GNU/Linux dağıtım seçimini nasıl yapmalısınız?

Manjaro candır, hızlı ve Arch'ı merak edenler için harika bir başlangıç.

Orası doğru ama Arch'ı merak edenlere EndeavourOS veya saf Arch lazım Manjaro'yu şahsen sevmiyorum ama temaları ve tasarımı çok hoş.

Öncelikle selam bugün sizlere nasıl Linux distro seçeceğiniz söyleyeceğim ve önereceğim. Hangi dağıtımı kullandığınız önemli değil ama her amaç için farklı dağıtımlar var.

Siber güvenlikçi iseniz: Kali, parrot, BlackArch seçin.

Gündelik kullanım ve son kullanıcı(yeni başlayanlar):Mint, MX Linux, Fedora.

Linux bilgisi olanlar ve deneyimliler: Arch tabanlı tüm dağıtımlar ve Gentoo.

Oyuncu iseniz: Nobara, Garuda, Fedora, pop_os.

Sisteminiz düşük ise: MX Linux, Linux Lite.

Kullanabilirsiniz bir temayı beğendiğinizde ona dağıtımı değil masaüstü ortamını sorun.

DistroWatch.com isimli siteden istediğiniz dağıtımları inceleyebilir, puanına bakabilir ve en çok indirilen dağıtıma bakabilirsiniz.
Gizlilik ise Whonix, Qubes, Tails.

Orası doğru ama Arch'ı merak edenlere EndeavourOS veya saf Arch lazım Manjaro'yu şahsen sevmiyorum ama temaları ve tasarımı çok hoş.

Demek istediğim aslında temel mantığını anlamak açısından çünkü Linux bilmeyen birine Arch Linux kur dersek direkt olarak tıkanır ilerleyemez. Manjaro ve EndeavourOS bu konuda yardımcı olur.

Mint / Ubuntu gibi Manjaro / Arch da o şekilde. Mint Linux'un yaygınlaşmasını sağlarken Manjaro'da Arch'ın yaygınlaşmasını sağladı. Manjaro olmasaydı yine i use ARCH btw diyen kendilerine göre 1337 bir tayfa olurdu ama Arch kullanıcısı ve Arch tabanlı dağıtımlar bunun yarısından daha az olurdu. Manjaro hiç kullanmadım, Elementary Mint'i ve Ubuntu'yu döver ama bu o dağıtımları kötü yapmaz sadece biz beğenmiyoruz deriz. Manjaro niye bu kadar kötülenmiş ben cidden çözemedim bu arada.

Mint / Ubuntu gibi Manjaro / Arch da o şekilde. Mint Linux'un yaygınlaşmasını sağlarken Manjaro'da Arch'ın yaygınlaşmasını sağladı. Manjaro olmasaydı yine i use Arch btw diyen kendilerine göre 1337 bir tayfa olurdu ama Arch kullanıcısı ve Arch tabanlı dağıtımlar bunun yarısından daha az olurdu. Manjaro hiç kullanmadım, Elementary Mint'i ve Ubuntu'yu döver ama bu o dağıtımları kötü yapmaz sadece biz beğenmiyoruz deriz. Manjaro niye bu kadar kötülenmiş ben cidden çözemedim bu arada.

Evet onu bende anlamadım Manjaro'yu biraz araştırsalar ne kadar hızlı ve stabil olduğunu fark edeceklerdir.

Bu arada ben yıllardır Fedora kullanırım başka da dağıtım kullanmam. :D

Mint / Ubuntu gibi Manjaro / Arch da o şekilde. Mint Linux'un yaygınlaşmasını sağlarken Manjaro'da Arch'ın yaygınlaşmasını sağladı. Manjaro olmasaydı yine i use Arch btw diyen kendilerine göre 1337 bir tayfa olurdu ama Arch kullanıcısı ve Arch tabanlı dağıtımlar bunun yarısından daha az olurdu. Manjaro hiç kullanmadım, Elementary Mint'i ve Ubuntu'yu döver ama bu o dağıtımları kötü yapmaz sadece biz beğenmiyoruz deriz. Manjaro niye bu kadar kötülenmiş ben cidden çözemedim bu arada.

Haklısın ama tek bir sorun var. Arch zaten en iyisi.

Manjaro'nun neyi kötü anlayamadım? Biri açıklayabiir mi? Manjaronun Sitesini okuyan var mı repoları kontrolden denetimden geçiyor daha kararlı saf Arch'a göre sadece ortalama 2 haftalık daha geriden takip eder. Linux ekosisteminde son güncellemeleri en hızlı alan distolardandır. Manjaroda güncellemeler sıkı denetimden geçmeden hemen verilmez. Arch tabanın ise yaygınlaşmasında etkili oldu. Birçok insan ise Arch'a Manjora ile başladı. Kötü olsa sorunlar yaşatsa insanlar Arch'a geçmez. Lütfen kişisel beğenilerinizi belirtiniz a dağıtım b dağıtım kötü demeyelim. Bu gerçek değil. Topluluğu yanlış yönlendiriyorsunuz. Bilmeyen insanlar kötü zannedecek.

Manjaro'nun neyi kötü anlayamadım? Biri açıklayabiir mi? Manjaronun Sitesini okuyan var mı repoları kontrolden denetimden geçiyor daha kararlı saf Arch'a göre sadece ortalama 2 haftalık daha geriden takip eder. Linux ekosisteminde son güncellemeleri en hızlı alan distolardandır. Manjaroda güncellemeler sıkı denetimden geçmeden hemen verilmez. Arch tabanın ise yaygınlaşmasında etkili oldu. birçok insan ise Arch'a Manjora ile başladı. Kötü olsa sorunlar yaşatsa insanlar Arch'a geçmez. Lütfen kişisel beğenilerinizi belirtiniz a dağıtım b dağıtım kötü demeyelim. bu gerçek değil. Topluluğu yanlış yönlendiriyorsunuz. Bilmeyen insanlar kötü zannedecek.
Bugüne kadar yaptığı binbir türlü hata, yanlış var ve yerine daha iyi alternatifleri kullanılması saçma. Adamlar bug yüzünden ddos attılar yahu.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
say say bitmez, daha çok şey var.

Bugüne kadar yaptığı binbir türlü hata, yanlış var ve yerine daha iyi alternatifleri kullanılması saçma. Adamlar bug yüzünden ddos attılar yahu.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
say say bitmez, daha çok şey var.
Binbir türlü hata yok Saf Arch'da da binbir hata var veya başka dağıtımlarda da. Linux geneli Bu hatalar rutin hatalar normal. Heleki birde taban Arch ise. Sorunlu dağıtım manasına gelmiyor. İnsanları yanıltıyorsunuz

Geri
Yukarı