Rehber Ubuntu Intel Ekran Kartlarında Görüntü Yırtılması Çözümü

Herkese merhaba özellikle Ubuntu tabanlı işletim sistemlerinde Intel ekran kartı kullananlarda görülen görüntüde yırtılma sorununun çözümünü rehberimiz de verdim buyurun rehberimize geçelim.
İlk önce CTRL+Alt+T tuşlarına basarak terminali açıyoruz ve şu komutları sırası ile giriyoruz:
1.

Bash:
sudo apt-get install mesa-utils

2.

Bash:
sudo mkdir -v /etc/X11/xorg.conf.d

3.

Bash:
echo -e 'Section "Device"\n Identifier "Intel Graphics"\n Driver "Intel"\n Option "AccelMethod" "sna"\n Option "TearFree" "true"\nEndSection' | sudo tee /etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf
Daha Sonrasında bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.

Eğer yapılan işlemeleri geri almak isterseniz:

Bash:
sudo rm -v /etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf

Herkese İyi Forumlar...

Son düzenleme:
Ekleyeyim. Bir çok masaüstü ortamı V-Sync yeteneği olan kompozitor kullandığı için bu çözüme aslında çoğu durumda ihtiyaç yoktur ancak sadece marco ve picom kompozitörleri ile bir işe yarayacaktır. Intel-DDX sürücüüsü uzun yıllardır Update almadığı için bilgisayarın güvenlik düzeyini etkileyebilir.

@Arch or Not Bu konu bana bir yerden tanıdık geldi:

Çözüm konusunda mümkün olduğunca kendi deneyiminizi paylaşmaya çalışın. Çünkü sizde olan başkasında olmayabiliyor ve sorun çıkarabiliyor.
"Ben şunu şu makinede yaptım" şeklinde deneyimlerin paylaşılması daha yararlıdır.

Hocam bilmiyordum öyle bir konu paylaştığınızı kendim sorun yaşıyordum çözdüm ve diğer sorunu yaşayanlar için çözümünü paylaştım amacım konunuzu kopyala yapıştır yapmak değildi tekrar özür dilerim @GNU or NOT.
İsterseniz raporlayabilirsiniz.

Hocam bilmiyordum öyle bir konu paylaştığınızı kendim sorun yaşıyordum çözdüm ve diğer sorunu yaşayanlar için çözümünü paylaştım amacım konunuzu kopyala yapıştır yapmak değildi tekrar özür dilerim @GNU or NOT.
Özür dilemene gerek yok. Bunlar çok normal şeyler. En azından sorunu olan kullanıcı buraya gelince 2 farklı konu görecek. Yani bir sıkıntı yok 😉. İyi günler dilerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı