Gitarda solo atarken baş parmak nereye konulmalı?

Akratos

Decapat
Daha fazla  
Elektro gitarda solo atarken çoğu insan baş parmağını gitar sapının üstüne koyarak solo atıyor. Açıkçası ben böyle çalamadığım için genellikle sapın daha çok aşağısına koyuyorum ancak sizce buna kendimi alıştırmalı mıyım? Sapın üstüne koymanın avantajları var mı?

Elektro gitarda solo atarken çoğu insan baş parmağını gitar sapının üstüne koyarak solo atıyor. Açıkçası ben böyle çalamadığım için genellikle sapın daha çok aşağısına koyuyorum ancak sizce buna kendimi alıştırmalı mıyım? Sapın üstüne koymanın avantajları var mı?
Bend ve vibrato tekniklerinde daha rahat olmanızı sağlar ancak aşırı da abartmamak gerek hatalı tekniklere sürükleyebilir. Eğer bir müzik öğretmeni ile ilerliyorsanız ondan destek almanızı almıyorsanız almanızı tavsiye ederim.

Genelde Blues gitaristleri o şekilde çalarlar, Eric CLAPTON ve SRV ye bakın o şekilde olduğunu görürsünüz. Bunun nedeni; çok fazla bende yapıyor olmaları ile biraz ilgili. Biraz da, blues da serçe parmak ihtiyacının çok minimal olması ile ilgilidir.

Eğer modern tarzlar, geniş armoniler çalıyorsanız bu durumda parmaklarınızın tamamını klavyeye dik şekilde yerleştirmeniz önemli oluyor. Baş parmağınızı sapın üstüne koyduğunuzda eliniz doğru pozisyon alamaz.

Geri
Yukarı