Gmail hesabına başkası giriş yapmış

Ya da bitwarden kullanabilirsiniz.
bitwarden a nasıl güvenebilirim peki ? Araştırdığım kadarıyla açık kaynak kodluymuş ve şifrelerim de şifrelenerek kaydediliyormuş. Bunlar güvenmem için yeterli midir ? Şifrelerin korunduğu şifre de ele geçirilemez mi ? Yanlış anlamayın bilmediğimden soruyorum.

Bitwarden a nasıl güvenebilirim peki? Araştırdığım kadarıyla açık kaynak kodluymuş ve şifrelerim de şifrelenerek kaydediliyormuş. Bunlar güvenmem için yeterli midir? Şifrelerin korunduğu şifre de ele geçirilemez mi? Yanlış anlamayın bilmediğimden soruyorum.

Evet aslında bu yeterli ama benim kullandığım gibi kullanabilirsin.
Mesela Bitwarden'dan bir şifre oluşturdum. Bana elma diye bir şifre verdi. Bunu kaydettim.
Siteye kaydederken ben bu Elma'nın sonuna 35 koydum.
Bitwarden benim şifremi elma diye biliyor ama aslında elma35.
Her şifrenin sonuna, kendi kafanda oluşturduğun sabit bir değer girebilirsin. Bu şekilde parola yöneticisi hacklense dahi parolaların büyük ihtimalle güvende olacaktır.
Anlamadıysan bu video anlamanı sağlar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu arada kanalı tavsiye ederim.

Not: Bir süreliğine forumdan uzaklaştırıldığım için yazamadım kusura bakma.

Bu arada Bitwarden gizlilik anlamında GDPR ile kurunuyor. Yani bir hayli gizli. Koruma anlamdında ise şifrelerimizi uçtan uca AES-256 ile şifreliyor. Ki bunlar da günümüz için yeterli. He tabii ki ücretli üyelikli bir parola yöneticisi almak daha iyi olurdu (mesela nordpass) ama yerel fiyatlandırma olmadığı için bir hayli pahalılar.

Son düzenleme:
Evet aslında bu yeterli ama benim kullandığım gibi kullanabilirsin.

Mesela Bitwarden'dan bir şifre oluşturdum. Bana elma diye bir şifre verdi. Bunu kaydettim.
Siteye kaydederken ben bu Elma'nın sonuna 35 koydum.
Bitwarden benim şifremi elma diye biliyor ama aslında elma35.
Her şifrenin sonuna, kendi kafanda oluşturduğun sabit bir değer girebilirsin. Bu şekilde parola yöneticisi hacklense dahi parolaların büyük ihtimalle güvende olacaktır.

Anlamadıysan bu video anlamanı sağlar.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu arada kanalı tavsiye ederim.

Not: Bir süreliğine forumdan uzaklaştırıldığım için yazamadım kusura bakma.
Evet dediğiniz mantıklı geldi. Bir de mailimi kullanmaya devam etsem bir sorun olmaz herhalde değil mi ?

Evet dediğiniz mantıklı geldi. Bir de mailimi kullanmaya devam etsem bir sorun olmaz herhalde değil mi?

Tüm cihazlarını malwareybtes ile tara ve tarayıcılardaki tüm çerezleri temizle. Mümkünse tüm hesaplarının güvenilen cihazlarını iptal et. Hepsine en baştan giriş yap. Ve yine mümkünse şifrelerini bitwarden yardımıyla değiştir. Artık her linke tıklama ve her şeyi indirme. Yanlış bir şey indirir ya da tıklarsan hesapların çalınması çok kolay maalesef.

Aynı şeyleri yaşıyorsan ama sen yanlış bir linke tıklamadıysan veya indirmediysen cihazını formatlamanda fayda var.

Bu arada SMS doğrulama yerine Authy kullanmanda fayda var.

Tüm cihazlarını malwareybtes ile tara ve tarayıcılardaki tüm çerezleri temizle. Mümkünse tüm hesaplarının güvenilen cihazlarını iptal et. Hepsine en baştan giriş yap. Ve yine mümkünse şifrelerini bitwarden yardımıyla değiştir. Artık her linke tıklama ve her şeyi indirme. Yanlış bir şey indirir ya da tıklarsan hesapların çalınması çok kolay maalesef.

Aynı şeyleri yaşıyorsan ama sen yanlış bir linke tıklamadıysan veya indirmediysen cihazını formatlamanda fayda var.

Bu arada SMS doğrulama yerine Authy kullanmanda fayda var.

Authy de uygulama silinse tekrar yüklediğimde kullanmaya devam edebiliyor muyum? Çünkü daha önce Google Authenticator kullanırken sildiğim zaman hesabıma bir daha girememiştim.

3. taraf uygulamalara erişim verdiniz mi? Varsa onları da kaldırın. Mecbur kalmadıkça 3. taraf uygulamalara erişim izni vermeyin.

1681661989277.png

Yeni konular

Geri
Yukarı