Çözüldü GNOME'da Chrome Intel İşlemciyle Yırtılma Yapıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
20
Yer
Nordschleife
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Uzun zamandır bilgisayarımı NVIDIA ekran kartında PRIME ile kullanıyordum. Ne Cinnamon'da ne de GNOME'de yırtılma sorunu vardı, düzgün çalışıyordu. Bilgisayarımı okula götürmem sebebiyle(pil uzun gitsin diye) Intel GPU'ya geçirdim ancak Chrome kullanırken anlamsız yırtılma sorunlarıyla karşılaşmaya başladım. GNOME'da hem wayland hem de xorg sunucusuyla başlatmayı denedim ancak ikisinde de aynı yırtılmaları yaşıyorum. Sistem genelinde yırtılma olmuyor, mpv gibi programlarla video açınca veya diğer yerlere sürükleyince yırtılma yok. Sadece Chrome'da var. Cinnamon masaüstü ortamında da bu sorunu yaşamıyorum.

Çekirdek parametresi olarak bunları eklemeyi denedim;
Kod:
i915.enable_fbc=1 # Sıkıştırmayı açıyor, eğer açılırsa Intel GPU'nun kullandığı bellek bant genişliği azalıyor.
intel_idle.max_cstate=1 # Intel CPU'nun C-State olarak geçen güç tasarruf modunu kapatıyor açılırsa.
i915.enable_dc=0 # Intel GPU'nun güç kontrol mekanizmasını kontrol ediyor, kapatılırsa güç tüketimi artıyor.
i915.enable_psr=0 # Intel'in dizüstü bilgisayarlarda panelin güç tüketimini azaltan özel bir teknolojisini açıyor.
i915.enable_rc6=0 # Intel GPU'nun bir tür güç kontrol mekanizmasını açıyor, i915.enable_dc=1 arasındaki farkı bilmiyorum.

Hepsini ayrı ayrı açıp kapamayı denedim ancak çözmedi. Elimdeki çözümleri bitirdim, fikri olan varsa yardımcı olursa memnun olurum. Debian Sid kullanıyorum ve GNOME 43 kurulu.

Konu açılmadan sorunu çözebildim. En azından Wayland kısmını. Wayland kullanılması kaydıyla Chrome içerisinde tarayıcı satırına chrome://flags yazıp Prefered Ozone Platform ayarını "Wayland" şeklinde ayarlamak ve tarayıcıyı yeniden başlatmak sorunu çözüyor.

Sorunun XWayland yüzünden kaynakladığını düşünüyorum. Aynı durumu VMware'de de yaşadım. Onun da doğrudan Wayland desteği yok ve büyük ihtimal XWayland'da çalışıyordu. Debian Sid kullandığım için güncel paketlere erişebiliyorum, belki paket sorunludur?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı