Gitar soloları için hangi kalınlıkta pena gereklidir?

jedinak

Decapat
Daha fazla  
Aslında az çok tahmin edebiliyorum kişiye bağlı olduğunu fakat çevremde, kalın pena diyen de var, ince pena diyen de. Elimde en ince 0.9, en kalın ise 1.14mm'lik pena var. Gitar solosu çalışırken ve çalarken kullanımda hangisi daha rahat ve kullanışlı olur?

Aslında az çok tahmin edebiliyorum kişiye bağlı olduğunu fakat çevremde, kalın pena diyen de var, ince pena diyen de. Elimde en ince 0.9, en kalın ise 1.14mm'lik pena var. Gitar solosu çalışırken ve çalarken kullanımda hangisi daha rahat ve kullanışlı olur?
Ne kadar süredir çalıyorsunuz? Çalarken de ne kadar kalınlıkta bir pena kullanıyorsunuz.

İnce pena, 0,5mm civarları akustik gitarda strumming sitilinde çalmak için kullanılır.
Solo /Ritm için 0,7 -1 - 1,15 civarı. Jazz için 2,0-3,0 tavsiye edilir.

İnce pena, 0,5mm civarları akustik gitarda strumming sitilinde çalmak için kullanılır.
Solo /Ritm için 0,7 -1 - 1,15 civarı. Jazz için 2,0-3,0 tavsiye edilir.
Evet , 0.5'i yalnızca akor tabanlı şarkılarda kullanıyorum diğer türlü rahatsız ediyor çünkü , ayrıca cevap içinde teşekkür ederim. Son olarak tellerimi değiştirmeyi düşünüyorum herhangi bir marka öneriniz var mı? Özellikle bend esnasında kopmalardan usandım , dayanıklı olursa çok iyi olur. Aklımda Ernie Ball 10-46 vardı çok olumlu karşılamadı arkadaşlarım genel olarak. Kararma çok oluyormuş sırf bu yüzden fikrim değişti kalın tele geçmekten.

Her tel kararır. ELIXIR COATED alırsanız uzun süre kararmaz ancak oldukça pahalılar.
Yanlız bendlerde kopma gibi bir şey olmamalı. Gitarınızın köprüsü sorunlu muhtemelen.
Teller hangi noktadan kopuyor?

Her tel kararır. ELIXIR COATED alırsanız uzun süre kararmaz ancak oldukça pahalılar.
Yanlız bendlerde kopma gibi bir şey olmamalı. Gitarınızın köprüsü sorunlu muhtemelen.
Teller hangi noktadan kopuyor?
Gitarı aldıktan sonra herhangi bir bakıma götüremedim açıkçası. Entonasyon , köprü ayarı var mı hiç fikrim yok yani. Tel ise en alt tel 22.perdede bend yaparken köprü manyetiğinin hizasında bir yerlerden koptu. Şu an en alt telim yok maalesef :D O yüzden değiştirmem gerekiyor acilen, hazır değiştirtmişken bakımlarını , klavye temizliğini de yaparım diye planlıyordum. Gerekir mi bilgisi bilmiyorum ama gitar Tremolo köprü.

09-42.

Genelde 0.9 kullanıyorum , ama ara ara 1 veya 1.14 geçtiğimde oluyor. Belirtmemişim fakat elimde 0.5 kalınlıkta pena da var. Çok ince olduğundan kullanımı pek rahat gelmiyor.
Ben şahsen çok ince penayı kontrol edemiyorum esnemesinden dolayı. Bu nedenle deneyerek anlayacağınız bir şey bu. Çala çala oturur yani.

Ayrıca bu soruyu sorduğunuza göre uzun süredir çalmıyorsunuz. Gitarı öğrenmeden solo çalmayı öğrenmenizi tavsiye etmem. Yanlış alışkanlıklar da edinebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı