Rehber Gizliliğe önem veren ve log tutmayan VPN'ler

NordVPN'in fiyatlandırması güzel, 2 yıllık paket aldığınızda aylık yaklaşık 28 TL ödüyorsunuz. Keşke bu şirketler de ülkeye göre fiyatlandırma yapsa da millet gidip bedava ne olduğu belirsiz VPN'leri kullanmasa.

VPN firmalarının merkezini ve fiyatlarını gösteren bir rehber olmuş. Bu kısmı güzel de. Log tutmuyor safsatasını bir bıraksak mı artık. Log tutmaması mümkün mü?
Bir sürü legal illegal faaliyet var. Sen VPN üzerinden girip iyi ya da kötü bir haltlar yiyeceksin. VPN ile girdin diye de izin kalmayacak. Firma da sırf sen bu haltları yedin diye hüküm ya da para cezası yememek için log tutmuyorum diyecek öyle mi? 😀 😀 İnternette iziniz kalır arkadaşlar bütün firmalar da log tutar. Yüksek bir mahkeme, Avrupa Birliği tepelerine bindi mi görürsünüz log mu tutuyor ne tutuyor. Öyle bir dünya yok yâni. Bilgilerinizi birilerine satmayan VPN firması vardır belki ama log tutulmadığı hayaliyle kullanmayın bu uygulamaları.

Vpn firmalarının merkezini ve fiyatlarını gösteren bir rehber olmuş. Bu kısmı güzel de. Log tutmuyor safsatasını bir bıraksak mı artık. Log tutmaması mümkün mü?
Bir sürü legal illegal faaliyet var. Sen VPN üzerinden girip iyi ya da kötü bir haltlar yiyeceksin. Söz gelimi illegal sitelerde uyuşturucu satışı, terör faaliyetleri, cinayet planı vs. işlerle uğraşacaksın. VPN ile girdin diye de izin kalmayacak. Firma da sırf sen bu haltları yedin diye hüküm ya da para cezası yememek için log tutmuyorum diyecek öyle mi? 😀 😀 İnternette iziniz kalır arkadaşlar bütün firmalar da log tutar. Yüksek bir mahkeme, Avrupa Birliği tepelerine bindi mi görürsünüz log mu tutuyor ne tutuyor. Öyle bir dünya yok yâni. Bilgilerinizi birilerine satmayan VPN firması vardır belki ama log tutulmadığı hayaliyle kullanmayın bu uygulamaları.
"VPN ile girdin diye izin kalmayacak" şeklinde bir olay yok. Diğer bırakılan izler şu an konumuz değil, konu VPN. En azından bu VPN'ler ile bir iz kalmaz.

ExpressVPN No-log kanıtı: ExpressVPN server seized in Turkey turns up nothing in assassination case, verifying “no logs” policy (Türkiye'de ele geçirilen ExpressVPN sunucusu, suikast vakasında hiçbir sonuç çıkmadı, "kayıt yok" politikasını doğruladı) Rus elçisine suikast düzenlenmişti hani. Yüksek mahkeme, Avrupa Birliği, Rusya falan... Daha ötesi var mı?

İnternet üzerinde "xxx VPN no log verify" ya da "xxx VPN no log audited" şeklinde aratırsan bulabilirsin. Boş konu açmadım.

ExpressVPN No-log kanıtı: ExpressVPN server seized in Turkey turns up nothing in assassination case, verifying “no logs” policy (Türkiye'de ele geçirilen ExpressVPN sunucusu, suikast vakasında hiçbir sonuç çıkmadı, "kayıt yok" politikasını doğruladı) Rus elçisine suikast düzenlenmişti hani. Daha ötesi var mı?

İnternet üzerinde "xxx VPN no log verify" ya da "xxx VPN no log audited" şeklinde aratırsan bulabilirsin. Boş konu açmadım.
Siz okuduğunuzu da anlamıyorsunuz sanırım. Olayda adı geçtiği için Biz zaten bilgi vermiyoruz kayıt tutmuyoruz. Zaten bizimle alakası yok bizim sunucu gibi davranıp Express VPN kisvesi altında yapılmış deyip çıkmışlar işin altından. Çok boşuna ve safça bir konu açmışsınız. Hiç bir ülke kendi sınırları içinde çalışan bir VPN firmasının log tutmamasına izin vermez. Özellikle Avrupa Birliği ülkeleri. Adı sanı duyulmamış bir adada kurulan veri merkezi orada ve oranın yasalarına göre yırtmaya çalışan firmalar da var tabii. Onlar da veri tutma zorunluluğumuz yok çünkü bu ülkenin yasaları böyle deyip işin içinden çıkmaya başlıyorlar. Anlamsız bir basın bildirisnden de çıkarım yapmanız çok anlamsız. Wikileaks olayını hiç duymadınız sanırım. Wikileaks belgelerinin içeriğindeki o belgeler faaliyetler hack ile mi elde edildi sanıyorsunuz. O belgelerdeki insanlar, VPN kullanmadan mı kaptırdı sanıyorsunuz. Gizli saklı içeriklerini. Siz böyle toz pembe hayal ederek yaşayın. Biraz aklı olan internet denilen ağda, izsizlik diye bir şey olmadığını. Anonim olma hallerinin ve gizlilik hakkının bile sınırları olduğunu her koşulda bilir. Böyle saflık da görmedim. Gerçi saflık da değil bilmiyor olabilirsiniz. Bir kaç ingilizce açıklamadan fikir sahibi olunmuyor. Bir sistemin çalışma biçimi izsizlik log tutmamak üzerinden diye. Onun gerçekten öyle işlediğini varsayamayız. Hukuksal yaptırımlar var ayrıca o VPN firmalarının gizlilik taahhütnamesi değil. Ülkelerin internet yasaları öne çıkar böyle bir durumda. Avrupa Birliğine mi Rusya'ya mı Amerika'ya mı nereye bağımlı olduğunu o firmanın nerden bileceksin. Kullanmakta beis yok. Kullanın. Log tutmuyormuş. Senin benim kıytırık bilgilerimizin bir önemi olmasa da, kayıtsız bir internet yok.

Siz okuduğunuzu da anlamıyorsunuz sanırım. Olayda adı geçtiği için Biz zaten bilgi vermiyoruz kayıt tutmuyoruz. Zaten bizimle alakası yok bizim sunucu gibi davranıp Express VPN kisvesi altında yapılmış deyip çıkmışlar işin altından. Çok boşuna ve safça bir konu açmışsınız. Hiç bir ülke kendi sınırları içinde çalışan bir VPN firmasının log tutmamasına izin vermez. Özellikle Avrupa Birliği ülkeleri. Adı sanı duyulmamış bir adada kurulan veri merkezi orada ve oranın yasalarına göre yırtmaya çalışan firmalar da var tabii. Onlar da veri tutma zorunluluğumuz yok çünkü bu ülkenin yasaları böyle deyip işin içinden çıkmaya başlıyorlar. Anlamsız bir basın bildirisnden de çıkarım yapmanız çok anlamsız. Wikileaks olayını hiç duymadınız sanırım. Wikileaks belgelerinin içeriğindeki o belgeler faaliyetler hack ile mi elde edildi sanıyorsunuz. O belgelerdeki insanlar, VPN kullanmadan mı kaptırdı sanıyorsunuz. Gizli saklı içeriklerini. Siz böyle toz pembe hayal ederek yaşayın. Biraz aklı olan internet denilen ağda, izsizlik diye bir şey olmadığını. Anonim olma hallerinin ve gizlilik hakkının bile sınırları olduğunu her koşulda bilir. Böyle saflık da görmedim. Gerçi saflık da değil bilmiyor olabilirsiniz. Bir kaç ingilizce açıklamadan fikir sahibi olunmuyor. Bir sistemin çalışma biçimi izsizlik log tutmamak üzerinden diye. Onun gerçekten öyle işlediğini varsayamayız. Hukuksal yaptırımlar var ayrıca o VPN firmalarının gizlilik taahhütnamesi değil. Ülkelerin internet yasaları öne çıkar böyle bir durumda. Avrupa Birliğine mi Rusya'ya mı Amerika'ya mı nereye bağımlı olduğunu o firmanın nerden bileceksin. Kullanmakta beis yok. Kullanın. Log tutmuyormuş. Senin benim kıytırık bilgilerimizin bir önemi olmasa da, kayıtsız bir internet yok.
Tamam, hepsini geçtim; haklısın. Rus elçisinin öldürülmesi olayında ExpressVPN nasıl oldu da log paylaşmadı?

Yeni konular

Geri
Yukarı