Girişimci olmak istiyorum

arthurmorgan0

Hectopat
Seneye liseye geçeceğim ve girişim yapmak istiyorum kendi işimi kurup para kazanmak istiyorum ve ileride büyüdükçe daha kapsamlı belki bir şirket kurmak gibi şeyler ve çok para kazanmak istiyorum. Fikirleriniz var mı ne zaman başlamalıyım ne yapmalıyım? Haram olan Bitcoin gibi şeyler yapmayacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Girişimci olmak için öncelikle bir hedefin olmalı, ardından da bu hedefi yapabileceğin bir sermayen. Eğer sermayen yoksa istediğin kadar hedefin olsun hiçbir anlamı olmaz. Kaldı ki hedeflerini insanlara gösterip yatırım da alamazsın.

Daha yaşın çok küçük, yazın bir yere girip çalış ve harcamadan biriktirmeye odaklan. Ardından hedefin üzerinde sürekli düşün ve planlar yap, elinden geldiğince bir şeyler dene başarısız olsan dahi üstüne titre. Bu sırada yapacağın şeye bağlı olarak belli yerlere de müracaat et ve kanıtlar sun, illa ki bir şekilde keşfedilirsin.

Benim sana şöyle bir önerim olsun. Daha yaşın genç ve muhtemelen hayal gücün hala inanılmaz iyi çalışıyordur. Hayal gücünü köreltmemek için bolca kitap oku. Aklına gelen icat, keşif, veya bir fikir ise onu not al ve bir kenarda dursun ve istediğinde o fikre geri dönebil.

Daha sonra girişimci olabilmek için sermaye ve yapacağın iş hakkında tecrübe ya da donanıma sahip olman gerekir. Bunları sağlamak için kendini geliştirmeye odaklan. Kendine hedefler koy. Mesela bu yaz 10bin lira kazanacağım de.

Daha sonra bu sermayeyi fikirlerin üzerinde en az riskle değerlendirmeye başla ve riskini yavaş yavaş artır.

Genç kardeşim, bir girişim için iki şey şart; biri fikir diğeri yatırım için para. Para yok, o belli. Bari fikri buradaki arkadaşlara soracağına kendin bul. Başkasından alıntı fikir ile girersen işe, karşı çıkan engelleri aşmakta zorlanırsın. Çünkü kendi fikrin olmadığı için devamınıda şekillendiremezsin.

"Seneye liseye geçeceğim ve girişim yapmak istiyorum kendi işimi kurup para kazanmak istiyorum" ve haram olan Bitcoin gibi şeyler yapmayacağım.

Ciddi ciddi yazacaktım ama bu iki cümleden sonra vazgeçtim. Konuya bakış açım Instagram'da girişimcilik postu görmüşümdür 5dk sonra:

Genç kardeşim, bir girişim için iki şey şart; biri fikir diğeri yatırım için para. Para yok, o belli. Bari fikri buradaki arkadaşlara soracağına kendin bul. Başkasından alıntı fikir ile girersen işe, karşı çıkan engelleri aşmakta zorlanırsın. Çünkü kendi fikrin olmadığı için devamınıda şekillendiremezsin.

Başkasının fikrini savunmak zor olur. Katılıyorum. Sizin fikrinizi en iyi yine siz savunursunuz. Siz de savunamazsanız ya birisi onu sahiplenir ya da o fikir uçar gider.

Bitcoin'in haram olduğunu belgeleyen bir madde yok.
Evvela bir unsura haram demeniz için onun İslamiyet tarafından kesin olarak yasaklanması gerekiyor.
Bitcoin'in değeri çok değişkenli bir şekilde artıp azabilir.
İlk önce inandığın dini, değerleri ve yasaklarını araştır sonra oturup girişimci olursun. Keza bu kafayla girişimci olamazsın...

Yeni konular

Geri
Yukarı