Gitarı ne kadar sürede öğrenebilirim?

İlk başladığında notaları öğrenirken aynı anda Tab'dan rahat bir şekilde çalabilirsin düzenli bir çalışmayla 1 ayda temiz bir şekilde başlarsın.

Enstrüman öğrenmek ömür alır.
Yeni başladıysanız ve gerçekten gitarı sevip öğrenmek istiyorsanız; ders alarak başlayın. Diğer türlü kendinizi soğutur bir süre sonra neden çalamıyorum diyip bir kenara atarsınız. Kendinize boş yere kötülük yapmayın.

Gitarı tutmayı falan biliyorum ama notaları gösterseniz çalamam. Basit bir müziğin notalarını çalmaya ne kadar zamanda başlarım.
açıkcası bu konu ile ilgili youtube gibi video mecralarında bir hayli öğretici video mevcut. o videoları sabırlı bir şekilde uygulayarak 1 ay gibi bir sürede basit şarkıları doğru kurallarla çalmaya başlayabilirsiniz.

Açıkcası bu konu ile ilgili YouTube gibi video mecralarında bir hayli öğretici video mevcut. O videoları sabırlı bir şekilde uygulayarak 1 ay gibi bir sürede basit şarkıları doğru kurallarla çalmaya başlayabilirsiniz.

Bu yaklaşına ve öneriye katılmak mümkün değil. Her zamanki gibi havuzcular işbaşında.

Yüzme öğrenmek isteyen birini olimpik havuza atıp; -"başının çaresine bak, burada yüzmeni sağlayacak her şey var" diyorsunuz. Nefes almayı öğretmeden, kulaç bilmeden, ayağını geliştirmeden çırpınarak öğrenebileceğini düşünüyorsunuz. Fakat o işler öyle olmuyor.

YouTube gibi mecralarda çok fazla kaynak var doğrudur, ancak yeni başlayana bir kişi şu aşamada bunlardan nasıl faydalanacağını, nasıl ilerleyeceğini, ne zaman yeni bir konuya geçeceğini bilemez.

Enstrüman öğrenmek basit iştir ama eğitimin her alanda olduğu gibi aşamalarla ilerleyen sistemi var. Bazen basit görülen sadece 4 notalık bir lick bile haftalarca çalışma etüt gerektirebilir.
Bir klavuzunuz yoksa siz bu licki 1 saat çalışır yenilerine geçmeye çalışırsınız, daha temel bilgiler, yetenekler oturmadan sürekli yeni videolara / çalma aşamasına geçmeye heves edersiniz.
Bir süre ortalık öyle karışır ki; -"neden çalamıyorum?" -"Bu enstrüman çok zor." Ya da "-bana göre değil" demeye başlar kendinizi soğutursunuz.

Dijital ortamlarda öyle bir zenginlik var ki, hayatımda yanına yaklaşamayacağım, çalım tazını çok sevdiğim üstadların özel kurslarına bile erişebiliyorum. Ancak fark şu; hangi bilgiyi/hangi seviyede alacağımı/hangi altyapıdan sonra ondan faydalanmaya hazır olacağımı bilerek.

İşin özü:
Önce kendinizi belli seviyeye getirecek, temel kavramları seviyeleri algılamanızı sağlayacak aşamaya gelinceye kadar ders alın. Sonra artık kaynakları nasıl kullanacağınızı bilir ve kendi başınıza ilerlersiniz. Diğer türlü o yukarıdaki havuzda boğulmasanız bile 3 ayda erişebileceğiniz yetkinliğe ancak 3 yılda ulaşırınız. Üstelik edindiğiniz eksik temeller yanlış çalım/alışkanlıklar gelişmenizi sürekli engeller.

YouTube'da kesinlikle kaybolursun. Temel eğitim videosunu açıyorum, adam bir anda çalmayı başlıyor.

Yav ben daha yanlış tutuyormuşum gitarı. Haberim yok. Yaklaşık 10 farklı kişinin videosunu izledim. O şekilde gitar tutuşu, tellere nasıl vurulur, nasıl çalınır şeklinde bir kaç temel bilgi öğrendim. Oradan da klasik, akorsuz şarkılar ile aynı anda tek bir tel ile çalınan müzikleri araştırdım.

İlk olarak klasik "Caddelerde Rüzgar". Daha sonra "Kendine İyi Bak" şarkılarını öğrendim. Tek tel ile çalışmak iyiydi, fakat tek tel ile gitar çalınmıyor :) Akor öğrenmek zorundasın. 1 şarkıyı öğrenmem, 1 haftamı aldı. Çok net 1 hafta. Tellere vurmayı falan o şarkıda öğrendim. İlk önce 1 şarkı, 2 şarkı derken şuan 4 tane akorlu şarkı çalabiliyorum. Ama akor geçişi çok hızlı değil. Mesela Elfida. Neredeyse tüm cümle boyunca tek akor. Basit şarkı.

Basit şarkı ile çalış.

Birde neden gitarı seçtiğini anlaman lazım. Benim, üniversite okurken öğrenci evimde gitar çalan arkadaşım vardı, güzel çalıyordu :) Onun çaldığı şarkıları da çok sevdim. Onun çaldığı şarkıları, birde benim sevdiğim 3-5 şarkı, toplam 15-20 şarkıyı çalmak için öğreneceğim gitarı.

Takıldığın bir nokta olursa fazla zorlama. Gitarı bırak ve düşün, neyi yanlış yaptım da olmuyor diye. Bu düşünceyle pek çok yanlıştan dönebilirsin.

Bu yaklaşına ve öneriye katılmak mümkün değil. Her zamanki gibi havuzcular işbaşında.

Yüzme öğrenmek isteyen birini olimpik havuza atıp; -"başının çaresine bak, burada yüzmeni sağlayacak her şey var" diyorsunuz. Nefes almayı öğretmeden, kulaç bilmeden, ayağını geliştirmeden çırpınarak öğrenebileceğini düşünüyorsunuz. Fakat o işler öyle olmuyor.

YouTube gibi mecralarda çok fazla kaynak var doğrudur, ancak yeni başlayana bir kişi şu aşamada bunlardan nasıl faydalanacağını, nasıl ilerleyeceğini, ne zaman yeni bir konuya geçeceğini bilemez.

Enstrüman öğrenmek basit iştir ama eğitimin her alanda olduğu gibi aşamalarla ilerleyen sistemi var. Bazen basit görülen sadece 4 notalık bir lick bile haftalarca çalışma etüt gerektirebilir.
Bir klavuzunuz yoksa siz bu licki 1 saat çalışır yenilerine geçmeye çalışırsınız, daha temel bilgiler, yetenekler oturmadan sürekli yeni videolara / çalma aşamasına geçmeye heves edersiniz.
Bir süre ortalık öyle karışır ki; -"neden çalamıyorum?" -"Bu enstrüman çok zor." Ya da "-bana göre değil" demeye başlar kendinizi soğutursunuz.

Dijital ortamlarda öyle bir zenginlik var ki, hayatımda yanına yaklaşamayacağım, çalım tazını çok sevdiğim üstadların özel kurslarına bile erişebiliyorum. Ancak fark şu; hangi bilgiyi/hangi seviyede alacağımı/hangi altyapıdan sonra ondan faydalanmaya hazır olacağımı bilerek.

İşin özü:
Önce kendinizi belli seviyeye getirecek, temel kavramları seviyeleri algılamanızı sağlayacak aşamaya gelinceye kadar ders alın. Sonra artık kaynakları nasıl kullanacağınızı bilir ve kendi başınıza ilerlersiniz. Diğer türlü o yukarıdaki havuzda boğulmasanız bile 3 ayda erişebileceğiniz yetkinliğe ancak 3 yılda ulaşırınız. Üstelik edindiğiniz eksik temeller yanlış çalım/alışkanlıklar gelişmenizi sürekli engeller.
adamın sorduğu soru basit bir şarkınyı nasıl çalarım !!

1 ayda basit bir şarkıyı çok rahat çalar. hatta bana trelefon açsın 1 ayda ben ona zor şarkılarıda çaldırırım !

soruyu soran arkadaş gitar üzerine master yapma niyetinde değil belliki. 4-5 basit akoru basarak şarkı çalmak istiyor sadece. ve bu iş üstünde durularak 1 ayda çok rahat bir şekilde yapılır. 30 yıldır gitar çalan birisi olarak konuşuyorum.

bu arada niyetim tartışmak değil. soruyu soran arkadaşın "Basit bir müziğin notalarını çalmaya ne kadar zamanda başlarım." cümlesi üzerineydi.

Adamın sorduğu soru basit bir şarkınyı nasıl çalarım!

1 Ayda basit bir şarkıyı çok rahat çalar. Hatta bana trelefon açsın 1 ayda ben ona zor şarkıları da çaldırırım!

Soruyu soran arkadaş gitar üzerine Master yapma niyetinde değil belliki. 4-5 basit akoru basarak şarkı çalmak istiyor sadece. Ve bu iş üstünde durularak 1 ayda çok rahat bir şekilde yapılır. 30 yıldır gitar çalan birisi olarak konuşuyorum.

Bu arada niyetim tartışmak değil. Soruyu soran arkadaşın "Basit bir müziğin notalarını çalmaya ne kadar zamanda başlarım." Cümlesi üzerineydi.

Tam tersi; "30 yıldır gitar çalan biri gibi" konuşmuyorsunuz.

Eline her enstrüman alanın amacı zaten basit birer şarkı çalmaktır. Kendini daha da ilerletmesi onun tercihleri ile ilgili. Burada bize düşen; keyif alacağı bir başlangıcı enstrümanda ilerleyebileceği altyapıyla sunmaktır ya da yönlendirmektir. İki basit şarkı öğretme uğruna hatalı ve kısır döngülerle gelişimin önünü tıkamak değil.

Bu arada madem yarıştırıyoruz; 30 yıla yakın Enstrüman tecrübem, yüzlerce sahne, tonmaisterlik, kayıt, stüdyo işletme deneyimimim olduğunu ekleyeyim. (Sizin gibi 10 yaşımda gitara başlayamadım maalesef )

Basit bir müziğin notalarını çalmaya, basit bir müziğin notalarını öğrendiğinizde başlarsınız. Gitara ne kadar sürede hükmedebilirim derseniz, bir ömür.

Geri
Yukarı