Gitarı kulaklık ile kayıt ettikten sonra kulaklık ve hoparlör arasındaki ses farkı

OguzEmre45

Kilopat
Yer
Manisa/Kula
Daha fazla  
Gitarı USB ses kartı kullanarak kayıt alıyorum fakat kulaklık ile ses güzel gelirken, mesela aldığım kaydı telefon hoparlöru veya bilgisayar hoparlöru ile dinlesem kulaklık kadar kaliteli olmuyor. Sanki gitarın akordu kaçmış gibi çıkıyor veya istediğim ses seviyesini yakalayamiyorum. Üstüne kayıt ettiğim ses seviyesi değişiyor gibi. İsterseniz herhangi bir yere yükleyebilirim. Bu neden kaynaklanıyor?

Usb ses kartının kendi süzme devresi ile sizin dinlediğiniz çıkışlar arasında farklı frekans aralıkları söz konusudur. Basit kayıt oynatıcılar yerine tüm ses aralığını verebilen bir ses çıkışı stüdyo ortamı gibi bir hoparlör size gerçeğe en yakın sonucu verir. Aynı şekilde aldığınız kayıt kalitesi içinde geçerli. Gitara uygun ses kartlarıda var. Normal mikrofon takılan kartlarda.

Behringer u-phoria um 2 ve usb guitar link diye aldığım bir alet var. İlk alette arkasında stüdyo hoparlörü bağlamak için iki tane çıkış var ve mikrofon girişi var diğerinde ise normal jak çıkışı var ama iksinde de aynı sorunu yaşıyorum yani kayıt alırken hoparlör olarak ne kullanmam gerek onu anlamadım.

Bu sebeple referans monitörleri ya da referans kulaklıkları kullanılır. Her kulaklığın ve hoparlörün sese bir etkisi olur. Hepsi tabiri caizse sesi makyajlar. Referans monitörlerinin ya da kulaklıklarının iddiası ise sesi kayıtta olduğu haliyle iletmektir.

Profesyonel kayıtlarda işin cihazda bitmediğini, kayıt, miks ya da master işlermlerinin yapıldığı odanın şekli, akustik düzenlemesi vs her şey sonucu etkilemektedir.

Kayıt için kullandığınız daw, pluginler vs de gözden geçirilmeli. Daha fazla detay verirseniz belki yardımcı olabilirim.

Kayıt almak için reaper fm kullanıyordum render seçeneklerinde kalite ayarı gözüme çarptı exterme ayarına alınca sanırım düzeldi gibi sorunum. Varsayilan ayar good secenegiydi ve sanki gitarın entanasyonu bozulmuş gibi ses çıkıyordu ama şimdilik fena değil. Cevabın için teşekkürler @erdemerdem

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı