veya Turbo Clock'a ulaşmak için gücü artıracağı yerdir.

-Alıntıdır.

Peki ben gidipte 4.1GHz'da 1.3652V kullanıyorum. 4.2GHz çıkarmak için biraz arttırırsam işe yarar mı?

Gözle görülür bir fark olmaz. Hatta bende uğraşmaya da değmez. Anakartınız zaten kaliteli bir anakart, imzanızda da görüldüğü gibi gerek yok.

Dokunmayın hocam bence siz bilirsiniz. Yani işlemcinin frekansını arttırmak istiyorsunuz anladığım kadarıyla. Gerek yok.

BCLK, base clock diye geçiyor bu anakartın tüm frekanslarını kontrol eder (nb, ht, CPU, RAM) bu ayar genelde çarpan kilidi mevcut olan işlemcilerde yavaş yavaş arttırılarak overclock ederken kullanırız ama çarpan kilidi olmayan işlemcilerde overclock için her daim CPU ratio ayarını öneririm.

BCLK, base clock diye geçiyor bu anakartın tüm frekanslarını kontrol eder (nb, ht, CPU, RAM) bu ayar genelde çarpan kilidi mevcut olan işlemcilerde yavaş yavaş arttırılarak overclock ederken kullanırız ama çarpan kilidi olmayan işlemcilerde overclock için her daim CPU ratio ayarını öneririm.

Şimdi BCLK napayım kullanıyim mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı