Gitar ile kısa sap bağlamaya nasıl eşlik edilir?

MuratKayas

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar merhaba, giriş seviyesinde armoni bilgim var gitar çalıyorum. Daha önce 1 solistle sahne yaptım fakat bağlamaya hiç eşlik etmedim. Kapo kullanarak veya kullanmayarak si, la veya dodan çal dediğinde ne yapmam lazım?

Kapo kullanarak veya kullanmayarak si, la veya dodan çal dediğinde ne yapmam lazım?

Kapo kullanarak veya kullanmayarak si, la veya dodan çalman gerekir :)

En uyuz olduğum konudur. Bağlamacılar akor / gam bilmez. Onlar karar sesi verir sana. Gerisini armoni bilgin ile senin çözmen lazım.

Misal; Do dan çal dediğinde, melodiye başladığı notayı sana söyler. Şarkı minör mü, major tonda mı? Karar notası hangi gamın ilgili akoruna denk gelir? Sen çözeceksin.

Diğer bir konu ve olması gereken; Bağlamacı sana ton veremez. Senin ona hangi tondan çalmasını söylemen gerekir. Çünkü gitar alt yapı enstrümanıdır. Bağlama ise renk...
Vokalin söyleyişine göre tonu belirleyen sen olmalısın. Doğrusu budur. Fazla yüz vermeyin. Siz çalın o eşlik etsin.

Son düzenleme:
Kapo kullanarak veya kullanmayarak si, la veya dodan çalman gerekir :)

En uyuz olduğum konudur. Bağlamacılar akor / gam bilmez. Onlar karar sesi verir sana. Gerisini armoni bilgin ile senin çözmen lazım.

Misal; dodan çal dediğinde, melodiye başladığı notayı sana söyler. Şarkı minör mü, major tonda mı? Karar notası hangi gamın ilgili akoruna denk gelir? Sen çözeceksin.

Diğer bir konu ve olması gereken; bağlamacı sana ton veremez. Senin ona hangi tondan çalmasını söylemen gerekir. Çünkü gitar altyapı enstrümanıdır. Bağlama ise renk...
Vokalin söyleyişine göre tonu belirleyen sen olmalısın. Doğrusu budur. Fazla yüz vermeyin. Siz çalın o eşlik etsin.

Hocam ben CM dediği zaman kapoyu 3'e takıyorum mesela am DM em gibi sıralıyorum akorları genelde bazı şarkılarda tutuyor bazılarında farklı yürüyüşler yapmam gerekiyor onu çıkaramıyorum kulaktan.

Hocam ben CM dediği zaman kapoyu 3'e takıyorum mesela am DM em gibi sıralıyorum akorları genelde bazı şarkılarda tutuyor bazılarında farklı yürüyüşler yapmam gerekiyor onu çıkaramıyorum kulaktan.

Olmaz işte. Ondan ton söylemesini iste, çok biliyorsa.
-"Do dan çal" demek gibi bir sistem / düzen yok. Müziğin kro su afedersin bunlar.

Geri
Yukarı