Gitar çalarken alternate picking yapamıyorum

freakcnsl

Hectopat
İyi günler. Umarım iyisinizdir. Yaklaşık 6 aydır klasik gitar çalıyorum ama alternate picking yapamıyorum o yüzden bazı sıkıntılar yaşıyorum. Nasıl yapabilirim?

Eski konu biraz ama gördüm, yazayım bari kendimi nasıl geliştirdiğimi: yavaş çalışarak. Alternate picking'i hakkını vererek yapmak zordur. Metronom ile yavaş bir tempoda günlerce, gerekirse haftalarca oturtana kadar çalışacaksınız. Sakın bir anda hızlanma hayallerine kapılmayın. Hızlanmaya çalıştığınızda çok yüksek ihtimalle beceremeyeceğiniz için özgüven kaybedeceksiniz, sürekli yerinizde sayacaksınız.

Belirli bir yavaşlıkta artık olayı kavradığınızı fark ettiniz mi? Tempoyu arttırıp aynı hızda gerekirse yine günlerce çalışacaksınız. Sonra yine aynı döngü. Bu iş sabır işi.

Eski konu biraz ama gördüm, yazayım bari kendimi nasıl geliştirdiğimi: Yavaş çalışarak. Alternate Picking'i hakkını vererek yapmak zordur. Metronom ile yavaş bir tempoda günlerce, gerekirse haftalarca oturtana kadar çalışacaksınız. Sakın bir anda hızlanma hayallerine kapılmayın. Hızlanmaya çalıştığınızda çok yüksek ihtimalle beceremeyeceğiniz için öz güven kaybedeceksiniz, sürekli yerinizde sayacaksınız.

Belirli bir yavaşlıkta artık olayı kavradığınızı fark ettiniz mi? Tempoyu arttırıp aynı hızda gerekirse yine günlerce çalışacaksınız. Sonra yine aynı döngü. Bu iş sabır işi.

Çok teşekkür ederim hocam :)

@Oreki iyi günler hocam. Bayağı zaman geçti o zaman klasik gitarım vardı elektro almayı düşündüğüm için bu konuyu açmıştım. Maalesef ki elektro alamadım ancak klasiği satıp akustik aldım. Cort AD810op aldım ve çok memnunum. Şu an akustiğin üzerinde alternate picking çalılıyorum 1 haftadır. Akustik de güzel olur gene de değil mi?

Son düzenleme:
Akustik de güzel olur gene de değil mi?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Elbette. Ben bunu öğrenmiştim.

klasik gitar çalıyorum ama alternate picking yapamıyorum

Zaten söylemeyi unutmuşum, klasik gitar bir parmak enstrümanıdır. Pena ile çalmaya elverişli değildir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Elbette. Ben bunu öğrenmiştim.

Zaten söylemeyi unutmuşum, klasik gitar bir parmak enstrümanıdır. Pena ile çalmaya elverişli değildir.

Çok teşekkür ederim hocam. 1 haftadır metronom ile yavaş yavaş hızlanarak çalmaya çalışıyorum :)

Bu klasik gitarın pena ile çalınmaması için bir sebep değil. Klasik, akustik ya da elektro her ne çalıyorsanız çalın belli bir seviyede altarnate picking yapabilmeniz lazım.

Bu klasik gitarın pena ile çalınmaması için bir sebep değil. Klasik, akustik ya da elektro her ne çalıyorsanız çalın belli bir seviyede altarnate picking yapabilmeniz lazım.

Zaten elverişli değildir yazdım, yoksa Malmsteen de klasik gitarda deli gibi alternate picking yapıyor. Parmak enstrümanı olduğu bir gerçek günün sonunda.

Kabiliyete sahip olma konusu bu durum ile pek alakalı değil.

Zaten elverişli değildir yazdım, yoksa Malmsteen de klasik gitarda deli gibi alternate picking yapıyor. Parmak enstrümanı olduğu bir gerçek günün sonunda.

Kabiliyete sahip olma konusu bu durum ile pek alakalı değil.
Mesajınızı görünce konuyu gören kişinin ben klasik gitar çalıyorum o zaman altarnate picking yapmayayım deme ihtimali var bunu düşünerek konuşmanız lazım. Her ne kadar parmak ile çalım şekli klasik gitar ile birleştirilmiş olsa da klasik gitar çalan herkesin alternate picking, elektro gitar çalan herkesin de belli bir seviyede finger picking yapabilmesi lazım. Mesajınızı okuyan konu sahibinin alternate picking tekniğini boş vermemesi için mesaj yazdım.

Mesajınızı görünce konuyu gören kişinin ben klasik gitar çalıyorum o zaman altarnate picking yapmayayım deme ihtimali var bunu düşünerek konuşmanız lazım. Her ne kadar parmak ile çalım şekli klasik gitar ile birleştirilmiş olsa da klasik gitar çalan herkesin alternate picking, elektro gitar çalan herkesin de belli bir seviyede finger picking yapabilmesi lazım. Mesajınızı okuyan konu sahibinin alternate picking tekniğini boş vermemesi için mesaj yazdım.

Doğru, konuya yeni giriş yapan birisi gelip görse öyle zannedebilirdi. Hadi biz içindeyiz diye ne demek istediğimizi biliyoruz. Haklısınız.

Geri
Yukarı