Rehber Gizliliğe önem veren ve log tutmayan VPN'ler

Tamam, hepsini geçtim; haklısın. Rus elçisinin öldürülmesi olayında ExpressVPN nasıl oldu da log paylaşmadı?
Hâlâ Rus büyükelçisi diyorsunuz. Nereden biliyorsunuz? Ne kadar afaki ve farazi şeylere inanmaya meyillisiniz. Paylaşmadım diye bir basın bülteni sadece. Nerede hani bir mahkeme istedi de vermedi desin. Vermedi diye bir laf dolanıyor ortada belge nerede? Ayrıca firma, ben değilim beni taklit etmiş diyor. Kullanıcılarına karşı da güven sarsmamak için biz zaten kayıt tutmuyoruz demiş. Okuduğunuzu anlamıyorsunuz sanırım. Benim sunucularım kisvesi altında yapılmış diyor. Benim sunucularımda yapıldı ama gene de vermem demiyor. İnsanlar inanmak istedikleri şeylere inanıyorlar.
Bakınız; VPN şunu yapar.
  • IP adresiniz ve DNS bilgileriniz gizlenir
  • Reklam ve takip ağları artık sizi profilleyemez
  • İnternete giriş yaptığınız ülke gizlenir, yerel engeller aşılır
  • Sansür mekanizmalarının etrafından dolaşırsınız
  • Üçüncü şahıslar internette ne yaptığınızı öğrenemez, kayıt altına alamaz
Bunları sağlıyor diye. Saf saf log tutmadığını zannetmeyin.

Hâlâ Rus büyükelçisi diyorsunuz. Nereden biliyorsunuz? Ne kadar afaki ve farazi şeylere inanmaya meyillisiniz. Paylaşmadım diye bir basın bülteni sadece. Nerede hani bir mahkeme istedi de vermedi desin. Vermedi diye bir laf dolanıyor ortada belge nerede? Ayrıca firma, ben değilim beni taklit etmiş diyor. Kullanıcılarına karşı da güven sarsmamak için biz zaten kayıt tutmuyoruz demiş. Okuduğunuzu anlamıyorsunuz sanırım. Benim sunucularım kisvesi altında yapılmış diyor. Benim sunucularımda yapıldı ama gene de vermem demiyor. İnsanlar inanmak istedikleri şeylere inanıyorlar.
Bakınız; VPN şunu yapar.
  • IP adresiniz ve DNS bilgileriniz gizlenir
  • Reklam ve takip ağları artık sizi profilleyemez
  • İnternete giriş yaptığınız ülke gizlenir, yerel engeller aşılır
  • Sansür mekanizmalarının etrafından dolaşırsınız
  • Üçüncü şahıslar internette ne yaptığınızı öğrenemez, kayıt altına alamaz
Bunları sağlıyor diye. Saf saf log tutmadığını zannetmeyin.
Bak burada Express VPN'in açıklaması. Zaten olmayan bir kaydı, haliyle herhangi bir kuruma veremezler. Kayıt olmayan bir durumda "Benim sunucularımda yapıldı ama yine de vermem" demesini nasıl bekliyorsun?

Yasal gereksinimlerince nasıl konuşmaları gerekiyorsa öyle konuşmuşlar, illegal olaylara karşıyız falan filan. Bunu "işin altından çıkma" olarak algılamamak lazım. "Ben sunucuyu sağlıyorum, log da tutmuyorum; size hiç bir şey veremem. Sunucumda yapılan olaylardan ben sorumlu değilim" demeye getirmiş olayı.

Son Türk basınında çıkan haberlere göre, Türkiye'deki müfettişler, halen bilinmeyen bir kişinin, geçen yıl Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov'a düzenlenen suikastla ilgili delilleri silmek için ExpressVPN'i kullandığını iddia ediyorlar. Raporlara göre bu kişi, suikastçinin (görev dışı polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş) Gmail ve Facebook hesaplarına giriş yaptı ve soruşturmayla ilgili olabilecek sohbetleri sildi.

Ocak 2017'de Türk makamlarına belirttiğimiz gibi, ExpressVPN, araştırmacılar tarafından belirtilen belirli IP'leri hangi müşterinin kullandığını bilmemizi sağlayacak herhangi bir müşteri bağlantı günlüğüne sahip değildir ve hiç olmamıştır. Ayrıca, etkinlik günlükleri tutmadığımız için, söz konusu dönemde hangi müşterilerin Gmail veya Facebook'a eriştiğini göremedik. Araştırmacıların söz konusu VPN sunucusuna el koymasının ve incelemesinin bu noktaları doğruladığına inanıyoruz.

ExpressVPN, güçlü gizlilik yasalarına sahip ve veri saklama gerekliliği olmayan bir açık deniz yargı bölgesi olan Britanya Virjin Adaları merkezlidir. Yine de bu, ExpressVPN'in veya kullanıcılarının kanunların üstünde olduğu anlamına gelmez.

Büyükelçi Andrey Karlov'un öldürülmesi trajik bir suçtu. Olayla ilgili soruşturmaya müdahale etme girişimlerine kesinlikle göz yummuyoruz. ExpressVPN'in Hizmet Şartları, müşterilerin ExpressVPN'i yasal amaçlar dışında kullanmamayı kabul etmelerini gerektirir.

VPN'ler, kullanıcıları saldırıya uğramaktan, izlenmekten, izlenmekten veya başka bir şekilde tehlikeye atılmaktan korumaya yardımcı olan her şeyden önce güvenlik araçlarıdır. Bu nedenle, ExpressVPN hizmeti, sunucularımızın hiç kimsenin çevrimiçi etkinliği hakkında kişisel veriler içermemesini sağlamak da dahil olmak üzere mümkün olan en iyi korumayı sağlamak için sıfırdan oluşturulmuştur.

VPN'ler gibi güvenlik araçlarının yasadışı amaçlarla kötüye kullanılabilmesi talihsiz bir durum olsa da, güvenliğimiz ve çevrimiçi gizlilik hakkımızın korunması açısından kritik öneme sahiptir. ExpressVPN, "arka kapı" kurma çabalarına veya hükümetlerin bu tür teknolojileri başka şekilde baltalamaya yönelik girişimlerine temelde karşıdır.

Basın bülteniyle fikir sahibi oluyorsanız. Devam edin böyle, bilmem ne adasında kurulmuş. Önünüze kağıttan harita koysam sunucusunun olduğu ada ülkeyi bulamazsınız. Okyanus ötesi yerlerde log tutmayan hizmetler kullandığınızı sanmaya devam edin. Wikileaks olayını iyi öğrenin bir de. İyi geceler.

Basın bülteniyle fikir sahibi oluyorsanız. Devam edin böyle, bilmem ne adasında kurulmuş. Önünüze kağıttan harita koysam sunucusunun olduğu ada ülkeyi bulamazsınız. Okyanus ötesi yerlerde log tutmayan hizmetler kullandığınızı sanmaya devam edin. Wikileaks olayını iyi öğrenin bir de. İyi geceler.
Yalandan "no-log" politikası olan VPN'ler mevcut, onda bir yanlışınız yok zaten. Wikileaks'de verileri bulunan VPN'ler belli. UFO VPN, FAST VPN, FREE VPN, SUPER VPN, Flash VPN, Secure VPN, and Rabbit VPN gibi ne b*k olduğu belli olmayan VPN'ler.

Kurumların çıkıp "Express VPN bize log vermedi ühühühü" diye resmi belge paylaşmasını mı bekliyorsun?

VPN'leri geçtim, kendin; "Yasadışı ticaret, child abuse" gibi konular dururken log paylaşılmayacak mı?" diyorsun. Onion web üzerinde bu yıllardır var, devam ediyor da. Sence log paylaşıldığı için mi devam ediyor? Niye yakalanıp bu sistemler alaşağı edilmiyor? Edilmesi lazım çünkü Technopat'ta "temmuzz" bütün olayı çözdü, büyük resmi görüyor; loglar tutuluyor ve paylaşılıyor. (!)

Sen "azınlık" olup, ilgini çekmeye devam et. İyi geceler.

Yalandan "no-log" politikası olan VPN'ler mevcut, onda bir yanlışınız yok zaten. Wikileaks'de verileri bulunan VPN'ler belli. UFO VPN, FAST VPN, FREE VPN, SUPER VPN, Flash VPN, Secure VPN, and Rabbit VPN gibi ne b*k olduğu belli olmayan VPN'ler.

Kurumların çıkıp "Express VPN bize log kaydı vermedi ühühühü" diye resmi belge paylaşmasını mı bekliyorsun?

VPN'leri geçtim, kendin; "Yasadışı ticaret, child abuse" gibi konular dururken log paylaşılmayacak mı?" diyorsun. Onion web üzerinde bu yıllardır var, devam ediyor da. Sence log paylaşıldığı için mi devam ediyor? Niye yakalanıp bu sistemler alaşağı edilmiyor? Edilmesi lazım çünkü Technopat'ta "temmuzz" bütün olayı çözdü, büyük resmi görüyor; loglar tutuluyor ve paylaşılıyor. (!)

Sen "azınlık" olup, ilgini çekmeye devam et. İyi geceler.
Ne kadar bilgisizsiniz. Okuduğunuzu anlamaktan muzdarip. Bir yerden tutup başka konuya bağlamak. Azınlık olmak falan. Siz hayallerle yaşayın. 😀 Kullanılmamalı diye bir şey demedim. Saf saf hayal görmeyin dedim. Siz hiç hayatınızda gerçek bir log layfası kontrol ettiniz mi acaba?
Gözardı listesine hoşgeldiniz. Log'lar âlemi :):)
Yâni bir tek şu basit mantığı bile anlayamadınız ya. 😀 😀 Bir ülkenin yasalarında eğer sunucu o ülkedeyse ya da avrupa birliğindeyse mahkemeyle paylaşmak zorundadır. Aa yok benim sunucularım bilmem nerede hangi ada ülkesinde oradaki yasalar bunu gerektirmiyor. Dediğinde bu kayıt tutmadığı anlamına gelmiyor. Ama siz hayali ve fantastik dünyanızda anonimlik hazzını yaşayın kim ne karışır. 😀
Copy paste yerine bir tane de mahkeme kaydı bulsaydınız keşke.

Fuat Avni sizin kadar akıllı değilmiş. Dandik VPN kullanmış. Yakalanmış. Hay allah.

"5-9-14 Eyes Countries" araştırırsan bahsettiğin "ülke yasalarını" görürsün. Attığımda da sadece bir adet örnek verdiğimi anlamak için ufak bir düşünme yetisi bile yeterliydi.

En başından beri "Basın bülteniyle bilgi sahibi olunmaz" diyorsun, attığın haberde suçlunun nasıl yakalandığına dair bir yazı bile yok.

Ben sana açıklamalarla geliyorum, sen kalkıp "hayal, log tutar, fantezi, sanrı" cümlelerinle geliyorsun. Madem mahkemelerin "Bize log kaydı vermediler" diye ağlayıp resmi belge paylaşacağını düşünüyorsun; bunun aksine, konuda bulunan VPN'lerden gururla paylaşacakları "Log kaydı aldık" şeklinde resmi mahkeme kaydı atmanı bekliyorum.

VyprVPN No Log Assessment

Diğer örnekler:

Ne kadar bilgisizsiniz. Okuduğunuzu anlamaktan muzdarip. Bir yerden tutup başka konuya bağlamak. Azınlık olmak falan. Siz hayallerle yaşayın. 😀 Kullanılmamalı diye bir şey demedim. Saf saf hayal görmeyin dedim. Siz hiç hayatınızda gerçek bir log layfası kontrol ettiniz mi acaba?
Gözardı listesine hoşgeldiniz. Log'lar âlemi :):)
Yâni bir tek şu basit mantığı bile anlayamadınız ya. 😀 😀 Bir ülkenin yasalarında eğer sunucu o ülkedeyse ya da avrupa birliğindeyse mahkemeyle paylaşmak zorundadır. Aa yok benim sunucularım bilmem nerede hangi ada ülkesinde oradaki yasalar bunu gerektirmiyor. Dediğinde bu kayıt tutmadığı anlamına gelmiyor. Ama siz hayali ve fantastik dünyanızda anonimlik hazzını yaşayın kim ne karışır. 😀
Copy paste yerine bir tane de mahkeme kaydı bulsaydınız keşke.

Fuat Avni sizin kadar akıllı değilmiş. Dandik VPN kullanmış. Yakalanmış. Hay allah.

Nord ve ExpressVPN dışında diğerlerinin log tutmadığına şüphem var.
Ama bu en hızlı ve güvenli VPN'nin kendi sunucun olduğu gerçeğini değiştirmez.

Nord ve ExpressVPN dışında diğerlerinin log tutmadığına şüphem var.
Ama bu en hızlı ve güvenli VPN'nin kendi sunucun olduğu gerçeğini değiştirmez.
Aynen öyle. Sen biliyorsun en azından kendi sunucunda. Biri vardı burda gözardı ettim. OVPN diye bir firmanın mahkeme kararına bakarak, bak bak tutmuyor işte diyordu. 😀😀. Firmanın sitesine giriyorsun. Kartla ödeme kabul ediyor. Hı hıı tutmuyor gerçekten de 😀. Banka tutuyor. Onlar da hiç bir vergiye tabi değil zaten. Hayali müşterilerden para kazanıyoruz. 5000 değil 1000 müşterim var. 1000 müşteriden kazandım az ödeyeceğim diyor. Devlet de göster gelirlerini diyor. Yook kayıt tutmuyorum devletciğim diyor. Vergi vermem :):). Kişisel güvenlik sağlamakla ya da elektronik özgürlük haklarıyla data tutma durumunu gerçekten çok anlamıyor insanlar. 😀

Geri
Yukarı